Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Motto:
Některá fakta tvoří pravdu.
Ne každá pravda nutně obsahuje fakta.
(Jan Jílek)
Probrali jsme emoce a půjdeme k tomu co emoce nejčastěji vyvolává. Ke sporu a konfliktu. Pro mnohé je to synonymum. Já jsem si udělal jakési rozdělení. Konflikt pro mne vždy je to, že se kříží moje a něčí zájmy, ale pro to ještě nemusím být z někým ve sporu. Konflikt je například to, že Justy chce jít do kina a já chci psát blog, nebo instalovat Debiana. Do té doby dokud se bavíme o tom, že ona by ráda do kina, protože chce vidět ten nový „láskyplný ” film, co mě naprosto, ale naprosto nezajímá. Je to stále jen relativně bezpečný konflikt.
Neboť jak je známo pro mne je Debian, nebo Arch Linux a o BSD nemluvě, to nejzajímavější na světě. Tedy hned po Justy. Justy to vidí zcela jinak protože se domnívá, že ona je v pořadí až někde v dáli za BSD. Skoro za horizontem.
Každý z nás dvou vidí důležitost jednotlivostí jinak. Proto jsme v konfliktu. Tvrdém, nekompromisním, emoce lítají vzduchem. Nikdo nehodlá slevit. Já přeci vím, že pro odpočinek a zábavu BSD je BSD a tomu se z mého hlediska naprosto nic nevyrovná. (Příležitost k pořádnému flamu.) Justy ví, že pro ni je nejlepší odpočinek v kině. S kolou a burákama. Oba víme co je pro jednoho znás to nejlepší a hájíme si to. Pořád je to dobré. Zatím se nebavíme o „pravdě ”. Zatím ještě neříkáme argumenty, co je správné a co nikoliv. Jsme-li v konfliktu můžeme se bavit o tom jak to prožíváme jak to vidíme. Vůbec to nemusí být urážlivé pro toho druhého. Pokud je můj pocit pro druhého urážka, pak to ale většinou není můj problém. Pocitům nelze zabránit.
Naše splněné nebo nesplněné požadavky vyvolávají emoce. Nesplněný požadavek nutně nemusí znamenat odmítnutí toho druhého. I když on to tak může vnímat. Vždy jde jen a jen o odmítnutý požadavek. Láska a přátelství nespočívají na splněných požadvcích. Ani svým dětem, které miluji nesplním všechno. Neznamená to ale, že je nemám rád. Jen jim vše nesplním. Zrovna tak druhým lidem. Má-li někdo jiný názor není nutně můj nepřítel.
Ale až začnou padat slova jako pravda, dobro, zlo, sobectví. Až se začne používat manipulace za pomoci hodnocení typu:„Kdybys nebyl sobec a měl jsi mě rád....” nebo „Normální člověk používá Linux a učí se a neztrácí čas blbostma...” V tu chvíli to začne být opravdu „zajímavé” To totiž začne spor. Začnou se shledávat argumenty, které mají dokázat, že tohle nikdy nemůže být dobré, tohle je naprostá blbost, ten film přeci je sladák. Argumenty se hromadí a kdo jich nahromadil víc, umí víc křičet, plakat vyhrává.
Vyhrává pro tu chvíli. Přesně do času než druhá strana sebere těžší zbraně a použije je. Někdy na bojišti zůstanou padlí. Pak spor končí totálním rozvratem. Spor má dvě základní vlastnosti. Minimální počet účastníku jsou dva, maximální je neomezený. Doba trvání je také libovolná. Konflikt většinou končí dohodou a kompromisem. Spor nekončí nikdy. Spor se totiž nedá vyhrát. Pouze zastavit. Tedy vyhrát se dá, ale vítěz obvykle zůstane sám. Což většinou není jeho cílem.
Vítězství ve vztahu založené na „pravdě ” mají smutné konce. Končí často ponížením toho druhého(druhých), někdy končí rozchodem. Často definitivním a někdy i smrtí někoho z účastníků ve sporu. Pro poražené zbydou pouze pocity hořkosti, zneuznání a smutku. případně dalších negativních pocitů. Vítěz takzvaně bere vše. Stojí na stupínku nejvyšším. A velmi brzo zjistí, že musí slézt zezhora a jít hledat ty druhé. A třeba přitom udělat ten kompromis, kterému se tak vehementně vyhýbal.
Pokud ale účastníci zůstanou v rovině konfliktu, mají šanci hned na několik možností. Konflikt totiž nabízí růst a změnu k lepšímu. Tedy zvládnutý konflikt. První možnost je naučit se sdělovat co chci a co nechci. Druhá možnost je nabídnout kompromis a dohodu. Třetí možnost je prosadit si to co opravdu potřebuji a přesvědčit o tom ty druhé. Což vůbec není manipulace a vydírání. Dokážu-li přesvědčit ty druhé o s svých potřebách většinou to v nich nezanechá pocit hořkosti a porážky. Ale budou právem očekávat reciprocitu. Na té je konečně založeno lidské společenství. A nejvíce prosperující společnosti jsou právě založené na spolupráci vyrostlé z konfliktů, snů, nápadů a řešení. Linuxová komunita je jedním z důkazů mého tvrzení.
Pokud z kopromisu netěží všechny zůčastněné strany, nelze mluvit o kompromisu.
Tiskni
Sdílej:
Moc zajimave cteni. Chvili mi trvalo nez jsem ho stravil.
Jsem spise zvykli spise na spory ne o rozdilnych zajmech lidi, ale spise o pravdivosti nazoru (nelpepe o necem co je mozne exaktne zjistit), ktere se podle me dost od tech o zajmech lisi. Prece jenom zde je mozne hledat pravdu. A je moc dobre lidem, kteri se spise zabyvaji exaktnimi vecmi ukazat, ze existuje i jiny zajimavy svet.
Alespon castecne pochopit cloveka je podle me jedna z nejtezsich veci na svete.
Hezky to píšeš. V blízkosti konfliktů jsou ještě dvě pozoruhodné věcičky, o kterých jsi se přímo nezmínil. První z nich je lidská potřeba mít vrch, čili je jedno kam půjdeme, ale musí být po mém. Jedná se o vrozenou a tedy legitimní lidskou potřebu a díky ní jsou vztahy docela pestré a někdy i zajímavé. Tady se totiž s kompromisem moc neuplatníš.
Ta druhá věcička je spravedlnost. Horší než pravda, horší než atomová bomba. Kdo ji vynaleznul, ten už se smaží v pekle. Už pěkně dlouho se tam smaží.