Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
marek - tak nepoužívej icq klienta, ale najdi si něco jiného - já mám gaim
Kráta - jo ale nemám chut někoho přesvědčovat všichni maji icq nemáš icq - nežiješnebudu klukovi, co dělá stavbyvedoucího a doma je jednou za 14 dní vysvětlovat jabber a podobně - kór, když celej jeho seznam kamarádů je na icq
Ukecávání lidí na jabber, jak se všude píše, není jen tak. Například můj bratr... má chronický odpor k opensource, absolutně neopodstatněný. Používá mirandu a když jsem všem kontaktům poslal, že s ICQ končim a kde mě najdou a jak se tam dostat tak mi napsal "nasrat!!". Přitom by to bylo o pár klicích (miranda má plugin a on ho má), ale prostě to bere jako "kravinu". Stejně tak bere jako kravinu linux, ale i windows XP a všechno co přesáhlo rok 2000. Takovej člověk se prostě ukecat a nedá a jsem pomalu i rád, že ho vídám jednou za 2-3 týdny doma a v kontakt listu ho nemám. On je schopnej za svoje názory i zabít a pokud snim někdo nesouhlasí tak hází věcma, tříšká dveřma atd...
Druhá poněkud vtipnější stránka věci je, že jsem patrně tu zprávu o tom, že končim poslal delší jak 400 znaků a tak to některý kontakty nedostaly a jen mi odepsali, že přišla prázdná zpráva a co že jsem to chtěl. Tohle neni komunikace... to je jakoby mohl hovor telefonem trvat jen 10sec.
A řešení? Sehnat co nejvíc lidí na jabber a se starými se rozloučit. Kdo chce komunikovat cestu si najde.
No moje situace dnes je taková, že jsem se snažil ukecat sestru, ať přejde na jabber (protože sestra slouží jak prostředek ke komunikaci se zbytkem rodiny), která nechtěla mít další program, login, atd jen aby si se mnou mohla psát. To celkem chápu. Pak jí začaly výpadky na ICQ, tak zkusila jabber, překvapivě ho i spousta jejích kamarádů používá a když vyšel QIP infium, tak už mi ani přes jiný protokol než jabber nepíše.
Partnerka by taky na jabber nepřešla, naštěstí má gmail, takže vyřešeno. Zbytek lidí co jsem měl v CL na icq mě stejně jenom otravoval, takže žádná ztráta. Píšu radši maily - má to větší úroveň. Nebo volám
Tiskni
Sdílej: