Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
jehoVisty stejně nikdo nechceTo by mě zajímalo, kdo tyhle přezdívky vymýšlí... IMHO to zrovna v tomto případě musel být nějaký uživatel Windows Vista, protože normálním lidem se to slovo pořád nehoní hlavou.
Každý z moderních OS je přece plně použitelnýJak pro koho.
je mi úplně jedno, na kterém dělámVám možná, mně to tedy rozhodně jedno není.
Když si to tak vezmu suma sumárum, tak vlastně nevím, o čem se ti lidé vlastně pořád hádají.Konflikt subjektivní a objektivní pravdy. Když řeknu "pro mne je Linux nejlepší OS" nebo "z mého hlediska je Linux lepší než Windows", nikdo se se mnou hádat nebude (bylo by to zbytečné - je to můj subjektivní názor a je tak také prezentován). Problémem je, když někdo začne svůj subjektivní pohled vydávat za objektivní - "Windows je lepší než Linux", apod. Pak se s vámi příznivci té druhé skupiny začnou hádat, protože minimálně pro ně vaše "objektivně prezentované" konstatování neplatí. Do hry pak samozřejmě vstupují i emoce a ego, ješitnost, snaha se prosadit, neústupnost, neschopnost empatie či uznání platných argumentů protistrany, atd.
Tak mi tedy někdo vysvětlete, co žene ty lidi k tomu, aby házeli špínu na okolní "tábory" (rozumněj uživatele jiných OS).Důvody házení špíny? Vnitřní nevyrovnanost, nějaký problém či snaha kompenzace pocitů méněcennosti. Třeba když si uživatel myslí, že klikáním ve Windows se z něj stal expert přes počítače, pak objeví Linux a najednou zjistí, že expert není. Někdo to unese, někdo pak hází špínu na Linux a jeho uživatele, aby si mohl dále připadat jako "king" a nemusel se učit něco nového (kyselé hrozny). V řadě případů (IMHO většinou) špínu hází trollové, kteří se vyžívají v provokování a vzniklých hádkách, přičemž o věc jako takovou jim ani moc nejde. Jindy je třeba důvodem pomsta (windowsák mi napadl Linux, tak někam vlezu a napadnu Windows). A tak dále. Více psát nechci, to už by bylo na blogový zápisek.
Vnitřní nevyrovnanost, nějaký problém či snaha kompenzace pocitů méněcennosti.Nebo také ten pocit anonymity. Ale nemusí to být nutně tím. Znám člověka, který je naprosto v pohodě a přesto dokáže rejpat, až mi to občas přijde trapné. V dnešní době je prostě v módě počítač a typicky česká povaha velí: "Nadávej na co můžeš". Tohle chování lze v podstatě zobecnit na cokoliv. I na ty věčné debaty o tom, který programovací jazyk je lepší. Panuje zde určité klišé. Jinak díky za názor, myslím, že s tímhle se můžu dostatečně ztotožnit. Nikdy jsem moc flameware nečetl, proto mě to tak v uvozovkách vzalo a přemýšlím nad tím. Ale přiznávám, je holt okurková sezóna:)
tak trochu chová jako již zmíněný pračlověk (že jo Huláne?).Zrovna s Hulánem je to dost podobné jako s Windows, rád ho tu nikdo nemá, ale furt se vo něm žvaní. Je to nějaká choroba?
Každý z moderních OS je přece plně použitelný, tak o čem je pořád řeč.Mnoho let jsem používal Windows - štval mě a štve mě doposud, když ho musím používat ve škole (díky bohu za PuTTY
U Linuxu to závisí na znalostech a zkušenostech. U Windows na předpovědi počasí.To je imho nesmysl. Kvuli praci (vyvoj ci portace pro win32) mam windows xp a jsou pro me stejne stabilni jako linux. Je pravda, ze windows nepouzivam jako jejich typicky uzivatel (games, p2p, neustala instalace a odinstalace programu.), mam jen openoffice, antivir, Python, Perl, QT4, Eric4, Eclipse, MinGw, Win32 SDK jo a Google Earth. Proste v nich pracuji a nemam nejmensi problem se stabilitou, padanim, vykonem atd... proste s nicim.
