Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Je to snad nějakou předjarní náladou? Nebo mi jen zcela obyčejně straší ve věži... Za poslední týden jsem se více či méně aktivně zapojil snad do půl tuctu flamewarů. Až je mi stydno. Obyčejně se nad zběsilými internetovými hádkami pousměji a jdu dál. Tentokrát však ne. Cosi mě nutí reagovat. A pak samozřejmě sklízím, co jsem zasel. Nebo je to tím, že mi chybí pořádná hádka. Hádám se rád - ale tím myslím rozumné hádky. Ty, které mají naději na rozuzlení. Na nalezení nejlepšího řešení. A mohl bych přeci vědět, že jakmile se zdravá hádka zvrhne do flamování, žádný rozumný konec ji nečeká.
Měl bych si dát mokrý hadr na hlavu a místo hloupého přilévání oleje do několika ohňů se radši věnovat něčemu smysluplnému.
Také se někdy přistihnete, že se zcela zbytečně necháváte vtáhnout do nekonečné hádky kvůli nepodstatné drobnosti?
Chtěl bych opět všechny aspirující autory vyzvat, aby pro abclinuxu.cz napsali nějaký ten článek. Neustále se snažím nacházet a oslovovat nové autory, kteří by svým dílem (a za sympatickou odměnu) přispěli k rozšiřování informačního potenciálu portálu. Každý nový článek se zařazuje do sbírky, která pomáhá začátečníkům i zkušeným uživatelům. Se zavedením blogů se navíc ukazuje, že je mezi vám mnoho takových, kteří nejenže mají, co říci, ale umí to i dobře podat.
Pro ty, kdo by měli zájem psát, ale neví, kde začít, mám připraveno množství různých témat, ze kterých si mohou vybrat. Kromě toho můžeme zajistit k recenzím zajímavý hardware nebo komerční software.
Takže se neostýchejte ozvat.
To mě vyloženě potěšilo. Taková roztomilá hračka. Vyzkoušel jsem to kvůli článku o novinkách v KDE 3.4, ale dovedu si představit i daleko praktičtější využití.
Musel jsem sice překonat drobné chybky (z nichž největší byla špatný poměr stran výsledného videa - to mencoder napravil velmi rychle). ale už se těším, až do takového videa nahraji různé návody. Ještě zbývá dořešit optimální metodu komprimace výsledného souboru. Jaký kodek pro to použít?
Lidovci a část pravicových poslanců opět zablokovala přijetí zákona o registrovaném partnerství. Sněmovnou se prý po oznámení těsného výsledku hlasování (o jeden hlas) rozlehl potlesk vítězných odpůrců. To má být nějaký důvod k veselí? Sakra, o co vám jde? Netvrďte, že o tradiční rodinné hodnoty. A už vůbec nepoužívejte argument o zdravém rozumu.
Když může nějaký zákon určité skupině lidí pomoci, ale na druhé straně nikomu jinému neuškodí... proč ho nepřijmout? Protože tu máme samozvané ochránce takzvaných dobrých mravů. Správná katolická morálka?
Už takhle to se mnou hýbe vzteky, a přitom snad ani osobně žádného homosexuála neznám (aspoň o tom nevím). Kdyby se mě to osobně týkalo, tak bych sbalil fidlátka a šel to zkusit jinam. Protože u nás to v téhle otázce vypadá na dlouhý středověk.
Včera byl příšerný den. Hektický, zmatený a nepříjemný. Probudil jsem se s kapitální rýmou a pocitem kocoviny, ačkoliv jsem večer předtím nic nepil. Nic jsem nestíhal, na spoustu věcí zapomněl.
Takže dneska se to snažím brát všechno hezky popořadě. A kupodivu to vychází. Hlava mě nebolí a mám radost z malých blbinek. Když jsem si všiml, že vyšla nová verze Bash-Scripting Guide, nakoplo mě to k tomu, abych si dal čtvrt hodinky pauzu, vyhledal tam příslušné escape sekvence a obarvil si výstup malého skriptíku, ve kterém se ztrácím téměř každý den. Skript mi kontroluje velikosti obrázků (a v případě potřeby vytváří náhledy), které budou součástí článku - a vypisuje HTML, které mohu rovnou vrazit někam do textu. Už jsem tu psal, že nejsem žádný programátor, takže mi odpusťte dětinské barvičky. Pomáhají mi s orientací a navíc z nich mám dětinskou radost.
Nestačím se divit... nové blogy rostou jako houby po dešti. Jak psal thingwath - Ne všechno je dobré číst (jo jo, taky už se pakuju). Ale najdou se tu také velmi dobré věci. Ať už někdo zapisuje všechny fígle, které by nerad zapomenul, nebo hodnotí, kde se co šustne.
Ale jedno mi vysvětlete... proč polovina lidí píše bez háčků a čárek? V diskuzích bych to ještě jakž takž chápal - z dob vlády usenetu má mnoho lidí zafixováno, že na netu se debatuje v ASCII. Ale když se píše článek... Nebo dokonce vlastní jméno v profilu. To už je vyloženě škoda.
Zacku Brownovi, resp. jeho skriptům, dělaly potíže české znaky v překladech Jaderných novin, a proto se nejprve nová přeložená čísla přestala na stránkách kerneltraffic.org objevovat a pak už dokonce stáhl z webu úplně všechny překlady. Předpokládám, že překlady do jiných jazyků postupně odumřely a čeština pro změnu prováděla psí kusy s jeho nástroji.
Zack bohužel neměl čas zkoumat, kde má ve skriptech nebo šablonách chybu, takže jsem byl nucen začít všechny české znaky převádět na HTML entity. Fuj. Zkonvertoval jsem asi 70 vydání zpátky, aby na webu KT bylo pro začátek aspoň něco (Czech Archives). A teď budu muset vyhrabat staré XML zdrojáky přeložených JN, abych je mohl prohnat konverzí. To je přímo nechutné, co ty entity z českého textu udělají...