Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Chci vám pořát vše nejlepší do nového roku, mnoho zážitků, štěstí a lásku. Jo a ještě něco, mnoho zdařilé grafiky ;).
Chcete vědět, jak se kreslí tohle nebo tohle pouze pomocí grafických editorů dostupných zdarma? Gimp, InScape a další. Pokud nejste profesionálové a rádi by jste toto uměli, klidně se stavte.
Navštiv naši diskusi na http://www.quetzal-diskuse.own.cz/. Došlo k poškození databáze, za to se omluvám.
Nevíte, jaké štětce si vybrat? Zeptejte se. Nevíte, kde se dají sehnat prima zdroje? Zeptejte se. Neumíte? Zeptejte se a já vám co nejdříve odpovím. Nečekejte na neskutečné otálení redakce s vydáním seriálu a začněte se učit ještě dnes!
Je tedy fakt, že nás tam zatím moc není, ale já jsem tam stále, tak vám má kdo dobře poradit
Bez registrace
Před chvílí se mi stala zvláštní věc. Můžu o tom napsat, mám svolení. Napsal mi jeden kluk na ICQ, že by potřeboval opravit jednu fotku. No řekl jsem si proč ne, kdo ví na co to potřebuje. Čekal jsem, že trošku dodám kontrastu a vyhladím pár ťopanů. Jaké však bylo mé překvapení, když se na mě vytasil s čímsi, čemu nebyla vidět ani hlava, jen jakási černá šmouha.
Já na tu fotografii chvíli koukal a řekl jsem si, že takhle se prostě pracovat nedá! Člověk dokáže leccos, ale opravit něco takového snad není v lidských silách.
A jak jsem vlastně postupoval? Chvili jsem si hrál s úrovněmi a křivkami, vyvažoval expozici až jsem se dobral k trochu lepšímu výsledku. jaké bylo mé překvapení, když na mě vykoukla škaredá ženská s kruhy pod očima, váčky, hluboko zařezanými vráskami, JPG artefakty a věcmi, za které by se styděl i 60-ti letý chlap dolující uhlí.
Výsledek stojí pořád ještě za prd, není to ono, ale něco musím říct. Jsem hrdý, že nyní už je na fotce poznat, co tam je.
Edit: Pokud budete chtít v seriálu úpravu až takto poškozených fotografií, přijdou na řadu později. Konkrétně až by jsme si ukázali něco málo z digital paintingu. Některé naprosto zdestruované části fotografie se musí dokreslit.
Tiskni
Sdílej:
A to vše jsi dělal v gimpu?
Víš, když se na fotku podíváš hodně pozorně, tak ta plocha hlavy není vyplněna černou, jsou v ní tam max 6-ti stupňové rozdíly a z toho se dá velmi těžit. Křivky dělají zázraky.Z té fotky, kterou jsi zde v pravé části zveřejnil, jsi tu, co je vlevo, udělat nemohl. Konkrétně například oblast očí - na fotce vpravo je to pouze jednobarevný slitek - žádné oči tam nejsou.