Proste v nich pracuji a nemam nejmensi problem se stabilitou, padanim, vykonem atd... proste s nicim.S tímhle můžu souhlasit, bohužel však jenom z části. Co se týče výkonu, tak nevím, jestli je to použitým HW, nebo přímo Windows, ale je to prostě pomalé. Ramka není z půlky zabraná a stejně když nechám nějakou aplikaci třeba pět minut minimalizovanou a pak ji obnovím, tak na ní čučím třeba i půl minuty (nekecám, tohle jsem fakt měřil). Je tedy pravda, že mám většinou zabráno 1,6 giga ramky, ale kapacita je 3 giga. Nicméně nemůžu tvrdit, že za to můžou windows. Doma sice takovéhle zatížení nemám (mám jen 700 ramky), ale nikdy se mi nestalo, že by se takhle aplikace "odswapovala". A že jsem dělal zátěžáky dost: spuštěné Eclipse, Netbeans, OC4J, Oracle XE, UT2003, Amarok. Vše v pohodě, vždy připraveno.
zkoušel jsem MS Visual c++ - potřebuje mít v CD mechanice JAKÉKOLIV CD - jinak vyhodí hláškuTo je easter egg
Ja pouzivam jak Linux (opensuse 10.2) tak widle, a "poruchovost" mi teda prijde dost podobna....Je to temer to same, jsou veci, ktere mi funguji lepe ve windows(typicky grafickka karta, sitovka wifi ) jine lepe v linuxu(treba zvukovka, sitovka eth) atd... to jsou nekonecne diskuze, navic zbytecne, podstata je nekde jinde.
Solaris je docela nachylny na presnost hodinBylo by možné to nějak rozvést? Já to zkoušel ve vmware a nepřišlo mi, že by to mělo s tím nějaké probémy...
Na SPARC vynikajici, na Intel family uz je to horsi.
Z hlediska uzivatelskeho - CDE mi nejak nesedlo, proste ho nemam rad.
Jako administratorovi mi Linux prijde jaksi pruhlednejsi a pritulnejsi.
Tak, tak na Sparc si nic jineho nedokazu predstavit... na intel si clovek musi dat praci a kouknat na HCL list ohledne kompatibility hardware. Amd64 je na tom lepe nez cisty Intel. Ale neni to tak hrozne, posledni je velky posun, alepson v Nevada buildech.
CDE je dobre pro adminy, na ssh staci terminal, kdo chce plochu tak si ji muze pustit vzdalene ze stroje ci pouzit remote login
Ale vyhovuje-li ti vice linux, tak jedina rada zni : pouzivej linux
Zmrsene Gnome a nejednotnetřeba kombinace různých vzhledů - Swing, GTK+ - nejednotnost příšerný (ale opravdu příšerný) výchozí vzhled - přiznávám, dá se nastavit nepůsobí to zrovna profesionálním dojmem, ačkoliv Solaris sám o sobě profi je. ale jen mi přijde, že to prostě neumí dostatečně dobře prodat. srovnej to např. s os x server. to je prostě jiný kafe a přitom jsou oba stejně dobrý...
... nepůsobí to zrovna profesionálním dojmem, ačkoliv Solaris sám o sobě profi je. ale jen mi přijde, že to prostě neumí dostatečně dobře prodat. srovnej to např. s os x server. to je prostě jiný kafe a přitom jsou oba stejně dobrý...
vim, ze vzhled je ciste subjektivni pocit uzivatele, ale clovece kdy si ten solaris spoustel .... zkousel jsi posledni verzi Sol10 11/06 ??? Me prijde, ze jsi pouzival uplne jiny system. Muzes tez zkusit nejakej Nevada build, treba b69 a vermillion 71 (gnome 2.19.5)
zrovna nejednotnost bych solarisu nevycital, tam snaha je velka
Swing pro tech par Java aplikaci, ktere jsou soucasti JDS v ramci S10 (v Nevade uz ne)? GTK je nejednotne v cem? Co jste to spoustel za aplikace?a není to trochu divný, část aplikací v gtk, část ve swingu? mě se obojí knihovny líbí (swing používám rád), ale když jsou to systémové programy, tak přece jenom, by člověk čekal, že to bude vše vypadat stejně.
unifikovanym Masoxemneškádlete:) na macíkovi se mi zrovna tohle líbí. stejný vzhled, stejné ovládání. ale to už je opravdu pouze věcí osobních priorit...
no, já ho samozřejmě nechci pomlouvat, zkoušel jsem ho opravdu krátce, takže to nesmíte brát tak vážně. ale prostě jsem měl z toho pocit, že je to takové nedodělané. ale až budu v práci, tak solaris nahodím a udělám pár snímků. ne abych systém hanil, ale abych ukázal, co se mi tam moc nelíbí.Cupr, diky
a není to trochu divný, část aplikací v gtk, část ve swingu? mě se obojí knihovny líbí (swing používám rád), ale když jsou to systémové programy, tak přece jenom, by člověk čekal, že to bude vše vypadat stejně.Mi to rikejte... 10 let v Sunu platilo, ze Java se cpala vsude, vcetne audiomixeru (uzasne, kdyz pro malou aplikaci startovalo cele JVM). Tohle se hodne meni, proto vam tu byl doporucen Solaris Express (Opensolaris/Nevada nebo tisic jinych nazvu...). Solaris 10 je snad posledni exemplar takove nejednotnosti. Ale i Nevade toho k dokonalosti chybi nekonecne hodne. Uvidime, jak si pak povede dalsi stat v poradi - Indiana
neškádlete:) na macíkovi se mi zrovna tohle líbí. stejný vzhled, stejné ovládání. ale to už je opravdu pouze věcí osobních priorit...Neskadlim, ja to bral jako ukazku jednoho pristupu, ktery mnohym vyhovuje a je to jejich vec
Cupr, dikyno, už jsem o tom uvažoval, že udělám takový malý zápisek o Solarisu, ale spíš z pohledu linuxového uživatele, takže obrázky, osobní postřehy, apod.Kdyz tak me kontaktujte pres e-mail z osobni stranky tady nebo to rovnou dejte do blogu
proto vam tu byl doporucen Solaris Expressdobře, tak já dám Solarisu ještě jednu šanci. stejně mě nejvíc na něm zaujal ZFS a DTrace (implementovaný též Applem jako Xray).
