Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »
Tiskni
Sdílej:
No, spis protestuji proti nespravedlivemu systemu dotaci. Nasi zemedelci maji cca 50% dotaci, co na zapade. V Polsku zase zemedelci neplati zdravotni a socialni. Dusledkem je to, ze u nas je vyrobni cena mleka 8,- Kc/l na zapade 9,- Kc/l (bez dotaci). Nasi dostanou dotaci 3,- na zapade 6,-. A kdo je pak "levnejsi" je jasne.....
Souhlas. Zemědělství je v háji a obrovská část průmyslu také.
Kdesi jsem slyšel konspirační hlášku, že účelem je udělat z ČR tranzitní kraj, kde bude akorát tak banda montoven, aby Češi moc nekafrali do vedení EU. :) --- Přitažené za vlasy, ale občas to tak může i vypadat. :)
+1
Kdesi jsem slyšel konspirační hlášku, že účelem je udělat z ČR tranzitní kraj, kde bude akorát tak banda montoven, aby Češi moc nekafrali do vedení EU. :)
A co třeba tohle: Všichni ví, že jednotná zemědělská politika je finančně neudržitelná [1], ale lobby je prilis silna na to, aby dopustila její zrušení. "Logickym" resenim v dobe vstupu z hlediska starych zemi bylo ponechat vysoke dotace pro vlastni a jen tak neco pustit novym. Fer to rozhodne neni, ale logicke to bylo.
Nemam ted k dispozici zadnou statistiku, ale tak od pasu bych rekl, ze jestli je rozdil vyrobnich nakladu na litr u nas a na zapade 1 Kč tak se nasi hosi jeste porad muzou dost naucit. Rekl bych, ze prace je u nas stale o dost levnejsi (zvlaste potom na vesnici). Ano, je jednodussi rikat, ze se urodilo moc/malo, leto bylo studene/horke, atd.
Muj nazor na zemedelskou politiku je ten, ze je spatna cela. [2] Jeji zasadni reforme vsak brani internacionala zemedelcu, kteri ji bezmezne miluji -- zvlaste ti, kteri dostavaji hodne za svou prostou existenci.
[1] to platilo dvojnásob v době našeho vstupu a trojnásob v době vyjednávání vstupu.
[2] IMHO by se mela soustredit na peci o krajinu a nikoliv na zavod v tom, kdo vic prodotuje intenzivni zemedelstvi.
Bod č. 1) Že bylo logické, aby si staré státy hájily vlastní zemědělskou produkci --- Ano bylo to logické, ale bylo to uděláno blbě.
Bod č. 2) Že se mají naši hoši co učit. --- Ano mají se co učit. --- Budou se muset učit to, jak držet za jeden provaz a poctivě za něj táhnout a nenechat se vydírat odběrateli.
Bod č. 3) Že je zemědělská politika celá špatně --- Ano je celá špatně. Ale nebrání jí internacionalita zemědělců, ale to, že se všichni domnívají, že je prioritou všech, aby potraviny byly co nejlevnější. ;) --- Tedy je na tom špatně to, že zemědělství je nadřazena sociální politika.
V Polsku zase zemedelci neplati zdravotni a socialni.Si asi spad z hodně vysoký višně né? Dokonce já kterej mám chovnou stanici koček tohle všechno platim, protože je to vedený jako "dział specjalnej produkcji rolnej". Vše o daních chovatelů koček v Polsku (pochopitelně polsky)
Jak je to v Polsku se zemědělci? --- Tady se mezi zemědělci traduje, že mají mnohem vyšší výhody než tady.
Tedy pokud v Polsku není výrazně nižší životní úroveň než tady. Např. zemědělské produkty jsou k nám schopni dovážet za výrazně nižší peníze než jsme my tady schopni produkovat.
