Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Pokusil jsem se v minulých dvou příspěvcích nastínit, co mě trápí a o čem přemýšlím. Vycházím ze zkušenosti terapeuta, který pracuje dlouhodobě ze sociální skupinou lidí, kde mnozí prošli komunitami bezdomovců, nebo k nim svým způsobem života sklouzávali. Pokud necháme trend jež nechává bez jakékoliv sankce projevy o nich jsem psal obec zchátrá natolik, že se rozpadnou struktury. Je totiž velmi hezké a příjemné mít práva, ale zeptejme se na rovinu kam jde společnost, jež nemá samoregulační mechanismy. Nebo je potírá v zájmu jakési intelektuální skupiny, která svým přístupem a argumentací pouze těmto samodestrukcím nahrává.
V jednom komentáři k blogu „Běžte už k čertu,” se praví. Cituji: Predstavme si, ze by svet vypadal jak si ho maluji Jilkove a jemu podobni, svet silnych a uspesnych. Podle ceho bychom pak zjistili, ze jsme uspesni, silni kdyz bychom si nemohli nahlednout u Wilsonova nadrazi jak to vypada na te druhe strane. Kdepak, bezdomovci jsou silne potreba. Uz jako strasak ve sluzbach ODS. Aby bylo mozno zvednout prst: 'pracuj pilne jsa zapojen do konzumni spolecnosti, sic budes lezet zfetovan a poblit u nadrazi ... kdo nekonzumuje je proti nam!' Obávám se že autor komentáře nepochopil rozdíl mezi zařazením do obce a úspěšností či neúspěšností, případně konzumem nebo nekonzumem.
Česká pošta opět nezklamala. Ajka mi poslala cukroví a sušené ovoce, měla to chudinka vypočtené že mi zásilka udělá radost před Vánoci, ale poště se kouzlo nepovedlo. Radost jsem měl až po Vánocích. Byla to stejná radost. Mám rád ten mezičas mezi Vánocemi a Novým rokem. Šel jsme dnes do knihovny a byl všude skoro klid. Stavil jsem se cestou zpátky v Tescu na Národní. Výprodej a klid. Tak by se dal charakterizovat ten provoz. Nic jsem si nekoupil. Jen jsem tak pročuměl jednotlivá oddělení, ale žádná zvláštní touha po nákupu se ve mně neprobudila. Zítra jdu v poledne do blázince a odpoledne zase domů. Myslím, že si mi tam bude snad líbit. Skupina, komunitní program a de se domů.
Tak jsem se včera vybavoval na Skype s jednou svou známou. Skype nemám dlouho. Bránil jsem se mu a vlastně tak trošku jsem němu byl nedůvěřivý. Nedůvěřivý protože jsem s ním neuměl zacházet. Nakonec jsem si jej nainstaloval. Jako vždy zjistil jsem že ovládání je pro blbce. Ale proč mluvím o své známe a Skype. Stěžovala si mi, že je odkázaná na své děti co se PC týče. Dělal jsem tak trochu machra a chytrostí jsem oplýval jak poslanec parlamentu ČR. Jakmile jsem se odpojil a dochytračil, uvědomil jsem že to není tak dlouho, co jsem loudil na Markétě, aby mě naučila používat bittorrent při stahování. Nějak z toho tehdy sešlo. A vlastně jsem si vzpomněl že jsem si tehdy říkal, že se tenhle způsob naučím ovládat. Konečně onehdy jsem narazil na muziku, kterou bych si rád stáhl a nemohl jsem protože byla přesně jen ke stažení torrent.
Našel jsem zalíbení ve fluxboxu. Pro jiné čtenáře než ábíčka mluvím o příjemném rychlém grafickém prostředí, které se používá jak v Linuxu, tak například v NetBSD, FreeBSD a OpenBSD. Kde ještě jinde nevím, protože jsem zatím jiné operační systémy nevyzkoušel. Pak ještě Windows, ale každý kdo tohle čte mimo ábíčko ví, že ve Windows se žádné jiné prostředí, než co je hlavní vyzkoušet nedá. Nebo dá? V těhle operačních systémech ano. Proto je mám rád a používám je. Teď s nimi zkouším i různá prostředí, která každé nějaký čas testuji a zkouším ovládání a konfiguraci.