Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.14 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.15. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Tak nejdříve bych se chtěl omluvit všem co tam viděli ty srašný chyby,
fakt se stydim a doufám, že jich tady tolik nebude, když nějakou najdete napište
k tomu komentář a já se snad polepšim(doufám)
Další věc co mě překvapila jsou ty komentáře a dokonce se mezi nima našly i komentáře, který nebyly jenom o těch hnusnej chybách. Čekal jsem, že se nic neobjeví a najednou jich tam bylo jak n.....o.
Tak teď konečně něco nového.
Dneska jsem si přečet novej computer a je tam nějakej srovnávací test procáků tak mě to přivedlo na nápad přemluvit rodiče aby mi koupili nový komp. Budu je pořád prudit až do tý doby než my ho nekoupí, tak uvidíme jak to dlouho vydržej lol
Další co mě v něm zaujmulo byli programy na programovaní hlavně program wxDevCpp myslim si že by mohl mít šanci u každého začínajícího programátora a i u pokročilích takýže se uvidí jak se vyvine do budoucna.
Další věc co mě zarazila je emulace linuxovejch programů na windows jak si nějakej moula z winů může emulovat linuxacky programy fakt nelogicky. Přece každej kdo někdy dělal v Linuxu tak u něj zůstane ne(aspoň já jsem to tak udělal) a hodně pochybuju že nějakej windowsak bude potřebovat nějakej linuxackej program když ani nevi co to Linux je.
Tohle je můj první blogoví zápis tak doufám že se vám bude líbit.
Tak jsem dneska konečně začal psát tenhle blog už jsem nad tím přemíšlel dost dlouho a teprve teď jsem se odhodlal něco napsat. Dneska byl fakt děsnej den. Nejdřív příjdu do školy a hned první hodinu píšem test z matiky, kterej jsem úplně posral takže dostanu zase za tři. Potom kámoš vykecá že znovu chodim s bejvalkou a to už jsem myslel že ten zasranej den bude končit ale ješte příjde matka a nutí mě abych si uklidil v pokoji a vyčistil želvu(takví strašný věci co). Tak sem se na to vybod a sed ke kompu a začal psát.