Nás tady zase štve, že králíka tady vykupují za 35 Kč/kg, protože z Polska ho jsou schopni dovézt za 32 Kč/kg. :) --- A produkční náklady na kg králíka jsou 42 Kč prakticky jen za krmivo a elektrickou energii, protože veškerá práce se musí dělat svépomocí, jinak by cena za kg byla cca 50 Kč. Mno a nikam to neprodáš, protože to prostě kvůli našim inteligentním zákonům to nesmíš prodat zabité. (Teď už je to trochu volnější, ale i tak).
Mno, český králík si tam stojí dobře, jenže ho tam nevyvezeš, protože na to, abys ho tam vyvezl tak buď musíš mít zaplacenou licenci na mezinárodní přepravu zvířat nebo to musíš valit přes jatka. Takže ty na tom jako zemědělec nevyděláš, ale vydělají na tom buď přepravci nebo masokombinát. ;)
Králík na německé nebo italské burze se prodává za cca 2,2 € / kg živé váhy, Takže se na tom dá vydělat, pokud si člověk udělá přepravu živých zvířat, vyběhá povolenky a úvěry na přepravu, automobily a tak podobně.
českej králík bude v čechách levnější od polskýho, třeba už jen kvůli blbý dopravě, no a hele - tůdle nůdle!
Dovolil bych si upozornit, ze prave minimalni ceny za dopravu jsou (mimo jine) to co, co stoji za nasim blahobytem a ekonommicky rustem. A to plati napric stoletimi!
Částečně souhlasím.
Za naším blahobytem stojí hlavně to, že jsme se během staletí rozvoje a hlavně vnitroevropských válek naučili mezi sebou efektivně konkurovat a také to, že jsme ve velkém začali využívat --- za co nejmenší peníze nakup a za co nejvyšší peníze prodej. Díky mohutnému rozvoji dopravy, a tudíž jejímu velkému zlevnění, se ta část "za co nejméně nakup" přesunula za hranice EU. :)
Souhlasim! Zrusil bych dotace v ramci cele EU a budou na tom vsichni stejne a usetri se za spoustu byrokracie.
Jsem také pro zrušení dotací, jenže to celé má jeden obrovský hák. :)
Když zrušíte dotace na zemědělství, tak zjistíte, že 70% lidí je nespokojených, protože nebudou mít na nic jiného než na potraviny a nájem. A oni přece byli zvyklí jet 1x - 2x ročně do zahraničí, mít doma ty nejnovější technické ptákoviny. A děsně se jim tím snížila životní úroveň, protože ta se přece počítá podle toho, kolik mám doma těch technických ptákovin. :)
Mno a když snížíte byrokracii, tak máte problém s tím, že ty lidi budete muset někde zaměstnat, jenže ty lidi nikde nezaměstnáte, leda byste snížili automatizaci výrobních hal. Jenže to jde přece proti všem ekonomickým dogmatům, že to není efektivní a co není efektivní, tak nemůže fungovat. ;)
Cely system dotaci je pekna habadura na danove poplatniky, kteri plati za potraviny 2x a jeste zemedelcum financuji vyvoz prebytku do zahranici. A to se vyplati.
K dotacim mam jedine slovo: ZRUSIT.
Souhlasím a zemědělci s tím také souhlasí. :)
Je potřeba zrušit je plošně v celé EU. Problém je v tom, že dotace by se sice zrušily, ale státy by daně ponechaly, takže si koncový zákazník připlatí ještě víc :D
Ja nesouhlasim! (Jak uz jsem psal nekde nahore.)
IMHO by nejake dotace mely existovat na peci o krajinu -- napriklad na vytvareni pseudomezi apod.
Ale to už přeci existuje. Nejvyšší dotace mají ti, kteří nechají pole ležet ladem. ;)
Jenže ta dotace se počítá ne na vytvořené meze, ale na plochu, kterou zemědělec nechá ležet ladem.
Ja nerikam, ze se to ted dela spravne IMHO dotace, ktere by sly na "peci o krajinu" by mely smysl -- jine ani moc ne.
Já to vidím tu dotaci na "péči o krajinu" jednoduše. --- Těžební společnost zničí krajinu a vydělá na tom těžké lowe. Pak zruší důl a vydyndá si dotace na "péči o krajinu", protože přece rekultivace po dolu je "péče o krajinu". A tu dotaci dostane, protože bude mít dostatek úředníků na to, aby se zajímali o to, jak co nejefektivněji z EU vydyndat ty peníze na dotace. :)
Jasne, ale rec jde o zemedelstvi. Dam priklad -- napriklad bych dotoval rozdelovani lanu 2m sirokymi pruhy briz, hlohu nebo podobneho bordelu a to jako prevenci proti vetrne a vodni erozi. Vedlejsim efektem je, ze takova krajina je i (podle me) hezka a muze v ni zit spousta potvurek. (Nemam na to vzdelani, ale myslim, ze by to takhle nejak fungovat snad mohlo.)
Ano, ono by to fungovalo. :) --- Jenže na ty dotace dosáhnou jen ti nejvyšší.
Malorolník dotace nedostane, i když to už tak dávno dělá. ;) -- Nemá dostatečné peníze na to, aby zaplatil lidi, kteří by obíhali komise a podobně. :)
A to je největší problém veškerých dotací a podobně.
Děláme správu sítí pro malé společnosti i pro velké společnosti a na dotace dosáhnou jen ty, které mají za sebou větší volný kapitál, protože tu investici do toho dokáží utáhnout a pokud to nevyjde, tak se nic moc neděje. :)
rad bych pri te prilezitosti upozornil na jednu skutecnost. Napr. v nemecku jsou mali zemedelci byti, protoze dotace se vypocitavaji podle obdelavane plochy a zde je problem s tim, ze byvali komuniste z DDR skoupili velke zemedelske plochy v byvale DDR a dostavaji rocne miliony na dotacich.
Je treba mit tedy na pameti, ze ty dotace ani na zapade nedostava ten zemedelec, ktery opravdu 7 dni v tydnu dre, nybrz opet nadnarodni koncerny. A nyni kontrolni optazka:
Kdo v Ceske republice podporoval velke firmy na ukor malych. Ano, jedna se o toho genia, ktery ma tak casto pravdu. Jdu blit.
ja nebudu chodit dlouho kolem horke kase a reknu Vam naplno, co se na Vas zavistivy zapis nejlepe hodi:
kdybyste vystudoval poradnou vysokou skolu (napr. informatiku v Olomouci), tak jste dnes mohl byt manager u nadnarodni firmy s nadstandardnim platem. Ale takhle Vam halt nezbyva nic jineho, nez doufat ze urvete par hektaru, abyste prezil bez financni pomoci tech schopnych.
:D :D :D :D
Tak je pravda, že až nebudeme mít, co jíst z důvodu zničeného zemědělství, tak se můžeme pustit do konzumace těch "managerů s nadstandardnímy platy" . :D Ti jsou samá zdravá strava, samé fitness, samé "be free, be cool, be in". :D
Podle toho, jak vypadá poslední dobou vývojl, tak bych to viděl na:
jj, niekde som cital, ze vyvijaju kura odolne voci chripke :)
prasata odolná proti atomovému výbuchu
btw... odtud ta fama, ze kocky nesmeji mleko :)))To nemá nic společného s tím, jestli je to mlíko z obchodu nebo přímo od krávy, ale s obsahem laktózy. Jasně že kočka mlíko může, ale většinou se z toho posere. Proto se prodává speciální mlíko pro kočky se sníženým obsahem laktózy. Nějak se mi zdá, že to s tím chytračením dnes poněkud přeháníš, dědku
Mléko pomocí nesmyslu zvaného UHT vyrábí prakticky všude. Čerstvé mléko člověk koupí jen od malochovatele s jednou, dvěma kravami.