Mi to rikejte... 10 let v Sunu platilo, ze Java se cpala vsude, vcetne audiomixeru (uzasne, kdyz pro malou aplikaci startovalo cele JVM).Já nevidím na audiomixeru v Javě nic podivného. Ovšem za předpokladu, že
Pořádná integrace Javovského look&feel do Solarisu (je velice ironické, že tohle udělal Apple, ale tvůrce Javy na to u svého systému dlabe. Vždyť Swing imo zvládá look & feel Windows daleko lépe, než Gtk!).tak tohle je opravdu na Javě fatální. s tím na 100% souhlasím. opravdu mě to dodnes nepřestává fascinovat...
odporností, jako EJBwow, tak to vás EJB opravdu musela znechutit
můj osobní názor je, že EJB 3.0 jsou výborné, ale nehodí se na vše.Měl jsem napsat, že mluvím o EJB 2.0, což musel uznat i Sun, že tohle byla (hlavně zbytečně složitá) odpornost. Koneckonců já nejsem sám, kdo tohle tvrdí
Ehm, me taky...Pořádná integrace Javovského look&feel do Solarisu (je velice ironické, že tohle udělal Apple, ale tvůrce Javy na to u svého systému dlabe. Vždyť Swing imo zvládá look & feel Windows daleko lépe, než Gtk!).tak tohle je opravdu na Javě fatální. s tím na 100% souhlasím. opravdu mě to dodnes nepřestává fascinovat...
Já nevidím na audiomixeru v Javě nic podivného. Ovšem za předpokladu, žeNo, ja osobne na tom zase naopak vidim hodne divneho, protoze zrovna audiomixer je kus kodu, ktery je velice dobre prenositelny v ramci jednoho operacniho systemu mezi ruznym HW a nema smysl jej prenaset mezi ruznymi OS. Timto padem je JVM pro takto jednoduchou utilitu zcela zbytecny kanon. Ano, kdyby JVM zvladalo ty tri podminky, ktere jste tu vyjmenoval, mozna by pak Java na desktopu mela vetsi vliv. Proste svet vice zajima Java na mobilech a serverech nez na desktopu.Tyhle drobnosti Javu na desktopu neustále pohřbívají, ale Sun se vzhlédl spíš v J2EE a tvoření takových odporností, jako EJB
- JVM nebude monolit, takže Java FX, ale o pár let dřív.
- Bude fungovat sdílení prostředků mezi různými instancemi JVM (myslím, že v nějaké omezené míře to už dnes funguje)
- Pořádná integrace Javovského look&feel do Solarisu (je velice ironické, že tohle udělal Apple, ale tvůrce Javy na to u svého systému dlabe. Vždyť Swing imo zvládá look & feel Windows daleko lépe, než Gtk!).
Čo poviete na Solaris? V čom je horší od Linuxu, MS alebo MacOS?
Bohuzel pro linux, jsem si ho zamiloval ... obecne se da rici, ze solaris kernel (spolecne s aix) je jeden z nejstabilnejsich co znam a videl. Sam mam masinu, dokonce se starym solaris 2.5.1 s uptime pres 530 dni a stale bezi, denne na nem pracuji s kolegou. Kompiluji instaluji, programuji atd Vim dokonce o cloveku se solaris8 s uptimem pres 1500 ...
Bohuzel solaris userland (tedy klikatka, apps atd ...) je pozadu za linuxem, ale posledni dobou se vse vyrazne vylepsuje (ted jsem treba uplne v pohode zkompiloval cele gnome 2.19.5, pracuje se na kde 3.5.7 pro x86, pro sparc jsem jiz na forech videl ...)
Pro me je otazkou casu(az si ho opravdu najdu), tak Solaris (nejakej vyvojovej Nevada build )nacpat na muj pracovni notebook.
Subjektivni pocit je, ze i opensource veci zkompilovanem na Solarisu mi behaji lepe, stabilnejsi, lepsi odezvy. Je pravda, ze clovek si da vetsi praci s kompilaci, ale je to docela dobre vraceno ve stabilite a kompaktnosti systemu
Tiskni
Sdílej: