Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Ahoj, řeším teď takovou otázku - splatit hypotéku, nebo ne?
Situace:
- manželka, dvě děti, byt, práce (zatím relativně fungující)
- úvěry ze stavebka ze kterých zbývá zaplatit cca 660 000,-Kč
- zůstatek na účtech a spořeních vyšší, než je úvěr + rezerva navíc
- část peněz je na nějakých akciových fondech, kde se zisk úspěšně točí kolem nuly
- na úrocích platímm ca 30 000,- ročně + pojištění splácení a podobně - dohromady nějakých 40 000,-, splátka hypotéky kolem 5 - 6 000,- měsíčně
Otázka:
splatit úvěr předčasně, nebo dál platit úvěr a úroky a spořit vedle na stavebkách a akciích (s tím, že jednou možná budou ty akcie vynášet)
- pozitiva splacení:
- negativa:
Tiskni
Sdílej:
Úvěry zotročují ..je to jako s ohněm, dobrý sluha, zlý pán, lehké to není, ale dá se s úvěry žít. Přiznávám, pro mne jediná správná půjčka je úvěr na pořízení nemovitosti. Na nich se dá také ukázat cena peněz v čase. Vždy když se někdo podivuje nad množstvím dluhů nad mojí hlavou, a že přeplatím dvojnásobek (do debaty o daňových odpočtech, výnosech z nájmu atd se pak raději nepouštím), tak uvedu jednoduchý příklad. I kdybych na hypotéce za bydlení zaplatila za 30 let dvojnásobek původně půjčené částky, tak se jdu podívat do historie: 30 let zpět, rok 1980 (nebylo u nás tržní hospodářství), OK, tak zkusím 1990: byt v Praze stál kolik? Kamarád koupil v devadesátých letech za 380.000 činžovní dům s 5 bytovými jednotkami poblíž Pražského hradu, jeho známí se chytali za hlavu, takových peněz! Aktuální hodnota - i kdyby každý byt prodal zvlášť a pod cenou, za 3 mil, tak 15 mil? OK, to je 20 let zpět, takže i úvěr kde za původní investici by přeplatil 3x by se mu vyplatil. Ale to je extrém, tak zkusíme panelák. V roce 1999 stál 2+kk 48 m2 na pražském sídlišti 780 tis. To je 10 let zpátky. Dá se dneska pořídit cokoliv na bydlení v osobním vlastnictví za tyhle peníze (Praha)? Když si vzal na koupi hypotéku, za 10 let toho moc nemusel splatit, ale pořád mu zbývá dluh cca 500 tis. na bytě minimální hodnoty 2 mil. Používám příklady z Prahy, ale znám ještě Ústí nad Labem: panelák rok 2002 za 380 tis., aktuální cena přes 1 mil. Zatímco koupila jsem si kdysi auto, a dokud spolehlivě jezdí, tak nevadí, že se můžou někteří smát, že jezdím UŽ 7 let starým křápem...
Asi tak
I nemovitosti se stavaji spotrebnim zbozim.
Kdyz neco clovek koupi tak je nesmysl, aby to za par let stalo vic.
Používám příklady z Prahy, ale znám ještě Ústí nad Labem: panelák rok 2002 za 380 tis., aktuální cena přes 1 mil.
Mám velké pochyby, jestli se taková situace bude ještě opakovat. Momentálně jdou ceny dolů a návrat nahoru může nastat za několik let nebo také nikdy.
I když jdou teď ceny nemovitostí a bytů dolu, je to jen dočasná záležitost. I kdyby na pár let.Pokud bych mel delat paralely s vyvojem cen nemovitosti na zahranicnich trzich, tak spis ceny pred nekolika lety byly silne nadhodnocene (vzhledem k dlouhodobemu vyvoji) a pak prislo splasknuti bubliny. Viz treba: http://graphics8.nytimes.com/images/2006/08/26/weekinreview/27leon_graph2.large.gif (skoda, ze ten graf je z 2006, takze tam neni videt dalsi vyvoj).
To je vono, pane Jilku, nasekame dluhy, nakoupime baraky, ktery budeme pronajimat a bohatnout z nich, protoze cena nemovitosti jde vzdycky nahoru a najem vzdy pokryje splatky hypoteky. Vas zpusob uvazovani je nejlepsi duvod pro rychly odchod z trhu nemovitostni. Pokud si lidi nekupuji byty aby v nich bydeli, ale berou je jako "investici", kterou jeste ke vsemu vypaci do zavratnych vysin dluhem, tak to je exemplarni priklad spekulacni bubliny. Az bankam dojdou penize, nebo idioti schopni a ochotni se zadluzit, tak ceny nemovitosti sletej dolu.