Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Asi ze mě nebude ekolog. Nikdy. Sice jsem v životě neměl auto, na dovolenou chodím pěšky. Igelitku na nákup si nosím sebou, a novou si kupuji jen když starou roztrhám. Odpad třídím. Jednoduše řečeno. Nemám nadměrnou spotřebu a neplýtvám prostředky. Tedy bych se mohl považovat za ekologa. Jenže to vše mě fakt nedělá ekologem a já sám za sebe se přiznám, že se mezi ně nehrnu. To co prosazují mě někdy udivuje.
Prosazují větrné elektrárny, jejichž výroba a instalace by vyžadovaly takovou míru zvýšení výroby oceli a spotřeby energie, že to co větrné elektrárny ušetří na životním prostředí na jedné straně, zničí životní prostředí na druhé straně. Nemluvím o to jak vypadá pole se stožáry větrníků, nebo jak se tomu říká. Viděl jsem to v Německu a nijak mě pohled na větrníky na horizontu nenadchl.
Jsem si vědom, že teď mluvím jako laik a že si koleduji, ale zcela vážně si myslím, že abych viděl „výhody” ekologů musím být především ekologickým aktivistou a členem Greenpeace. Bohužel jsem si vědom, že po dobu lidské existence lidé mají tendenci „devastovat” krajinu. Tedy někteří jiní tomu říkají kultivace. Česká krajina a idyla Nizozemí.
Středomoří údajně bylo porostlé lesy a už ve starověku je stačila celá ta nepočetná populace vykácet. Amerika, která byla plná velké zvěře před příchodem člověka, po jeho příchodu tam lidé s minimální technologii stačili tu zvěř vyhladit. Ti lidé tam ale žijí stále. Trochu jinak. A v poměrně vysoké životní úrovni. To jen tak mě napadá, když čtu ty stále se stupňující katastrofické scénáře. Co mají podpořit argumenty ekologických aktivistů připoutávajících se ke kolejím po nichž jezdí vlaky odvážející jaderný odpad.
Vůbec nezpochybňuji nutnost klást důraz na to aby se nedrancovalo bez rozumu. Lidem co jsou bez svědomí a rozumu je potřeba stanovit hranici. Ale pořád si myslím, že být „ekologem” znamená začít u sebe. Jako u všeho. Pokud chceme-li mít pořádek a čisté prostředí je dobré si uklidit napřed doma. Pak trvat na tom, že zákon platí. I pro mne.
Říkám si jestli jsou skutečně tak šetrní jak říkají? Jestli opravdu jdou ty tři zastávky tramvají či autobusu pěšky, aby ulevili městské dopravě a tím pádem snížili počet autobusů produkující exhalace? Jestli jezdí autem v pěti lidech a nebo ve čtyřech, když už autem jedou? V jakém stavu mají to auto? A mohl bych pokračovat. Možná že i třídí odpad a nenakupují si víc než je sami potřebují? Protože co si budeme povídat. Uspokojit základní potřeby znamená, mít co jíst, úkryt před nepohodou, a aby nám nebyla zima.Mít tedy praktické oblečení. Pokud to sami dodržují, mají moji přízeň.
Jestliže ne, jsou to jen mluvkové, co si osobují právo buzerovat své okolí svými požadavky.
Svět potřebuje snílky, kteří ukáží cestu, směr a dají nám sny, co se dají naplnit. Možná kdyby, ekologičtí snílci bojovali za vymahatelnost sankcí při ochraně životního prostředí a kvality života, které jsou represivními složkami vynutitelné a ne za zvýšení daní pro ty ty co jsou schopni podnikat v oblasti technologii, co povedou oddálení ekologické katastrofy, a žádali by větší efektivitu policejních a justičních instituci, pak se postavím na jejich stranu. Ale socialismus v zelené podobě nemusím. I když Justýna říká, že Bursíka by volila, protože je pěkný chlap. I tomu se říká „ekologická kvalifikace.” Ale Justýna má asi dost rozumu aby volila nikoliv podle ksichtu, ale podle toho co je potřebné a rozumné.
Tedy podporu podnikání, co povede k větší efektivitě recyklace, sankce pro výtržníky, vlastní příklad, který ukáže jejich ochotu skutečně se podílet na tom co hlásám. Pak se ten život lidský udrží na této planetě o několik tisíciletí déle. Jinak si myslím, že pokud platí zákony evoluce, člověk, jako forma života z této planety zmizí. Neodvratně. Bez ohledu na ekology. Možná platí i zákon entropie.
Tiskni
Sdílej:
v ochraně životního prostředí je správné to, co efektivně zachrání či zkvalitní nejvíce lidských životůS čímž nesouhlasí část přírodovědců (jako Paul Ehrlich) a ekologisté, kteří zastávají názor, že
kdyby si měli vybrat mezi světem s větším počtem lidí žijících ve větším blahobytu a světem s většími prostorami člověkem neovlivněné divočiny, vybrali by si druhou možnostTakže s tím odsouzením to není tak horké
Korunu všemu nasadil zmíněný Scientific American, když odmítl uveřejnit Lomborgovu odpověď na redakční útok. Možná i proto se Skeptického ekologa, vedle osobností ze světa ekonomie a politiky, zastali i někteří specialisté na životní prostředíBTW: s poslední větou Bez ekologickych nadsencu az bláznů by se spousta věcí nehnula kupředu, protoze ostatni to nezajima, nechaji to plavat. souhlasím, ale to vůbec nevylučuje to, že ekologie jako taková neví coby. Respektive si různí lidé pod ní představují různé věci.
cti poradne, veta "Kbyby si mel vybrat......" patri prave Paulu Ehrlichovi. Jak muze byt jeden clovek v jedne vete prirodovedec (kladny podtext slova) a ekologista ( zaporny podtext slova)???Ta závorka vymezovala pana Erlicha jen jako přírodovědce. Označovat ho za ekologistu na základě jednoho článku bych si skutečně netroufl, pouze je jeho názor na roli člověka v ekologii jiný, než můj. Ekologisté jsou druhá skupina a je fakt, že to jsem nedomyslel, protože těm zhusta jde o vliv, peníze a moc a příroda je jen prostředek, jak to získat.
Zajimalo by me jak se mnozi uhli? Asi delenim. Jinak si nedovedu vysvetlit vetu "Základních surovin neubívá". Ale asi to bude nejake kouzlo, jinak bych rekl ze je logicky nemozne tezit uhli tak aby porad v zemi neubyvalo. Mozna neco jako slánka v Byl jednou jeden král.Poloměr zemské kůry se podle wikipedia pohybuje od 6 do 70 km. Nejhlubší doly dneška nemají více jak 4 km. I přes veškeré těžební aktivity jsme vytěžili jenom část zásob (protože hlouběji se zatím nedokážeme dostatečně lacino dostat). To neznamená, že schvaluji drancování, naopak, jedinou rozumnou alternativou do budoucna jsou obnovitelné zdroje. Jen jsem podotkl, že ono vytěžení, jak nám je předkládáno nehrozí a to jenom proto, že to není z technikých a ekonomických důvodů možné.
Ja osobne jsem velmi alergicky na takovehle jednání : "Vytkl Lomborgovi, že ochráncům životního prostředí podsouvá argumenty, jež oni nikdy nezastávali, načež takto posunutá tvrzení rozseká na cucky."Obávám se, že se v ekologii příliš nevyznám, ale domnívám se, že hlavní výtky směřoval proti ekologistům a jejich zbytečnému plašení. Spousta akademických kapacit je ve svých závěrech zdrženlivějších už proto, že příroda je po čertech složitá věc a nebude asi snadné odhadnout co je dobře a co ne.
Drahy, jsi zmatkar. Pokud by byl polomer zemske kury 6 - 70 km, byla by zeme hrozne mala, a pekne sisata. Asi jsi myslel tloustku. Uhli urcite neni vsude. A urcite ho ubyva. jde jen o to jak dlouho vydrzi(treba hodne dlouho).Samo, myslel jsem tloušťku
Dekuji, ze ackoliv mame v nekterych vecech odlisne nazory, v klidu se o nich bavime. To se neda rict o Blogach, kde se probira politika a p. Dolejs, a kde je atmosfera obcas husta.Není zač. Já se zařekl a do žádných politických bitev se už zapojovat nebudu. Stejně je to stejná pakáž, ať to bereš z kterékoliv strany
Aby jste nebyl zklamán tím, co do té politiky vnesou.Lze jiste aplikovat i na volice jinych stran... vlastne vsech stran. S tim rozdilem, ze ty etablovane uz tu sanci predvest se v akci mely. Hlavne u tech by si tedy meli lide davat pozor na sliby.
Protože zatím to vypadá, že to bude v naší politice fungovat jako doposud, jenom s tím rozdílem, že místo KDU-ČSL by podobným způsobem mohla existovat Strana zelených.Bylo by jiste naivni slibovat si od vstupu SZ do parlamentu nejaky radikalni prevrat v politice, zvlast pri predpokladanem zastoupeni. Ale mam za to, ze vetsi nazorova rozruznenost prinuti politiky vice pocitat s politickou dohodou. Dnes je totiz v mode hlavne konfrontace ... opozici je dobre vsechno, co poskodi vladu, a naopak. Kdyz existuji politicti partneri, kteri nejsou a priori soucasti nejakeho pevneho bloku, i opozicniho, s kterymi presto neni ostuda jednat (jako s komunisty), moznost dohody je realnejsi. Ja to beru tak, ze nebyt SZ, nemel bych za mesic koho volit a odevzdal bych nejaky "protestni hlas" Balbinovcum nebo tak nejak. ODS, CSSD ani KDU-CSL
Doufejme, že, jak tady už padlo, budou lidi volit rozumně a né podle xichtu nebo podobných nepodstatností (třeba volebních slibů)...To myslim, ze nenastane :PPP
Proč vlastně podporujeme větrné elektrárny?V současnosti má ČEZ povinnost vykupovat energii z větrných elektráren za několikanásobnou cenu, než z ostatních (neobnovitelných) zdrojů. (Trocha teorie: Větrná elektrárna je v podstatě asynchronní motor, když je frekvence jeho otáčení vyšší, než frekvence v síti, vyrábí energii. Aby vůbec mohl vyrábět energii, je potřeba vybudit jeho vinutí a dodat do soustavy magnetické pole.) Na co přišly zlaté české hlavičky? Při dodání elektrické energie větrné elektrárně se vybudí vinutí v motoru a ten se roztočí, i když nefouká vítr. Vyplatí se tedy pravidelně roztáčet vrtuli elektrikou z tepelných a jaderných elektráren, protože než se ta vrtule dotočí, tak vyrobí dost energie na to, aby se zaplatila to, co se spotřebovalo na roztočení a ještě něco zbylo. Takže kdybyste se někdo divil, že se při bezvětří otáčejí větrné elektrárny, tak to někdo vyrábí elektřinu z elektřiny.