abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 22:33 | Nová verze

    Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 17:44 | Zajímavý článek

    Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.

    karkar | Komentářů: 0
    včera 12:11 | Humor

    Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 6
    včera 10:44 | IT novinky

    Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 27
    včera 09:55 | IT novinky

    Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    včera 09:33 | IT novinky

    Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 08:11 | Nová verze

    Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    29.4. 20:55 | Nová verze

    Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    29.4. 16:22 | Nová verze

    Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    29.4. 15:55 | Pozvánky

    Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových

    … více »
    Zdenek H. | Komentářů: 2
    Jaký filesystém primárně používáte?
     (58%)
     (1%)
     (9%)
     (21%)
     (4%)
     (1%)
     (2%)
     (0%)
     (1%)
     (3%)
    Celkem 497 hlasů
     Komentářů: 19, poslední včera 11:32
    Rozcestník

    Budoucnost astrofyziky

    31.8.2008 16:00 | Přečteno: 1376× | Jen Tak | poslední úprava: 31.8.2008 23:05

    Poznámka: Tento zápisek nedává moc smysl bez předchozího přečtení jiného zápisku (který sám nedává moc smysl, ať už si člověk předtím přečte co chce).

    Budoucnost astrofyziky

    Po delším sledování astrofyziky začínám mít pochybnosti, že někdy bude použitelná. V následujících pár řádcích popíšu svoje dojmy z používání astrofyziky od verzí, které ještě obsahovaly planetu Pluto až po dnešek.

    Jak to všechno začalo

    Na začátku prý byla nějaká velká rána, nebo tak něco, alespoň tak to tvrdí jistá Big Bang Theory. Z té jsem byl opravdu nadšený.

    A jak je to všechno o ničem

    Jenže poslední dobou je to s astrofyzikou fakt nanic. Nejenom, že je zdá se pořád více rádoby chytrolínů, kteří o ní ví prakticky kulový, ale musí o ní každému vyprávět. Ale hlavně mi vzali můj oblíbený Měsíc. Věřili byste tomu? Teď se mrknu z okna a měsíc prostě nikde? Přitom ještě včera večer tam určitě byl.

    Ale zlomový bod nastal, když mi vzali i planetu Pluto. No to by jeden nevěřil, člověk se to ve škole tak poctivě učí, jak jdou ty planety za sebou a teď je to všechno jinak a je to všechno v háji. A Hubbleův teleskop měl některé věci vyměněné a v současnosti už třeba nejde používat na blízké věci obyčejný dalekohled. A pokazili i další věci ve Sluneční soustavě, třeba ze Saturnu byl odstraněn prstenec a zmenšili ho, aby nebyl druhá největší planeta a přitom tyhle věci na Saturnu byly ty nejlepší a nejzajímavější.

    Výkon, výkon, výkon

    Věcí, kterou jsem se u astrofyziky původně vůbec nezabíral, byla rychlost komunikace ve vesmíru. Ona ta sekunda na Měsíc byla celkem v pohodě, ale teď, co ten Měsíc už nemůžu najít, tak musím komunikovat až na Mars, a těch 40 minut je fakt síla. A je to chyba astrofyziky, měla by přece zrychlit rychlost vln.

    Je fakt, že tímto blogem těžko změním na těch, co kazí astrofyziku povídáním různých nesmyslů. Aby to mělo nějaký účinek, musel bych sem pro ně napsat ještě převodní tabulku analogií (což mám ale obavy, že u některých lidí si člověk stejně nepomůže). Nebo možná to musí být s obrázky ... ?

           

