Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
RTFM - Read Tumič's FlaMes!
Malý hack pro Xorg, ale velký skok pro mojí nervovou soustavu.
Pokuď se dostanete do situace, že jste nuceni provozovat tenké klienty/LTSP s rozdílnými verzemi Xorg na serveru a na klientech, ať už proto, že na serveru máte nějakou "klasickou" distribuci a na klientech LTSP, nebo dokonce nějakou hračku, kde verzi X-serveru ovlivníte dost těžko, s největší pravděpodobností se vám nevyhnou problémy s přepínáním klávesnice. Ne že by již manuálové stránky k setxkbmap
neudávaly jisté řešení, ale pokud chcete aby přepínání fungovalo se vší parádou (například pomocí "vlaječek" v KDE) je potřeba si setxkbmap
trochu přiohnout.
Třeba přejmenováním "originálního" setxkbmap
na setxkbmap2
a jeho nahrazením jednoduchým skriptem:
#!/bin/sh setxkbmap2 $@ -print | tail -n 7 | xkbcomp - $DISPLAY 2>/dev/null
pro ty zvědavější dodávám, že ten tail
je tam právě kvůli výše zmiňovanému HP t5125, kde setxkbmap
z nových Xorg obsahuje na začátku výpisu jakousi (na funkci nemající vliv) chybovou hlášku.
Tiskni
Sdílej:
Shodou okolností jsem včera instaloval nové ubuntu 7.04 s ltsp 4.2. A na tomhle jsem
se zasekl. Zkoušel jsem podle manuálových stránek
setxkbmap us -print | xkbcomp - $DISPLAY
ale pokaždé se mi při tom klient
zresetoval a naskočil přihlašovací dialog.
Na klientech mám gnome nebo icewm. Pro přepínání používám kkbswitch, uživatelé vyžadují vlaječky. Ten to sice přepíná, ale vlaječky se nemění.
Ještě na tom musím zapracovat. Vyzkouším i vaše řešení
Nejsem si jistej, jestli kkbswitch
používá ke změně klávesnice setxkbmap
, spíš ale ne, takže na ten to nahrazení skriptem nezabere. Ten skript pomůže akorát tam, kde přepínací utility, jako například standartní kxkb
z KDE používají k přepínání setxkbmap
.