1. července Mozilla vypne službu Fakespot pro detekci podvodných recenzí v internetových obchodech. Mozilla koupila Fakespot v květnu 2023.
8. července Mozilla vypne službu Pocket (Wikipedie) pro ukládání článků z webu na později. Do 8. října si uživatelé mohou vyexportovat data. Mozilla koupila Pocket v únoru 2017. Několik měsíců byl Pocket integrovanou součástí Firefoxu.
Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
Nevidomý uživatel Linuxu v blogu upozornil na tristní stav přístupnosti na linuxovém desktopu (část první, druhá, závěr), přičemž stížnosti jsou podobné jako v roce 2022. Vyvolal bouřlivou odezvu. Následně např. Georges Stavracas shrnul situaci v GNOME. Debata o jiném aspektu přístupnosti, emulaci vstupu pod Waylandem, také proběhla na Redditu.
DevConf.CZ 2025, tj. open source komunitní konference sponzorovaná společností Red Hat, proběhne od 12. do 14. června v Brně na FIT VUT. Publikován byl program a spuštěna byla registrace.
Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Chtěl bych se vás zeptat, proč se zatím linux nerozšiřuje do firemního prostředí a mezi domácí ovce?
Já bych jenom namátkou řekl: chybějící aplikace, roztříštěnost, málo vývojářů, malo penez v odvětví? Najdete i další důvody, či s mými nesouhlasit?
Tiskni
Sdílej:
vim ~/.emacs
Ano, máš pravdu. Netvrdím že jsem si, třeba jen na chvilku, myslel že si za to nemůže sam. Zmínil se že nejhorší co ho mohlo potkat jsou kamarádi, co ho zradili - ať si pod tím každý představí co chce. Nicméně jsem mu za vyjmenování pár vzorců desetikačku dal.
Co se týče podnikání, začátky mnoha dlouhodobě úspěšných firem jsou velmi zajímavé. Určitě to chce velkou oběť... ale ne každý má štěstí a né každý tu odvahu a energi a schopnosti...
No a jestli budeš něco rozjíždět, tak přeji hodně velkou dávku štěstí, lesu se určitě už vyhneš :), takže ať se daří.
proč se zatím linux nerozšiřuje do firemního prostředíŠpatně vidím?
zive.cz neni zcela seriozni a spise pro-microsoft prostredi+1, všiměte si, že v logu Vista blogu je na pozadí pozadí z OS X a pro jistotu v něm nejde komentovat.
Ani ne. Staci se podivat na statistiky treba prohlizecu a jejich OS za posledni 2 roky.Neřekl bych, že je právě tohle kritérium, podle kterého by mělo smysl hodnotit firemní rozšíření. Webové prohlížeče vypovídají o počtu uživatelských desktopů, což není to, o čem mluvím. Linux usage in the servers of large companies is continuing to rise. 73% of enterprise companies are running Linux on at least some of their servers. Just six months ago that figure was 67% and a year ago it was 65%, as per Evans Data Corp's latest Enterprise Development Issues Survey.
Máte pocit, že Linux by byl stejně dobrý při řekněme stovce uživatelů? Mám pocit, že nikoli.
To nevím. Jednoduše mám pocit, že počet uživatelů nijak nesouvisí s kvalitou čehokoliv. U některých projektů je to naprosto neporovnatelné, jsou vysoce specializované a přes svou špičkovou kvalitu je potřebuje jen několik málo jednotlivců. Nevím, jestli je to tak i s linuxem. Jestli má být úzce specializovaný, nebo naopak masově rozšiřitelný. A taky záleží na úhlu pohledu. Pokud bychom to brali z pohledu desktopu, byla by situace "špatná" (i když bylo by třeba stanovit "dobrý" výsledek), pokud z hlediska serverů je to něco jiného a pokud s hlediska malých jednoúčelových zařízení typu router zde je linux jako doma.
Jinak alespoň v mých četných diskusích o programovacích jazycích mi 99% začne argumentovat statistikou a rozšířeností.<rejp>Nejhorší jsou Javisti, ty potvory vlezou všude
>>>=
mě trochu jímá hrůza Hmmm, nějak jsem se netrefilA ona snad není?To měla být odpověď k tomuto: