Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Pocitac mi zacina po peti letech odchazet do vecnych lovist, problemy se zdrojem, chyby v pametech, nedostacujici vykon, tak bych si rad poridil novy strojecek.Notebooka nechci, ten mam pracovni, chci neco na klidne domaci uvolneni.
Protoze studijni leta jsou 2 roky pryc, s tim i pobyt na kolejich a moznost rozmanitych diskusi a moznost podivani na ruzne HW konfigurace, zacal jsem hledat na netu, co je vlastne "in".
Se zarazenim do pracovniho procesu taky ubylo dost volnyho casu, takze badani nad otevrenou bednou bych chtel zazit uz pouze minimalne, proto jsem pri hledani narazil i na pocitace Apple. Aplle je pro me porad "ta zelinarska firma", vim ze existuje ale nejak jsem vyvoj apple pocitacu nesledoval. Ale od te doby co do svych pocitacu zacal davat procesory Intel, tak jsem si rikal,ze to by mohlo byt neco pro me.
Vyhlidnul jsem si tedy Apple iMac 20 palcu a chtel jsem se vas touto formou zeptat, zda mate s timto pocitacem nejaky zkusenosti, jak je to s rozchozenim linuxu na tomto HW?
V CR se vetsinou setkavam s nazorem, ze lidi, ktery iMac nemaji, tak hlasaji "Apple bych si v zivote nekoupil" a lidi kteri Apple maji, tak hlasaji "nic jinyho nez Apple bych si v zivote uz nikdy nekoupil". Tak nevim co si vybrat, asi si ho pujdu nekam vyzkouset a uvidi se...
Cenu a rozsiritelnost bych tu resit nechtel, s tim bych se smiril, spis se mi libi, ze by nebyla zadna bedna pod stolem, mel bych i pekny LCD monitor, dalkovy ovladani, ... :)
Co me trochu mrzi, ze v teto konfiguraci je s grafickou kartou ati, a ne nvidia
Tiskni
Sdílej:
Vyhlidnul jsem si tedy Apple iMac 20 palcu a chtel jsem se vas touto formou zeptat, zda mate s timto pocitacem nejaky zkusenosti, jak je to s rozchozenim linuxu na tomto HW?Je nějaký důvod tam nenechat Mac OS X a cpát tam Linux, přinejmenším když pod Mac OS všechen hardware "just works"?
vim ~/.emacs
vim ~/.emacs
vim ~/.emacs
mac bych chtel, ale je to trochu drahej spas. jediny rozumny je mac mini kolem 20 tisic podle konfigurace. ale na tom se me nelibi, ze to je mala krabicka, do ktery se nepodivam - cerna skrinka (ikdyz je cela bila). ale stacit by mohla. nejradsi bych tak powermac s G4 nebo G5, ale to uz zase nemaji ani jako vyprodej. stacila by me moznost provozovat os x na pc ve virtualizaci, ale to licence a tim padem ani oblibene nastroje parallels a vmware neumoznujou