Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Je to snad nějakou předjarní náladou? Nebo mi jen zcela obyčejně straší ve věži... Za poslední týden jsem se více či méně aktivně zapojil snad do půl tuctu flamewarů. Až je mi stydno. Obyčejně se nad zběsilými internetovými hádkami pousměji a jdu dál. Tentokrát však ne. Cosi mě nutí reagovat. A pak samozřejmě sklízím, co jsem zasel. Nebo je to tím, že mi chybí pořádná hádka. Hádám se rád - ale tím myslím rozumné hádky. Ty, které mají naději na rozuzlení. Na nalezení nejlepšího řešení. A mohl bych přeci vědět, že jakmile se zdravá hádka zvrhne do flamování, žádný rozumný konec ji nečeká.
Měl bych si dát mokrý hadr na hlavu a místo hloupého přilévání oleje do několika ohňů se radši věnovat něčemu smysluplnému.
Také se někdy přistihnete, že se zcela zbytečně necháváte vtáhnout do nekonečné hádky kvůli nepodstatné drobnosti?
Chtěl bych opět všechny aspirující autory vyzvat, aby pro abclinuxu.cz napsali nějaký ten článek. Neustále se snažím nacházet a oslovovat nové autory, kteří by svým dílem (a za sympatickou odměnu) přispěli k rozšiřování informačního potenciálu portálu. Každý nový článek se zařazuje do sbírky, která pomáhá začátečníkům i zkušeným uživatelům. Se zavedením blogů se navíc ukazuje, že je mezi vám mnoho takových, kteří nejenže mají, co říci, ale umí to i dobře podat.
Pro ty, kdo by měli zájem psát, ale neví, kde začít, mám připraveno množství různých témat, ze kterých si mohou vybrat. Kromě toho můžeme zajistit k recenzím zajímavý hardware nebo komerční software.
Takže se neostýchejte ozvat.
To mě vyloženě potěšilo. Taková roztomilá hračka. Vyzkoušel jsem to kvůli článku o novinkách v KDE 3.4, ale dovedu si představit i daleko praktičtější využití.
Musel jsem sice překonat drobné chybky (z nichž největší byla špatný poměr stran výsledného videa - to mencoder napravil velmi rychle). ale už se těším, až do takového videa nahraji různé návody. Ještě zbývá dořešit optimální metodu komprimace výsledného souboru. Jaký kodek pro to použít?
Lidovci a část pravicových poslanců opět zablokovala přijetí zákona o registrovaném partnerství. Sněmovnou se prý po oznámení těsného výsledku hlasování (o jeden hlas) rozlehl potlesk vítězných odpůrců. To má být nějaký důvod k veselí? Sakra, o co vám jde? Netvrďte, že o tradiční rodinné hodnoty. A už vůbec nepoužívejte argument o zdravém rozumu.
Když může nějaký zákon určité skupině lidí pomoci, ale na druhé straně nikomu jinému neuškodí... proč ho nepřijmout? Protože tu máme samozvané ochránce takzvaných dobrých mravů. Správná katolická morálka?
Už takhle to se mnou hýbe vzteky, a přitom snad ani osobně žádného homosexuála neznám (aspoň o tom nevím). Kdyby se mě to osobně týkalo, tak bych sbalil fidlátka a šel to zkusit jinam. Protože u nás to v téhle otázce vypadá na dlouhý středověk.
Včera byl příšerný den. Hektický, zmatený a nepříjemný. Probudil jsem se s kapitální rýmou a pocitem kocoviny, ačkoliv jsem večer předtím nic nepil. Nic jsem nestíhal, na spoustu věcí zapomněl.
Takže dneska se to snažím brát všechno hezky popořadě. A kupodivu to vychází. Hlava mě nebolí a mám radost z malých blbinek. Když jsem si všiml, že vyšla nová verze Bash-Scripting Guide, nakoplo mě to k tomu, abych si dal čtvrt hodinky pauzu, vyhledal tam příslušné escape sekvence a obarvil si výstup malého skriptíku, ve kterém se ztrácím téměř každý den. Skript mi kontroluje velikosti obrázků (a v případě potřeby vytváří náhledy), které budou součástí článku - a vypisuje HTML, které mohu rovnou vrazit někam do textu. Už jsem tu psal, že nejsem žádný programátor, takže mi odpusťte dětinské barvičky. Pomáhají mi s orientací a navíc z nich mám dětinskou radost.
Nestačím se divit... nové blogy rostou jako houby po dešti. Jak psal thingwath - Ne všechno je dobré číst (jo jo, taky už se pakuju). Ale najdou se tu také velmi dobré věci. Ať už někdo zapisuje všechny fígle, které by nerad zapomenul, nebo hodnotí, kde se co šustne.
Ale jedno mi vysvětlete... proč polovina lidí píše bez háčků a čárek? V diskuzích bych to ještě jakž takž chápal - z dob vlády usenetu má mnoho lidí zafixováno, že na netu se debatuje v ASCII. Ale když se píše článek... Nebo dokonce vlastní jméno v profilu. To už je vyloženě škoda.
Zacku Brownovi, resp. jeho skriptům, dělaly potíže české znaky v překladech Jaderných novin, a proto se nejprve nová přeložená čísla přestala na stránkách kerneltraffic.org objevovat a pak už dokonce stáhl z webu úplně všechny překlady. Předpokládám, že překlady do jiných jazyků postupně odumřely a čeština pro změnu prováděla psí kusy s jeho nástroji.
Zack bohužel neměl čas zkoumat, kde má ve skriptech nebo šablonách chybu, takže jsem byl nucen začít všechny české znaky převádět na HTML entity. Fuj. Zkonvertoval jsem asi 70 vydání zpátky, aby na webu KT bylo pro začátek aspoň něco (Czech Archives). A teď budu muset vyhrabat staré XML zdrojáky přeložených JN, abych je mohl prohnat konverzí. To je přímo nechutné, co ty entity z českého textu udělají...