Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Ahoj, řeším teď takovou otázku - splatit hypotéku, nebo ne?
Situace:
- manželka, dvě děti, byt, práce (zatím relativně fungující)
- úvěry ze stavebka ze kterých zbývá zaplatit cca 660 000,-Kč
- zůstatek na účtech a spořeních vyšší, než je úvěr + rezerva navíc
- část peněz je na nějakých akciových fondech, kde se zisk úspěšně točí kolem nuly
- na úrocích platímm ca 30 000,- ročně + pojištění splácení a podobně - dohromady nějakých 40 000,-, splátka hypotéky kolem 5 - 6 000,- měsíčně
Otázka:
splatit úvěr předčasně, nebo dál platit úvěr a úroky a spořit vedle na stavebkách a akciích (s tím, že jednou možná budou ty akcie vynášet)
- pozitiva splacení:
- negativa:
Tiskni
Sdílej:
Úvěry zotročují ..je to jako s ohněm, dobrý sluha, zlý pán, lehké to není, ale dá se s úvěry žít. Přiznávám, pro mne jediná správná půjčka je úvěr na pořízení nemovitosti. Na nich se dá také ukázat cena peněz v čase. Vždy když se někdo podivuje nad množstvím dluhů nad mojí hlavou, a že přeplatím dvojnásobek (do debaty o daňových odpočtech, výnosech z nájmu atd se pak raději nepouštím), tak uvedu jednoduchý příklad. I kdybych na hypotéce za bydlení zaplatila za 30 let dvojnásobek původně půjčené částky, tak se jdu podívat do historie: 30 let zpět, rok 1980 (nebylo u nás tržní hospodářství), OK, tak zkusím 1990: byt v Praze stál kolik? Kamarád koupil v devadesátých letech za 380.000 činžovní dům s 5 bytovými jednotkami poblíž Pražského hradu, jeho známí se chytali za hlavu, takových peněz! Aktuální hodnota - i kdyby každý byt prodal zvlášť a pod cenou, za 3 mil, tak 15 mil? OK, to je 20 let zpět, takže i úvěr kde za původní investici by přeplatil 3x by se mu vyplatil. Ale to je extrém, tak zkusíme panelák. V roce 1999 stál 2+kk 48 m2 na pražském sídlišti 780 tis. To je 10 let zpátky. Dá se dneska pořídit cokoliv na bydlení v osobním vlastnictví za tyhle peníze (Praha)? Když si vzal na koupi hypotéku, za 10 let toho moc nemusel splatit, ale pořád mu zbývá dluh cca 500 tis. na bytě minimální hodnoty 2 mil. Používám příklady z Prahy, ale znám ještě Ústí nad Labem: panelák rok 2002 za 380 tis., aktuální cena přes 1 mil. Zatímco koupila jsem si kdysi auto, a dokud spolehlivě jezdí, tak nevadí, že se můžou někteří smát, že jezdím UŽ 7 let starým křápem...
Asi tak
I nemovitosti se stavaji spotrebnim zbozim.
Kdyz neco clovek koupi tak je nesmysl, aby to za par let stalo vic.
Používám příklady z Prahy, ale znám ještě Ústí nad Labem: panelák rok 2002 za 380 tis., aktuální cena přes 1 mil.
Mám velké pochyby, jestli se taková situace bude ještě opakovat. Momentálně jdou ceny dolů a návrat nahoru může nastat za několik let nebo také nikdy.
I když jdou teď ceny nemovitostí a bytů dolu, je to jen dočasná záležitost. I kdyby na pár let.Pokud bych mel delat paralely s vyvojem cen nemovitosti na zahranicnich trzich, tak spis ceny pred nekolika lety byly silne nadhodnocene (vzhledem k dlouhodobemu vyvoji) a pak prislo splasknuti bubliny. Viz treba: http://graphics8.nytimes.com/images/2006/08/26/weekinreview/27leon_graph2.large.gif (skoda, ze ten graf je z 2006, takze tam neni videt dalsi vyvoj).
To je vono, pane Jilku, nasekame dluhy, nakoupime baraky, ktery budeme pronajimat a bohatnout z nich, protoze cena nemovitosti jde vzdycky nahoru a najem vzdy pokryje splatky hypoteky. Vas zpusob uvazovani je nejlepsi duvod pro rychly odchod z trhu nemovitostni. Pokud si lidi nekupuji byty aby v nich bydeli, ale berou je jako "investici", kterou jeste ke vsemu vypaci do zavratnych vysin dluhem, tak to je exemplarni priklad spekulacni bubliny. Az bankam dojdou penize, nebo idioti schopni a ochotni se zadluzit, tak ceny nemovitosti sletej dolu.