Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Dnes jsem narazil na rozsáhlý článek, který podrobně rozebírá problematiku datových schránek.
Sedm hříchů datových schránek
Tiskni
Sdílej:
Happy end? Bohužel, přesně naopak. Bylo mi poněkud podezřelé, že mne nechává recitovat onen dlouhý, čtyřicetiznakový identifikátor bez jakékoliv přípravy. To znamená, že by si ho musel buď pamatovat a nebo ho bez hledání bezprostředně před sebou vidět napsané. Proto jsem si část thumbprintu prostě vymyslel a nadiktoval mu několik číslic záměrně chybně. Přesto mi je bez zaváhání potvrdil.Já nemám slov…
Taky jsem si byl na pobočce PostSigna pro otisk. Paní se se nejprve zamyslela, sama se doklikala ke kořenovému certifikátu a pak jsem jí musel, koukaje spolu do monitoru, poradit, který že údaj chci (i mě překvapil výraz počeštěných Windows „miniatura“, jestli se jedná o SHA-1 nebo MD5, tam nestálo).
Doporučení stáhnout si bez dalšího certifikát z Internetu a ze stejného serveru si ověřit fingerprint je špatné, protože mne vystavuje potenciálnímu riziku.Zjavne je potrebné, aby niekto urobil fake server dátových stránok a demonštroval problémy v praxi podobne ako v prípade Paypalu.
Nejvic mne fascinuji ti "spekulanti" co si registruji domeny s podobnym nazvem jako je oficialni.
To asi musi bavit.
V podstate nikde na netu nectu zadnou chvalu na samotne datove schranky. Ze by to byl takovy bastl ?
Rekl bych .... vyvinout to cele programatori ze seznam.cz tak by to zcela jiste bylo pouzitelne a lidi by to treba i bavilo pouzivat.
Sak jo neni problem promr**t hafo statnich prostredku a vytvorit zoufale fungujici produkt.
Takto holt funguje hospodareni v nasi globalni vesnici jmenem ceska republika.
Postu meli davno zprivatizovat a ona by zacala fungovat tak jak vesele funguje PPL, DPD, DHL.....
Urcite by i datove schranky bezely k plne spokojenosti jejich uzivatelu.
Datove schranky v podani ceske posty nejsou vytvoreny k tomu aby slouzily obcanum a uradum, ale k tomu aby je to akorat nasiralo. Holt je to nezvratny dukaz toho jak se daji lidem zohavit elektronicke komunikacni technologie jez maji byt budoucnosti a nikoliv sto let za tim co vytvoril treba onen seznam.cz pro cesky internet.
Postu meli davno zprivatizovat a ona by zacala fungovat tak jak vesele funguje PPL, DPD, DHL.....proboha jenom to ne! kvalita techto dorucovatelskych sluzeb je obcas hodne pod urovni ceske posty... rozdil je jenom v tom, ze jsou nekolikanasobne drazsi... napriklad UPS mi za posledniho pul roku byla schopna spravne dorucit jedinou zasilku (z priblizne deseti). vzdycky napjate cekam, co udelaji s dalsim balikem.
>>>proboha jenom to ne! kvalita techto dorucovatelskych sluzeb je obcas hodne pod urovni ceske posty...
Na mnoha e-shopech maji vsak s ceskou postou jine zkusenosti. Me posta nebyla schopna ani na trikrat dorucit doporuceny dopis z pozemkoveho uradu, ktery se nachazi asi 10 km od meho bydliste ! Adresa a vsechny ostatni nalezitosti byly spravne. Chlapek z pozemkoveho uradu tedy volal na obecni urad, zda vubec existuju, tam mu potvrdili ze ano, a napoctvrte uz dopis dorucili - no teda dorucenku.
Ze neprijde dopis od babicky z opacneho konce republiky to bych nejak prekousnul, ale ze nejsou schopni dorucit doporuceny dopis do vlastnich rukou to uz zustava rozum stat. A takto budou fungovat i datove schranky.