Nechápu, proč se nadává za mléko zemědělcům, snad si nemyslíte, že to mléko, co kupujete v supermarketu je ze ZD Poolšaví nebo ZD Horní Dolní. Ti dodávají jen surovinu. To mléko, které se nám dostane na pult je produktem mlékárenského průmyslu. Je ochuzené prakticky o cokoliv. :) --- Po několikerém odstředění složek (smetany, tuků a dalších složek) se ta bílá voda proletí přes UHT linku a pak se zpátky dodávají tuky, "vitamíny a minerální látky".
Nebo je to něco podobného jako nadávat zemědělcům za to, že v supermarketech se prodává několikrát přemražené maso. :)))
To že to mléko vydrží nekonzervované asi 2 dny pak zkysne?
Pokud sníží chov skotu na 1/5 současného stavu, pak by to mohlo být možné. ;) --- Většina mléka nejde na výrobu mléka, ale různých smetanových pochutin (nesprávně nazývaných jogurty), sýry jak tvrdé, tak tavené, tvarohy, šlehačky a podobně. :) --- Klasickou denní produkci zemědělci nemají šanci prodat, když ji narvou do cisteren, nehledě na to, že zemědělci nemají vlastní cisterny (ty mají mlékárenské společnosti), nemají ani vlastní nákladní dopravy na přepravy živé zvěře (ty zase vlastní převážně jatka s licencí).
Samozřejmě, každá banka se třese na to, dát zemědělci úvěr na nákup 3 mlékárenských cisteren s podnikatelským plánem rozvozu mléka po městech a vesnicích. :)
To že to mléko vydrží nekonzervované asi 2 dny pak zkysne?
to mas pravdu, mleko zkysne, a je pak snad jeste lepsi to co se prodava v krame ale shnije misto aby to zkyslo :) kdyby vzali cisternu a prodavali na ulici za ty nizke vykupni ceny (nebo klidne i za dvojnasob), maji za den prodano a spousta lidi by se naucila, jak ma mliko vypadat treba by ho pak zadali i v krame :) a pokud se jim vyplati mit petinu krav, necht maji petinu krav, kdo jim naridil mit jich tolik?Zemedelci jsou paraziti. Odstrihl bych jim veskere dotace a ponechal volnemu trhu. beztak se to, co cesky zemedelec vyprodukuje, neda zrat. Kdo ochutnal skutecne mleko, musi se z toho co nasinci produkuji poblit.Lol
U nás se běžně prodává třeba francouzské nepasterované mléko?
Strašně míchá dohromady, to co projde zpracovatelským průmyslem a tím, co vyprodukují zemědělci.
Na západě je běžné, že zemědělci mohou část své produkce prodávat přímo. Tady u nás to vůbec nebylo možné, co se týče živočišné výroby. :(
A v Řecku budu schopný udělat stejné vepřo-knedlo-zelo/svíčkovou/české buchty jako tady?
Co se týče masa, tak největší problém je v tom, že teprve před 2 měsíci bylo uzákoněno, že zemědělec může část své živočišné výroby prodávat jako maso a to maso nemusí jít přes jatka a masokombinát, takže zemědělci nejsou připraveni na to, aby měli malá jatka vhodná pro porážku a podobně.
Tady u nás je obrovský problém sehnat české maso, protože většina je dovoz mimo EU, nejčastěji Čína a jiné asijské trhy.
A v Řecku budu schopný udělat stejné vepřo-knedlo-zelo/svíčkovou/české buchty jako tady?ano :) tedy pokud to umi, coz cechoreci casto ano
Co se týče masa, tak největší problém je v tom, že teprve před 2 měsíci bylo uzákoněno, že zemědělec může část své živočišné výroby prodávat jako maso a to maso nemusí jít přes jatka a masokombinát, takže zemědělci nejsou připraveni na to, aby měli malá jatka vhodná pro porážku a podobně.a proc se tedy ti zemedelci neperou a neprotestuji za to, aby meli stejne podminky pro kvalitni praci jako v cizine a misto toho resi nejake vykupni ceny?
