Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Dnes jsem narazil na rozsáhlý článek, který podrobně rozebírá problematiku datových schránek.
Sedm hříchů datových schránek
Tiskni
Sdílej:
Happy end? Bohužel, přesně naopak. Bylo mi poněkud podezřelé, že mne nechává recitovat onen dlouhý, čtyřicetiznakový identifikátor bez jakékoliv přípravy. To znamená, že by si ho musel buď pamatovat a nebo ho bez hledání bezprostředně před sebou vidět napsané. Proto jsem si část thumbprintu prostě vymyslel a nadiktoval mu několik číslic záměrně chybně. Přesto mi je bez zaváhání potvrdil.Já nemám slov…
Taky jsem si byl na pobočce PostSigna pro otisk. Paní se se nejprve zamyslela, sama se doklikala ke kořenovému certifikátu a pak jsem jí musel, koukaje spolu do monitoru, poradit, který že údaj chci (i mě překvapil výraz počeštěných Windows „miniatura“, jestli se jedná o SHA-1 nebo MD5, tam nestálo).
Doporučení stáhnout si bez dalšího certifikát z Internetu a ze stejného serveru si ověřit fingerprint je špatné, protože mne vystavuje potenciálnímu riziku.Zjavne je potrebné, aby niekto urobil fake server dátových stránok a demonštroval problémy v praxi podobne ako v prípade Paypalu.
Nejvic mne fascinuji ti "spekulanti" co si registruji domeny s podobnym nazvem jako je oficialni.
To asi musi bavit.
V podstate nikde na netu nectu zadnou chvalu na samotne datove schranky. Ze by to byl takovy bastl ?
Rekl bych .... vyvinout to cele programatori ze seznam.cz tak by to zcela jiste bylo pouzitelne a lidi by to treba i bavilo pouzivat.
Sak jo neni problem promr**t hafo statnich prostredku a vytvorit zoufale fungujici produkt.
Takto holt funguje hospodareni v nasi globalni vesnici jmenem ceska republika.
Postu meli davno zprivatizovat a ona by zacala fungovat tak jak vesele funguje PPL, DPD, DHL.....
Urcite by i datove schranky bezely k plne spokojenosti jejich uzivatelu.
Datove schranky v podani ceske posty nejsou vytvoreny k tomu aby slouzily obcanum a uradum, ale k tomu aby je to akorat nasiralo. Holt je to nezvratny dukaz toho jak se daji lidem zohavit elektronicke komunikacni technologie jez maji byt budoucnosti a nikoliv sto let za tim co vytvoril treba onen seznam.cz pro cesky internet.
Postu meli davno zprivatizovat a ona by zacala fungovat tak jak vesele funguje PPL, DPD, DHL.....proboha jenom to ne! kvalita techto dorucovatelskych sluzeb je obcas hodne pod urovni ceske posty... rozdil je jenom v tom, ze jsou nekolikanasobne drazsi... napriklad UPS mi za posledniho pul roku byla schopna spravne dorucit jedinou zasilku (z priblizne deseti). vzdycky napjate cekam, co udelaji s dalsim balikem.
>>>proboha jenom to ne! kvalita techto dorucovatelskych sluzeb je obcas hodne pod urovni ceske posty...
Na mnoha e-shopech maji vsak s ceskou postou jine zkusenosti. Me posta nebyla schopna ani na trikrat dorucit doporuceny dopis z pozemkoveho uradu, ktery se nachazi asi 10 km od meho bydliste ! Adresa a vsechny ostatni nalezitosti byly spravne. Chlapek z pozemkoveho uradu tedy volal na obecni urad, zda vubec existuju, tam mu potvrdili ze ano, a napoctvrte uz dopis dorucili - no teda dorucenku.
Ze neprijde dopis od babicky z opacneho konce republiky to bych nejak prekousnul, ale ze nejsou schopni dorucit doporuceny dopis do vlastnich rukou to uz zustava rozum stat. A takto budou fungovat i datove schranky.