Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Dříve to bylo skoro po každém pacman -SyuA nebyl to náhodou trochu problém mezi klávesnicí a židlí? Zajímavé, že já se s tím nesetkal nikdy (a to už Arch Linux používám snad 4 roky jestli se dobře pamatuju). Stačilo že jsem si vždy před upgradem přečetl RSS zpráviček z archlinux.org a pak při upgradu zprávy co vypisuje pacman, zařídil se podle toho, a problém pak nikdy nebyl
/etc/defaults/
).
Ad upgrade: Ťažko povedať či je okamžitý reštart nevýhoda - nevidím zmysel v tom, že spravím upgrade a s reštartom čakám na "vhodnú chvíľu".
No... to je jedina velka nevyhoda Debianu... ze po aktualizaci/instalaci restartuje/rovnou spusti daemona, i kdyz musim priznat, ze na desktopu me to nikdy moc netrapilo, takze jsem obejiti nehledal...Na desktopu je to jedno. Na serveru se to holt jen tak neda, ale IMHO je to dobre, ze restartuje. Ono upgradovat nejakej daemon, ale nechat bezet starou verzi, ktera by pak mohla pozadovat pristup k nejakymu souboru, kterej uz je ale odinstalovanej, to si koleduje o hodiny hledani problemu a nervy v kyblu. To je fakt lepsi pockat na aktualizaci treba na vecer, udelat upgrade, pri kterym se automaticky server restartne a pobezi uz novy.
PKGBUILD
pro starší verzi programu (na což ve většině případů postačí triviální úprava řádku pkgver
), pak jedno krátké makepkg
, instalace staronového balíčku pomocí pacman
a a připsání jména balíčku do direktivy IgnorePkg
v /etc/pacman.conf
.
emerge =program-1.2.3
, to je síla, co? fontconfig
, která už v Portage – ač jediná pro mé účely funkční – není. Řešení přes Portage Overlay a ebuild s jiným číslem verze v názvu je pak plus mínus autobus stejně elegantní, jako řešení Archu Tady je spíš problém mezi klávesnicí a židlí. Downgrade se dělá přes ABS.Tak proč to, proboha, není zmíněno v tom "downgrade howto" ? Asi jako psát článek o software na Gentoo a zapomenout na emerge
abs
), upravit v něm číslo verze a zkompilovat jej pomocí makepkg
, to není nic složitého.
LANG= wget
Pondělí: jsem spokojený uživatel XYZ Úterý: jsem spokojený uživatel XYZ ... Sobota: jsem spokojený uživatel XYZ Neděle: spím Pondělí: jsem spokojený uživatel XYZ ...
Pokud si dáš debian stable, tak budeš mí opačný problém: staré verze všeho, ale poběží to. Pokud si dáš testing, může se ti stát to samé. To prostě musíš rolovat ať chceš nebo nechceš.Len na doplnenie a rozšírenie: Mnoho sa dá vyriešiť zaradením repozitárov z www.backports.org, v prípade desktopu je tiež zaujímavý repozitár www.debian-multimedia.org.
Tiskni
Sdílej: