Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
Justýna opět měla režii putování po Brdech. Mělo to úplně malinkatej háček. Musel jsem ji vyvést z lesa. Třímala mapu a dotazovala se domorodců na směr. Domorodci byly ženského pohlaví. V diskusi jež mezi sebou vedly nebyly schopné se shodnout na směru a nebyly nám schopné říci, kde se v lese nalézáme. A to byly jen tři. Škoda že jich nebylo aspoň pět. Poslouchajíce jejich názory na nejvýhodnější cestu, pohlédl jsem na slunce, usoudil, že ten les někde končit musí a ta modrá značka, na Justýnině mapě nezakreslená, někam také někam vede. Takhle, ona na mapě modrá byla, ale vedla zcela jinudy ve skutečnosti než na mapě. Poděkoval jsem rozloučil se vyrazili jsme do neznáma.
Nakonec jsme dorazili k pomníku partyzánů. Bylo tam čtrnáct křížů. Když jsem tam tudy šel asi před dvaceti lety bylo to trochu jinak. Ale zřejmě už ta historická pravda o brdských partyzánech vyšla celá najevo. Už to nebyl jen komunistický odboj ale i jiní tu bojovali. Nejen sovětské paravýsadky, ale i z Británie a místní nekomunisti. Těch bylo podstatně víc. Nebyl to ten cíl, který jsme měli ráno, ale něčeho jsme dosáhli, takže se nic neděje.
Justýna tvrdí že mě následovala a že vadná byla mapa. Docela s ní souhlasím zažil jsem to několikrát. Vadnou mapu. Nová mapa, staré značky, cena devadesát korun. Ta mapa fakt hezky vypadá.Inu kšeft je kšeft. Mapy vydává klub Českých turistů. Za ty peníze nic moc. Partyzánský památník jsme našli. Musím Justýnu pochválit, ušla třicet kilometrů a nereptala. Zpátky jsme šli jinou cestou. Na cestě jsem viděl pasoucího se jelena. V klidu se pásl a probral ho až můj vrčící digitál. Než jsem stačil zaostřit zdrhnul. Ani paroží nevypjal
Na Dobříši jsem našli milou kavárnu. Ta předchozí, kde jsme si chtěli dát kafe, se nám nelíbila, protože ani jeden nemáme rádi preso a turka a to bylo to jediné co nám cpali. Ale ta druhá u Velblouda, panečku ta byla. Kafe skvělý, veliký hrnky a zajímavě výtvarně řešený interier. Doporučuji. Dnes když jsme kráčeli lesem, jsem cítil jak se uvolňuji a rozcházím. Procházka mi dělá dobře. Navíc to že Justýna neztrácí naději, když v lese bloudíme mě uklidňuje a líbí se mi, že přijímá moji filozofii: „Všechny cesty někam vedou a pokud jdu na procházku v nejhorším se stejnou cestou můžu vrátit domů. Není tedy žádný důvod k panice.”
Nejhorší co vás na cestě může potkat je malověrný rejpal. Navíc, když prorokuje, bloudění, bouřku a poškození zdraví. Takové mám skutečně v oblibě a nikdy se nemůžu dočkat, kdy se ke mně někdo takový přidá. Jen nechápu, že se mi vždy tací cestou ztratí. Ani nevím jak se to stane. Závěrečné koupání v rybníku opět nemělo chybu. Na povrchu teplá voda o deset centimetrů chladivá a sinice žádná. Zítra pojedeme do Příbrami. Tam je také hezky.
Koupím si plyn do vařiče, náplast na puchýře, protože dnes jsem na to zapomněl. A to bude skoro konec. V sobotu ráno se s Justýnou rozloučíme. Ona pojede do Prahy a já se vydám do světa. Tak to je pro dnešek všechno z pensionu. Jdu večeřet. Justýna se už nechce ani převalit. Inu život chodce pro ni zatím zcela není. Prý se nemá nic přehánět. Ale za dva tři roky se otuží a potom mě bude morálně podporovat a třeba mi nosit i ruksak. Jinak je pašák.
Tiskni
Sdílej:
Takhle, ona na mapě modrá byla, ale vedla zcela jinudy ve skutečnosti než na mapě.Jo, to znám. Podle mapy buď po červené lesem nebo zkratkou po silnici. Ve skutečnosti po červené po silnici.
Jen nechápu, že se mi vždy tací cestou ztratí. Ani nevím jak se to stane.To se dá snadno vědecky vysvětlit