    Hodnocení: 61 %

            špatnédobré        

    Obrázky

    Budoucnost astrofyziky, obrázek 1

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    Heron avatar 31.8.2008 19:30 Heron | skóre: 53 | blog: root_at_heron | Olomouc
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Budoucnost astrofyziky
    Super zápisek. :-)
    andree avatar 31.8.2008 19:34 andree | skóre: 39 | blog: andreeeeelog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Budoucnost astrofyziky
    spolu s vysvetlenim fakt pecka :-D aj ked by clovek nepovedal, ze prave Lubos to takto vidi :o)))
    1.9.2008 09:23 Michal Vyskočil | skóre: 60 | blog: miblog | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Budoucnost astrofyziky
    To teda je :-)
    When your hammer is C++, everything begins to look like a thumb.
    31.8.2008 20:19 koffr
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Budoucnost astrofyziky
    lol :D nechapu lidi, co pri prvnim zadrhnuti zacnou kvicet a hledat nekoho, kdo jim ho pujde podrzet, aby se strefili do nocniku. asi by misto astrofyziky meli pouzivat rekneme historii, ktera nema zadne volby, protoze proste historie nejde zmenit :) btw diky za Vasi praci pro astrofyziku!
    1.9.2008 07:13 M. Lox | skóre: 12
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Budoucnost astrofyziky
    Historie nejde změnit? Každý druhý současný nebo i minulý vládce jakékoliv země světa by vás snadno přesvědčil o opaku.
    BTW +1 k blogu!
    make menuconfig, not war!
    2.9.2008 03:24 J. M. | skóre: 23 | blog: JMblog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Budoucnost astrofyziky
    Tak nějak nechápu, co na tomto zápisku kdo shledává pozitivního, či snad dokonce super. Ten původní byl o něčem, tohle je totální blábol. Čiší z něj frustrace z toho, že si zase další a další lidé troufají kritizovat projekt, na kterém se autor podílí (ono by vůbec stálo za to se už konečně zamyslet nad tím, jestli to, že tolik lidí neustále KDE 4 kritizuje za ty samé věci, je skutečně jenom chyba a blbost těch lidí – to ale chce zahodit svoje dotčené ego, odhodit ten automaticky sebeobranně-útočný postoj a tak...) Ono tímto nonsensovým stylem se dá odpálit úplně jakákoli kritika čehokoli. I oprávněná, dobře zdůvodněná. Prostě stačí původní smysluplné kritické věty parafrázovat v nějaké nesmyslné souvislosti a hned jsem za vtipného, který to tomu původnímu blbci nandal. Protože kritizovat se nemá, že.

    Kdybyste se radši místo toho věnoval vylepšení KDE 4, třeba by den, kdy bude konečně použitelné a aspoň o něco málo rychlejší než gigapomalé, přišel dříve. No ale každý máme své priority...
    2.9.2008 08:41 Luboš Luňák | skóre: 19 | blog: Seli
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Budoucnost astrofyziky
    Tak nějak nechápu, co na tomto zápisku kdo shledává pozitivního, či snad dokonce super.

    To nic, jak už jsem řekl, některým holt asi není pomoci. Takže asi ani nemá smysl analogie vysvětlovat. I když třeba ta s Měsícem, kdy se neschopnost uživatele najít místo, kde se aktivuje málokdy používaná akce, přirovnává k neschopnosti pochopit, že Měsíc obvykle přes den vidět není, mi přišla celkem jednoduchá. Pravda, ty další o jiných údajně neexistujících vlastnostech, nebo dokonce ta analogie Plasma-Pluto, byly asi už těžší, ale proto tam byl zase obrázek.

    Kdybyste se radši místo toho věnoval vylepšení KDE 4, třeba by den, kdy bude konečně použitelné a aspoň o něco málo rychlejší než gigapomalé, přišel dříve.

    V tom případě by možná stálo za to, zamyslet se nad neschopností pochopit něco napsané černé na bílém (dokonce přímo v komentářích k originálu), totiž konkrétně fakt, že gigapomalost je vina ovladačů nvidie[*], a kolik času to vývojářům ubírá, řešit pořád dokolečka ty samé nesmysly.

    No ale každý máme své priority...

    Pravda. Někteří v nich bohužel ale mají vysoko kritizovat něco, co dostávají zadarmo, a navíc tomu ani pořádně nerozumí. Co se místo toho věnovat něčemu užitečnému?

    [*] Problém existuje jen u relativně nových modelů nvidia karet, které byly k dispozici až po uvedení Qt4.0. Opravdu nevím, jak tohle se dá ukecat na vinu KDE4. Ale to by někteří museli poznat, jak se liší oprávněná dobře zdůvodněná kritika od plácání nesmyslů, které už byly stokrát probrané nebo stačí jediný obrázek, aby bylo vidět, že to není pravda. Ale víte co, může se použít i úplně jiná pointa, když se to někomu nelíbí, tak ať se o to nestará. A ano, omlouvám se, že jsem arogantní, ale to se mi u jednání s takovýmihle lidmi občas stává.

    2.9.2008 09:02 kavol | skóre: 28
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Budoucnost astrofyziky
    To nic, jak už jsem řekl, některým holt asi není pomoci.
    kdybys tady skončil, považoval bych to za skvělou sebekritiku :-)
    V tom případě by možná stálo za to, zamyslet se nad neschopností pochopit něco napsané černé na bílém (dokonce přímo v komentářích k originálu), totiž konkrétně fakt, že gigapomalost je vina ovladačů nvidie[*], a kolik času to vývojářům ubírá, řešit pořád dokolečka ty samé nesmysly.
    eh, jsem líný teď dohledávat, o jaké komentáře se jedná, nicméně vyjádřil bych značný podiv nad tím, jak se asi podařilo zavinit nVidii pomalost KDE4 na strojích, které nejenže nemají nainstalované jejich ovladače, ale dokonce v nich není ani kousek hardware od této firmy ...?
    Někteří v nich bohužel ale mají vysoko kritizovat něco, co dostávají zadarmo, a navíc tomu ani pořádně nerozumí.
    zato ty jsi evidentně sežral Šalamounovo hovno ...

    příspěvek mi přijde psán z pohledu obyčejného uživatele, chceš říci, že chudák nerozumí tomu, jak má být obyčejným uživatelem?
    Ale víte co, může se použít i úplně jiná pointa, když se to někomu nelíbí, tak ať se o to nestará.
    jasně, a bydlet může taky na stromě ... to je to samé jako se tu teď řešilo s vracením peněz za Wokna na notebooku, když se někomu nelíbí Wokna, tak ať si notebook s nimi nekupuje, že, vždyť mu přeci musí stačit lowend za 10 kKč, kde se možná nějaké kousky bez OS najdou, proč by se měl snažit o to, aby se dal i hiend koupit bez Woken, ať se o to radši nestará než aby se snažil prosadit změnu k obrazu svému, že?

    ... tak jsem si nasral do vlastního hnízda a jdu něco dělat (hm, měl bych zjistit, jestlipak Lukáš už zmergoval ze starého stable?)
    2.9.2008 10:02 Luboš Luňák | skóre: 19 | blog: Seli
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Budoucnost astrofyziky
    eh, jsem líný teď dohledávat, o jaké komentáře se jedná, nicméně vyjádřil bych značný podiv nad tím, jak se asi podařilo zavinit nVidii pomalost KDE4 na strojích, které nejenže nemají nainstalované jejich ovladače, ale dokonce v nich není ani kousek hardware od této firmy ...?

    To opravdu netuším. Na žádném z několika různých počítačů, kde můžu zkoušet, není KDE4 "gigapomalé" nebo "čakám asi 5s kým zobrazí animáciu".

    příspěvek mi přijde psán z pohledu obyčejného uživatele, chceš říci, že chudák nerozumí tomu, jak má být obyčejným uživatelem?

    Takže normální běžný uživatel je někdo, kdo si přeloží KDE z SVN, nenainstaluje některé části (jako třeba nástroj na vyhledávání souborů) a pak se diví, že třeba Konqueror nemá vyhledávání souborů, a i na základě podobných věcí usoudí, že to vývojáři pokazili a že to nemá budoucnost?

    A vůbec, že já se snažím ...

    2.9.2008 17:06 anicka | blog: ze_zivota
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Budoucnost astrofyziky
    To máš z toho, že hackuješ KDE, které používá každý (dplň si). Kdybys dělal do věcí, pro jejichž používání je potřeba větší snahy než "klikni tam, potom sem," tak se Ti nic podobného nestane.

    Já moc dobře vím, proč se vyhýbám všem balíkům, které mají GUI :-) Na druhou stranu, je mi jasné, že někdo tu největší pakárnu dělat musí - držím palce a dlouho to vydrž :-)
    ^D
    2.9.2008 17:26 kavol | skóre: 28
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Budoucnost astrofyziky
    Na žádném z několika různých počítačů, kde můžu zkoušet, není KDE4 "gigapomalé" nebo "čakám asi 5s kým zobrazí animáciu".
    nejmarkatnější příklad je, když jsem občas nucen coby desktop použít jeden vyřazený router (kvůli čtyřem-pěti hodinám do měsíce fakt nebudu kupovat nový počítač) - Pentium III @557 MHz, 512 MB RAM, S3 Virge ... nevím, jaké animace byly myšleny v originálním zápisku, nicméně samotné vykreslení okna Konqueroru s již načtenou stránkou, třeba při přepínání aplikací, dost často těch 5 s přesahuje (při rozlišení 800*600, žádná super velká plocha, a nutností swapovat to taky není, běží mi typicky jen Konqueror a Konsole)

    s 3.5.x ten stroj neměl zrovna bleskové odezvy, ale pořád to bylo velmi výrazně lepší
    příspěvek mi přijde psán z pohledu obyčejného uživatele, chceš říci, že chudák nerozumí tomu, jak má být obyčejným uživatelem?
    Takže normální běžný uživatel je někdo, kdo si přeloží KDE z SVN, nenainstaluje některé části (jako třeba nástroj na vyhledávání souborů) a pak se diví, že třeba Konqueror nemá vyhledávání souborů, a i na základě podobných věcí usoudí, že to vývojáři pokazili a že to nemá budoucnost?
    aha, takže ze svn si překládají, a to ještě ne podle návodu, nýbrž tak, aby si to úmyslně rozdrbali, všichni ti, o kterých se mluví v pasáži "... se už konečně zamyslet nad tím, jestli to, že tolik lidí neustále KDE 4 kritizuje za ty samé věci, je skutečně jenom chyba a blbost těch lidí"?
    2.9.2008 19:16 Luboš Luňák | skóre: 19 | blog: Seli
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Budoucnost astrofyziky
    Prosil bych si odcitovat tu část, kde jsem já mluvil o té pasáži.

    Založit nové vláknoNahoru

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.