Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Páč a jelikož by mě opravdu zajímalo mít alespoň nějaká data o tom, jaký kdo používá kompozitní manažér (tj. desktopové efekty), a nebylo to uznáno hodno hlavní ankety, tak jsem se rozhodl udělat alespoň jednu tady. Pokud někoho nalákal nadpis a čeká videa nebo obrázky, tak bohužel teď tady nic nebude, je to jen o vybrání jedné volby a odeslání. Možná příště :).
Tiskni
Sdílej:
Láká mě metisse.
Zdravím
Aj mňa láke, len škoda že o ňom nemám (nevidím, neuvernejú sa?) žiadne aktuálne informácie. Vyvíja sa to vôbec ešte?
tomolc
Co já vím tak ne.
Ale vyvíja, vyvíja. 9. 12. 08 vyšla nová verzia
Metacity, ale vypnul jsem jeho kompozitního správce.
kwin4 na kde3
Popisovaná volba vGgentoo není, takže to dělám ručně po startu systému. Zároveň je dobré mít na liště i ikonu na kwin3. Když se něco pokazí, tak bývá myš jediná možnost jak kwin zase nahodit.
Jinak soužití kde3 a kde4 není zcela bezproblémové, občas se něco bije, z kcontrol mizí moduly a v kate se mi ztratila možnost přepínat typ zvýraznění skriptu. Tak používám kate4.
S nejvetsi pravdepodobnosti ani nebude, protoze nemame vyvojare kteri by se zamerovali na kde3 :(
Pokud nekdo chcete tak shanime testery pro kde3. Ale chce to odvahu :P
Odvahu k čemu? To by nebyl až takový problém. S časem to už je horší. A s blížícím se koncem roku a přechodem Slovenska na € to je horší a horší
S otestováním 3.5.10 rád pomůžu. Jaká je momentálně stav? Už je něco k otestování?
Ctrl+Alt+F1, export DISPLAY=:0; kwin
Jo jo, ale kliknout myší je rychlejší
Rád bych používal, ale vždycky mě rozčilovala ta příšerná rychlost (rozuměj nízká) akcelerovaného desktopu. Naposledy jsem to zkoušel na čtvrté betě Suse 11.1 a stále to nebylo použitelné (T7300@2.0, X3100). Možná, že za to ale může KDE4 a ve trojce to běhá rozumně
Zajímavé, mě rychlost na mém SuSE 11.0 s T5500@1.5 a X3100 připadá jako blesková.
Beryl, ten ti tam chybí, čili jiný...
A compiz-fusion tam neni preco?:)
tak sorry, zas viem daco nove :)
xcompmgr jsem pouzival pul roku spolu s fluxboxem, ale asi pred ctrnacti dny jsem k pocitaci pripojil druhy monitor(nvidia-settings: separate X screen) a nedelalo to dobrotu takze se bez stinu a prohlednych menu musim obejit, zatim ziju :)
Tady nejde jen o stíny, ale když je zapnutý kompozitní manažer, tak se nemusí každé okno znovu a znovu překreslovat při překrytí/odkrytí a prostě se zobrazí uložený buffer okna.
uprimne receno tohle vsechno je mi celkem ukradene, chtel jsem jen "neco jako expose" pro fluxbox a nenasel jsem jednoduchy navod jak to udelat ale pri hledani jsem si naistalova xcompmgr a libily se mi prohledne nabidky a stiny, to byl jediny dudvod proc jsem is to nechal naistalovane, bez nich to funguje (alespon podle me) stejne dobre a navic to nedela neplechu pri dualheadu
Ma to opravdu nejakou vyhodu ze to jde pres ten buffer? Ja v podstate rozdil nepozoruju
nepoužívám nic ani pod win ani pod lin. asi to bude silně subjektivní jev, ale mě prostě "to 3D" neuvěřitelně ruší a vytrhává z koncentrace. a koncentrace na práci je pro mě nejdůležitější, důležitější než rychlost či wow-efekt mého gui.
+1
"Žádný a nechci" - otvorene desktopy sa vybrali zlym smerom - miesto stabilizacie a rozvoja aplikacii sa vytvaraju eye candy blbosti ktore iba prispievaju k...
To je hezké, ale musíte mít na to podporovanou grafickou kartu (takže ne třeba úsporné Sis) a musíte oželet některé neslučitelné starší a výkonnější metody vykreslování videa (XVideo overlay) a některé jiné funkce (třeba více hlav s různými rozlišeními).
ad 3) To někoho zajímá? KDE3 je mrtvé.
pro me jeste nejakej ten patek ne :)
+1... kdyz jsem naposled zkousel kde4, byly problemy s nvidia kartami. Nevim, jestli je to uz v pohode, ale nemam cas ani chut to zkouset.
V pohodě to není, nicméně se to hodně zlepšilo. Už se to dá používat - 4.1.73. Dneska mě čeká kompilace 4.1.80, tak doufám, že se mezitím opravily nějaké bugy na které jsem narazil.
Nicméně na mojem pracovním NB ještě nějakou dobu KDE3 zůstane. Nejméně do doby, než portuji některé mé skriptíky na DBUS.
me zas x render ne , ale opengl v poho , krome prehravani videa ..... jeste ze existuje plasmoid na rychle prepinani kwinu z akcelerovane verze na nea...
Šikovný je prográmek qgamex. To co není žádoucí akcelerovat se pak spouští jako qgamex xxx třeba přes kruner a qgamex pro to vytvoří novou xsession na pozici VT8.
Dříve na GNOME Beryl pak Compiz, od přechodu na KDE používám Kwin, s tím, že tam byla pauza, kdy jsem v KDE3 neměl žádné kompozitní fičury, bo se Compiz s KDE moc rád neměl, od KDE 4.1 opět kompoziting.
nebylo to uznáno hodno hlavní anketyZ čeho tak soudíš? Návrhů na ankety je dost, jen na to ještě nevyšla řada...
A co takhle nějaká fronta anket a automatická výměna po určité době?
Z toho, že na http://www.abclinuxu.cz/pozadavky není úplně jasné, jak to se smazaným návrhem dopadne a předtím, než jsem si to teď znovu přečetl, tak jsem měl za to, že smazání znamená, že pokud se tou dobou neobjevila, tak už se tak nestane (změnil se ten text nebo jsem si to jen špatně pamatoval?). Každopádně, chtěl jsem ji do vydání openSUSE11.1, takže když se to nestihlo tak, tak jsem se zařídil po svém. Co se dá dělat *shrug*. Pokud tedy ještě pořád v nějaké frontě je, tak ji kdyžtak posuňte třeba o půl roku.nebylo to uznáno hodno hlavní anketyZ čeho tak soudíš?