Tady u nás je obrovský problém sehnat české maso, protože většina je dovoz mimo EU, nejčastěji Čína a jiné asijské trhy.nevim odkud to maso je, ale jeho kvalita je mizerna. pokud zemedelci dokazi vyprodukovat kvalitni maso za rozumnou cenu, maji moznost se uplatnit na trhu. totez plati pro jogurtyu a spoustu dalsich produktu. ovsem kdyz jsem se o tom nedavno s nekym bavil, tak mi rikal, ze to nejde, prodoze cesi jsou zvykly jist kazdou sracku, hlavne ze je co nejlevnejsi. pokud to tak je, pak holt smula
A v Řecku budu schopný udělat stejné vepřo-knedlo-zelo/svíčkovou/české buchty jako tady?btw, nejlepsi ceske (hospodske) jidlo jsem mel v Norimberku :)
Po 20 letech se jim podařilo vymoci tu možnost prodeje přímo od prvovýrobce. Takže bojují. ;) --- Jenže jaksi nemají takový bakšiš jako zahraniční zpracovatelské koncerny. :)
nevim odkud to maso je, ale jeho kvalita je mizerna. pokud zemedelci dokazi vyprodukovat kvalitni maso za rozumnou cenu, maji moznost se uplatnit na trhu. totez plati pro jogurtyu a spoustu dalsich produktu. ovsem kdyz jsem se o tom nedavno s nekym bavil, tak mi rikal, ze to nejde, prodoze cesi jsou zvykly jist kazdou sracku, hlavne ze je co nejlevnejsi. pokud to tak je, pak holt smula
Ano, jak píši poprvé za 20 let od sametu tu možnost mají letos. ;)
Půjčíte jim pár set tisíc? ;)
Ano, budou muset zaplatit kafilérce. :D
Uff, kráva není auto nebo počítač nebo sešit.
Kráva, aby dojila, tak musí mít nějaký věk, nesmí to být jalovice. Zatím co skot určený na porážku musí mít věk nízký a to tak, že se naprosto vylučuje, aby kráva určená na porážku mohla před tím dojit a byla za cenu takovou, za kterou se vyplatí ji porazit.
Vy byste si koupit maso třeba z 8 leté krávy, jen proto abyste pomohl zemědělcům? --- Má jen jednu nevýhodu, když ho budete chtít uvařit, budete muset použít papiňák nebo celý den ho vařit na guláš?
Proto nemá prakticky žádnou výkupní hodnotu.
Opravdu je tady tolik ZOO, že by zvládly zkrmit pár desítek tisíc kusů dobytka?
Lidé naprosto běžně ve svých plánech počítají s tím, že když si vezmou hypotéku, tak je za rok srazí auto a budou na plném invalidním důchodu nebo je vyhodí z práce a tak podobně. :)
Jaká je pravděpodobnost v průmyslu a ve službách, že se stanete závislým na odběrateli? V zemědělství je téměř 100%. Tam se nedá počítat s tím, že když máte 4 roky výkupní cenu takovou, tak ji odběratel nesníží po 6 letech. A pokud ji sníží, tak vy nemáte šanci přejít k jinému odběrateli. Jediný způsob je snížit produkci, čímž se dostanete do problému s úvěrem, čehož se snažíte zbavit tím, že si snížíte plat, snížíte personál, ale produkci necháte na stejné úrovni, aby bylo z čeho uvěry splácet. ;) A předpokládám, že když si vezmete úvěr, případně dostanete dotaci, tak samozřejmě počítáte vždy s tím, že dodavatelé Vám budou zvyšovat vstupy a odběratelé cíleně snižovat výkupní ceny. :D
Souhlasím. Nejlepší by bylo, kdyby v zemědělství nepodnikal vůbec nikdo. :)
A jak budete řešit výpadek ve formě neúrody v té části světa ze které zrovna EU dováží potraviny?
Že by natisknutím dolarů a eur?
A kdo zabrání tomu, aby se "zemědělská výroba" nepřesunula tam, kde je to ekonomicky nejvýhodnější? ;) --- Tak jako se tomu děje u velkých montoven a podobně?
Opravdu ne?
Stačí mi hláška takového stylu, předpokládá se, že v Číně bude neúroda rýže, předpokládá se, že bude výrazně vyšší poptávka po kukuřici a pšenici. Což automaticky způsobí to, že se nejen zvýší cena rýže, ale také zároveň cena pšenice a kukuřice. A u té pšenice a kukuřice samozřejmě půjde cena výš než u té rýže, protože těch dvou předchozích komodit bude dostatek, takže se na tom budou snažit prodejci vyrýžovat ;)
Mimochodem stačilo, když se v Číně zvýšila poptávka po mléku o 1% a v Evropě byl naráz nedostatek mléka. ;) Nebo stačilo, když USA začalo přidávat stejně jako EU do nafty řepkový olej. V rozvojových státech to automaticky znamenalo zvýšení ceny řepkového oleje o 80% nahoru, tudíž pro místní se řepkový olej stal prakticky nedostupnou komoditou.
To zdražení by nebylo v řádu procent, ale klidně by mohlo být i v řádu stovek procent. ;)
Což v konečném důsledku bude znamenat jen to, že prostě určitá část obyvatel prostě a jednoduše nepřežije. :) --- Potraviny jaksi nejsou elektronika na běžícím pásu, kde stačí při vyšší poptávce zvýšit rychlost běhu pásu. ;) --- Ropa, elektřína, elektronika, počítače, auta, to vše je pro člověka postradatelné. --- Potraviny, stejně jako voda patří mezi věci, které jsou nezbytné pro život člověka.
Za jak dlouho si myslíte, že jste schopen hydroponicky vypěstovat potraviny? Aby se zadotoval nedostatek potravin. Za den? Za týden? Za měsíc? Za rok? Dokážete si představit, jak velká by musela být ta "fabrika"?
Spousta zeleniny je pěstovaná hydroponicky, hlavně ta dostupná přes zimní období. :)
Takže se předpokládá, že jakákoliv katastrofa přijde zákonitě až v době, kdy budeme technologicky na úrovni doby typu Johny Mnemonic?
Tak to, že dotacemi dotujeme Somálce se z toho dá vyvodit jen velmi těžko. Dotacemi zemědělcům spíše uvrháváme Somálce do větší bídy, protože pokud jim dodáváme naše přebytky jako humanitární pomoc, tak je nic nenutí k tomu, aby pracovali na svých vlastních polích. :)
Ale vždyť říkám, že jsem pro zrušení dotací. Jen říkám, že zrušení dotací by mělo dalekosáhlé ekonomické důsledky pro Evropu. Včetně sociálních nepokojů v míře celoevropské a na úrovni něčeho podobného, jako bylo na Pařížském předměstí. ;)
A poslední dotaz. Kdo zaručí, že to nebude naše populace a bude to nějaký nevyspělý stát? NATO? Vezmeme si ty potraviny vojenskou silou? Budeme ji v té době ještě mít?
Takže se předpokládá, že jakákoliv katastrofa přijde zákonitě až v době, kdy budeme technologicky na úrovni doby typu Johny Mnemonic?Nepredpoklada se nic - ted bychom se s takovou katastrofou nedokazali vyrovnat vubec, nicmene myslim, ze postavit takovou fabriku nevyzaduje nejake nedostupne technologie. Spis jen nejake ty financni investice.
