Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Po dlouhé době jsem měl relativně volný den. Využil jsem ho že jsem naistaloval na notebook Acer 2313NLM, Freebsd. Všechno proběhlo normálně, žádný problém. Až na jeden, který zřejmě je hardwarový, nebo možná softwarový.
Nevím. Prostě jsem zjistil, že když chci z X se vrátit do konsole, tak to nejde. U Slackwaru to nebyl problém, u Debiana někdy byl a někdy nebyl. Předtím jsem měl IBM a tam nic takovýho se nedělo. Dokonce jsem zkoušel na ACER nainstalovat Woody a nešlo to. Sarge šel bez problému nainstalovat. Pokud je to nějaký zádrhel v hardwaru nebyl by to problém protože notebook je v záruce. Softwarový mě ale vážně nenapadá. Chci li se přepnout musím rebootovat.
Což mě zas až tolik nebaví. Mám rád práci v konsoli, a tohle je potíž. Po rebootu konsole naběhne normálně, přepnutí startx taky normálně, zpátky alt+F1 a více jen černo a ticho. Musím rebootovat. Jak říkám Slackware to nedělal, ten byl bez problému. Ale chci si i na notebooku užít BSD a navíc nemám rád, když nemám vládu nad věcmi -))). Ani když se jedná o FreeBSD na notebooku.Jo a nemám rád kde a tak musím používat xterm, který mě zas až tolik neokouzluje jako emulace konsole v kde
Tiskni
Sdílej:
Mám rád práci v konsoli, a tohle je potíž.Co třeba konzole v X? xTerm, Konsole, YaKuake, aTerm...
xterm(1)
je v KDEbase?! Kam ten svět spěje...?
Jinak blázni sou slušný lidiAno, taky dávám přednost tomuto směru implikace.
... zpátky alt+F1 ...Nevím, možná je to na BSDčku jinak, ale u mě v Xkách musím [CLTR]+[ALT]+[F{1-6}], čím to?
/boot/grub/
soubor menu.lst
nebo grub.conf
(opravdu nevím jak to pojmenovali u mdk) a trochu si pohrát s obsahem v místech kde se nachází něco jako vga=XXX
. Pokud nechcete žádný framebuffer zadejte tam vga=0
, nebo jej rovnou vynechte.
Podle tohohle příkladu (pozor! toto je příklad pro FC4):
title Fedora Core 4 - s FRAMEBUFFEREM
root (hd0,0)
kernel /vmlinuz-2.6.14-1.1637_FC4 ro root=/dev/hda2 vga=794
initrd /initrd-2.6.14-1.1637_FC4.img
title Fedora Core 4 - bez FRAMEBUFFERU
root (hd0,0)
kernel /vmlinuz-2.6.14-1.1637_FC4 ro root=/dev/hda2
initrd /initrd-2.6.14-1.1637_FC4.img
V bootovacím menu byste potom měl mít dvě volby, které vám budou v různých režimech spouštět systém:
Fedora Core 4 - s FRAMEBUFFEREM
Fedora Core 4 - bez FRAMEBUFFERU
No a potom na další hrátky doporučuji rozhlédnout se po šírých lánech inernetu.
Hm, teď když koukám na to co jsem napsal, není to spíš matoucí?
nicmene dekuji, zase neco vim.Zvláštní, jak se dá nějaké vědění získat konverzací s člověkem, který nic neví