Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Tak jsem zjistil, že vypalovat DVD v Linuxu za pomoci K3b je v podstatě záležitost pro mentálně retardované. Pouze jsem si musel koupit jiná media, vzhledem tomu, že film má délku 140 minut a velikost 7.2 G. Ale vážně, už nevím co ti lidé, uživatelé takzvaně běžní, používající wokna na nich vidí. Než to nainstalují, viry, věčné restarty a pády. Jo jo, komu není rady tomu není pomoci. I když napadá mě, že touží po dobrodružství u PC. Nikdy nevědí jak to dopadne. Zkusil jsem první kopii ve Slackwaru, druhou v Debianu a poslední jsem vypálil ve FreeBSD. Všude K3b udělal tradá vypsal „successfully.” Což je vlastně samozřejmost. Inu pokud člověk používá osvědčené značky, pak jej úspěch nemůže minout.Vypadá , že Linux i Unixy neskutečně zjednodušily. Což je dobře.
Prošel jsem se do města. Bylo pod mrakem a tak jsem kvačil co to šlo. Docela to šlo. Když mě nebolí kolena, což jak stárnu je záležitost řidší a řidší, pak mi to ještě vykračuje. Al fakt je, jak říká jeden můj známy doktor. Nesmí se přestat. Stále udržovat kolena pohyblivé. V Portugalsku je rozhýbu. Dostal jsem několik tipů kam se podívat. Takže namažu u vozejku kolečka, namažu i kolena a vyrazím. Koupím si jako obvykle průvodce a konverzační příručku abych uměl pozdravit a říci o vodu. V těch vedrech tam umět říct si o vodu bude životní nutnost. Kupovat ji, tak se nedoplatím. Ráno vyrazím na úřad dát si udělat pas. Jsme sice v Evropské unii, tedy by měla stačit občanka, ale kdo ví?
Volala mi před chvíli Markéta, přemlouval jsem ji aby nezůstávala sama doma a přijela ke mě. Má dnes moc smutný den a to není dobře být sám. Jak jsem předpokládal, odmítla, ale hlavně že zavolala jak slíbila. Ani jsem se ji nesnažil rozveselit. Chtít rozveselit někoho komu zemřel matka v den pohřbu mi přijde zcela nesmyslné. Lidé si potřebují svoje odtruchlit oplakat. Je přirozené a je zcela normální, že jsou smutní, Myslí na svého blízkého, hovoří o něm, vzpomínají. Před skoro třiceti lety, když mi zemřela matka, byl jsem jakoby ve snách. Ani jsem moc neplakal,ale pořád jsem měl na duši stín. Vlastně ten stín zmizel v okamžiku, kdy jsem ji položil po dvou měsících na hrob kytku. Rozplakal jsem se, odešel jsem ze hřbitova. Tehdy jsem šel ze Škrabek, kde jsou oba rodiče v Děčíně pochováni až na Kamenickou pěšky. Tekly mi slzy a cítil jsem jak ze slzami odplývá i to napětí a stín jež mi ležel po dobu víc jak dvou měsíců na duši. Takže tak.
Pak za tři roky umřel otec a bylo to podobné. Najednou jsem byl sirotek. Z ničeho nic. Musel jsem tím projít a musel jsem vše nechat odplynout. Dnes už na rodiče a všechny ty příbuzné vzpomínám, bez nějaké bolesti. Vzpomínám na jejich slova, vybavují se mi jejich osudy historie, a připadá mi vše jako film, který byl kdysi natočen a už leží jen v archívu a nikdo jej nikdy nepustí.
Vzpomínám a vůbec si neumím dnes srovnat, že moji rodiče měl třeba odvahu mě posadit do vlaku v Děčíně a spolehnout se na moji schopnost se domluvit a postarat se o sebe a nechat mě jet do Stakčina, kde tehdy končily koleje. Stakčín je velká ves za Sninou, na východním Slovensku odkud pocházela matčina rodina. Bylo mi čtrnáct let. A dojel jsem tam. Cestou se o mě starala jedna rodina. Tu starost vzali jako samozřejmost. Kluk jel k babičce měl nějaké jídlo, trochu peněz. Pro ně to bylo bezproblémové. Nic jsem nepotřeboval. Jen aby mě pomohli přesednout z Masarykova nádraží na Hlavní v Praze a v Košicích na vlak na Humenné. V Humenném jsem už lokálku do Stakčína našel.
Moji rodiče měli za to, že čtrnáctiletý kluk se prostě o sebe musí postarat. Tak jsem se postaral. Dodnes si vzpomínám na jejich sedmnáctiletou dceru, která cestovala s nimi. Seděl jsem vedle ní a hrozně jsem se styděl se jí dotknout. Pak jsem usnul a probudil jsem se, ona mne držela v náručí a hlavu jsem měl na jejích prsou. Smáli se mi že jsem na starší a jak si to umím zařídit. A já se červenal až na zádech. Tohle když vypráví někdy rodičům dnešních dětí, kteří ani vlastně do školy nejdou samy natož aby je nechali ti rodiče někam samotné jet. Tak ti dnešní rodiče, mají mé rodiče za blázny.
Jenže moji rodiče oba byli z početných rodin, kde děti se jednoduše starali jeden o druhého a pěstovala se tam díky tomu neuvěřitelná samostatnost. Můj táta ve čtrnácti přišel o otce, doma bylo ještě několik mladších sourozenců. Tak starší bratr, který byl nasazený na práci v Německu jednoduše ho udělal na úřadě starším a vzal jej sebou. Bratr se po dvou letech vrátil,můj táta tam zůstal celou válku. Protože když chtěl odejít už ho zpátky pustit nechtěli. A vyprávějte chlapovi,který vám říká jak ve čtrnácti patnácti letech dělal ve fabrice, potom tahal nevybuchlé bomby po bombardování, několikrát z Německa utekl pěšky, nuceně kopal zákopy proti Spojencům na francouzských hranicích, že se bojíte sami vlakem k babičce. To jednoduše nešlo.
To jsem musel být chlap, i když jsem měl trochu v trenkách. S tímhle se docela blbě polemizovalo. Sice můj tát od té doby nic pořádného mimo chlastu neudělal, ale tohle mu vystačilo na zbytek života. Je fakt, že dost jsem toho po něm zdědil takovou tu lehkomyslnost a víru, že tam přece musím dojít, dojet a že to zvládnu. To mi zůstalo celý život. A je také pravda, že i moje dcery tohle dost zdědily, tu odvahu se vydat do neznáma. Ale neumím si představit, že bych dnes čtrnáctiletému dítěti, řekl. „Pojedeš k babičce a jak máš přestoupit se zeptáš. Máš hubu, tak se uč. Jestli seš blbej, tak tě přivezou esenbáci.” A já ze strachu aby mě nepřivezli policajti, sem tam dojel. I k té rodině o níž jsem mluvil jsem se přidal jen tak mimochodem. A klaplo to.
Takových podobných příběhu jsem zažil docela dost. Dorazil jsem do Stakčína a zjistil jsem, že se babička přestěhovala. Tedy jsem ji musel najít. Našel jsem ji. Samozřejmě všichni se znali a když pochopili, že jsem vnuk Mandzáka přezdívkou „Taška,” už bylo po problémech. Kluci mě dovedli k domku babičky, ta sice nebyla doma, ale protože zprávy se šíří na vsi rychle dlouho jsem nečekal. Nikdo se nedivil, že jsem přijel sám, protože to se i v tomhle kraji považovalo v polovině šedesátých let za samozřejmost.
Tak jsem se zase od K3b dostal ke vzpomínání. Ale stejně by to byl zvláštní film. Lidský život se svými proměnami. Změnilo se mnohé, ale nepochybuji, že i dnes se najdou děti, které by to zvládly, spíš se nenajdou rodiče, jež by tomu věřili. Jakoby s tím blahobytem odcházela víra ve schopnosti dětí. Možná že jsem byl nějak výjimečný, jak psala včera Jana ve svém komentáři na seznamu. Jenže já jsem těch sobě podobných potkal v životě mnoho a mám pořád představu a zkušenosti mě to ukazují, že lidé vydrží mnohem více útrap, námahy a zkoušek, než jsou si ochotni z lenosti připustit.
Myslím, že v tomhle se nemýlím. Pořád jsem spíš pro ty životní zkušenosti, jako školu života. Školy a vzdělání jsou dobré, ale musejí být podloženy zkušenostmi. Pak dojde i na tu moudrost.
Tiskni
Sdílej:
"informatik" z ekonomkypokus o flame?
Se swapovaním jsem tušim problémy nikdy neměl, ale to asi pramení z toho, že swap skoro nepotřebuju, takže s tim nepomůžu.Dělala to jen jedna aplikace v určité verzi, už ani nevím konkrétně která. Zřejmě šlo o tento problém. Prostě byl ukončen proces, jenže tam zůstaly viset nějaké zamčené stránky, proto nebyl uklizen. Systém ale stránky považoval za neaktivní, takže se je pokusil odložit, což vedlo k BSOD.
přes různej software tam nějakej společnej jmenovatel budeTo těžko. Jediným společným jmenovatelem je, že to dělá od jisté doby (cca 2 měsíce zpátky), ohraničené instalací nějakého patche z Windows Update. Dále mi od jisté doby (vzdálenější, ale také po instalaci patche) jeden počítač nabíhá šíleně dlouho. A konečně dotřetice, od ještě vzdálenější doby (opět patch) mi Outlook XP dělá to, že když ho před ukončením Windows explicitně neukončím, poškodí se datový soubor. Nicméně vzhledem k tomu, co jsem už s microsoftími záplatami zažil, se nedivím vůbec ničemu.
Pro toho kdo mel trpelivost a docetl az sem, mam obdiv a radu: neberte zivot prilis vazne, stejne z neho nevyvaznete zivy! :)Život je smrtelná choroba šířená pohlavním stykem.