Jen říkám, že zrušení dotací by mělo dalekosáhlé ekonomické důsledky pro Evropu. Včetně sociálních nepokojů v míře celoevropské a na úrovni něčeho podobného, jako bylo na Pařížském předměstí. ;)Myslim ze daleko vetsi (a horsi) dusledky, byt asi pozdeji, bude mit pokracovani v dotacich :)
A poslední dotaz. Kdo zaručí, že to nebude naše populace a bude to nějaký nevyspělý stát? NATO? Vezmeme si ty potraviny vojenskou silou? Budeme ji v té době ještě mít?Pokud se potraviny zdrazi, budou si je moci dovolit jen bohate staty. My patrime mezi ty nejbohatsi :)
Souhlasím s tím, že pokud se s dotacemi nic neudělá, budou později s nimi mnohem větší problémy.
Celá ta úvaha má jednu chybu. Pořád předpokládáte, že vlastnit tiskárnu na tisk zelených papírků = být nejbohatší. V případě takové krize budou nejbohatší státy ty, které budou mít potraviny. --- Berete do úvahy, že je nějaké zelené papírky vůbec nebudou muset zajímat, protože se budou snažit uživit první své vlastní obyvatele? ;)
Víte, já tak nějak předpokládám, že na to, aby mohly být zrušeny dotace, musí přijít opravdu krize. A to krize taková, kdy lidem docvakne, že finanční instituce nejsou potřeba, převážení čehokoli z místa na místo není zas až tak potřeba, že mít všechno automatizované není zas až tak potřeba, že mít tady bandu úředníků není zas až tak potřeba. Že je důležité mít co do úst, mít kde přespat a prostě žít. Jinak mezi lidmi nebude žádná vůle s tím cokoliv udělat. :)
To říkám jako člověk, který se živí prací v tzv. terciární sféře. Jenže se začínám hrozit toho, až jako "síťák" budu jeden z mála, který bude umět dát do chodu úpravnu vody, protože na úpravně vody bude banda uživatelů, kteří budou akorát umět křičet, že jim to vyhodilo červené hlášeni. V rámci úspor se nechávají dožít takové profese jako jsou elektrikáři, různí údržbáři a snaží se to firmy rvát všechno přes tzv. outsourcing, jen se zapomíná na to, že tady tyto technologie musí fungovat desítky let a ne 2 roky jako je zvyk v běžném kancelářském provozu. U externích firem se mění zaměstnanci a pokud se dejme tomu 10 let na technologii nemusí šáhnout, protože funguje, tak pak je problém najít někoho, kdo dané technologii ještě rozumí, protože ti externisti už dávno dělají na novějších technologiích.
Celý současný systém je postavený na tom, že nejhorší je vytvářet jakoukoli produkci a nejvýhodnější je vlastně nedělat žádnou smysluplnou práci. (finančnictví, profesinonální sport, a podobně)
Máme problém s nadprodukcí čehokoliv, ne jen v zemědělství. Co budou dělat lidé, když nebudou zaměstnaní v zemědělství. Co budou dělat ti lidé, když nebudou v kancelářích, pokud omezíme byrokracii?
Nadprodukce je u automatizovaných velkovýrobců. Je nadbytek elektroniky, nadbytek potravin, nadbytek automobilů a tak dále. A že byste si nevšiml, že se to platí z našich daní? -- Šrotovné, daňové úlevy pro montovny, dotace pro mega firmy a podobně, to všechno jde z našich daní.
Čeho je nedostatek, tak to je lidí ochotných pracovat ručně, protože je módní takový styl práce dehonestovat, vše se automatizuje. Kdo pracuje rukama, tak musí mít dle nesmyslného pojetí světa, zásadně nižší plat než ten, kdo sedí u kompu a klápe do excelu čísla.
Souhlasím.
Proto se ptám znovu. Co budou dělat ti lidé, když budou na pracáku?
Když přestaneme dotovat všechny výroby a podobně, pak budeme muset zrušit většinu automatizovaných linek, abychom je mohli zaměstnat. Tím pádem omezíme výrobu strojů na automatizované linky, ty firmy zaměstnávající lidi na výrobu těchto linek budou muset propouštět, co budou dělat tito lidé? Atd. atd.
A jak bylo řečeno níže. Dotace, pokud neplníte, tak automaticky o ně přijdete a ty plány musí být dlouhodobé. 10 let minimálně.
Jak už bylo uvedeno dříve, tak na dotacích nejvíce rejžují firmy, které jen nakoupili louky a jednou je posečou. Naproti tomu malé zemědělské podniky využívají z dotací minimum kvůli značným restrikcím.
Zde protestují producenti mléka, kteří prostě nemohou skončit i když chtějí. Problémem je, že dotace jsou časově vázané a při nesplnění jsou povinni vrátit celou dotaci. Většinou se dotace uděluje minimálně na 5 let, pak při takovém poklesu výkupních cen je už rozhodnuto, že většina z nich zkrachuje a budou bezdomovci kvůli dluhům.
Například minulý rok náš soused žažádal o dotaci na dojný skot a obnovu hospodářství, dotace mu byla přidělena s tím, že musí zajistit chod statku po dobu 10 let, následně mu ke konci roku vypověděla Madeta smlouvu a teď už se snaží chytnout stébla, aby nepřišel o všechno. Nás to bohužel také zasáhlo, ale naštěstí jsme využili minimum dotací, takže jsme mohli zlikvidovat veškerý dojný skot a přeorientovat se pouze na produkci masa. Až příští rok ukáže zda je v našich silách to přežít, jelikož provozní náklady se pohybují kolem 300 tisíc. Nebýt ostatních v okolí pracující za naturálie, tak bychom moc dlouho nevydrželi.
Proč jsou naše produkty dražší? Inu vše je o kvalitě. České potravinářské normy jsou velmi přísné, dalo by se říci, že nejpřísnější v EU (v určitých oblastech). Bohužel na dovoz z EU je nelze uplatnit z důvodu toho, že prošli jejich normami. V zahraničních špekáčkách se tedy místo masa dočkáte sóji. Proto je tu snaha protlačit značku KLASA, kde si může být člověk jistý, že se jedná o český produkt z kvalitních surovin. Bohužel i zde se do toho plete EU, které se nelíbí požadavek na český původ.
Naprostý souhlas.
Zemědělci si často nabrali úvěry s tím, že měli podepsané smlouvy od zpracovatelů a bylo to počítáno na nějaký zisk. A když zpracovatel sníží výkupní ceny, tak zemědělci zbývá jen držet hubu a krok, aby nepřišel úplně o všechno. Problém zemědělců je také ten, že v zemědělství často dělá většina rodiny a pak je na tom závislá úplně komplet.
Já bych nedělal značku KLASA, já bych dal jako povinnost na každou etiketu výrobku dát cca 12px písmem "Made in .......".
Jenže takto to funguje úplně ve všech oborech. ;)
Pokud jste chtěl modernizovat bývalé JZD nebo jste dostal polnosti a statky v restituci a chtěl podnikat v zemědělství, tak to jaksi bez úvěrů a dotací nešlo. :) --- Obrovská spousta firem začínala v 90. letech podnikat s tím, že si vzali úvěry. :)
... když budeš hovno prodávat, tak furt tě někdo bude buzerovat s tím, jestli zvířata netrápíš, jestli máš všecko zaregistrovaný, označkovaný, zaočkovaný, to není zadarmíko, ...Jsi snad proti "zdrave" regulaci co nejvice oblasti lidskeho zivota statnim urednikem? Nepodryvas ty ted tak nahodou samotne zaklady evropskeho socialismu a socialniho smiru a dokonce i bozskou neomylnost a autoritu komisaru a uredniku? Welcome to the dark side, Luke.