Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Původně jsem si je chtěl udělat včera večer, ale nakonec jsem si je udělal až dnes a to na oslavu zprovoznění Adobe Flash na FreeBSD 8.0. Mluvím o topinkách s česnekem a vajíčkem. Jsou sice mezi námi tací, co říkají, že jim vůně česneku nesmí přes práh zavanout. Ale to jsou rozmazlení, slabí, dobra česneku neznajíce jedinci. Tři dny bych jim nedal najíst a pak by mlaskali až by se jim boule za ušima vlnily. Jinak, samozřejmě celá potíž s zprovozněním přehrávače byla jen v mé neschopnosti pochopit, že manuál mluví o linux-firefoxu, tedy nemluví o Firefoxu35. No, ale taky to tam mohli napsat. Nechali mě hádat. Pak jsem nakonec logickou úvahou dospěl, po přečtení návodu na Operu, kde se hovořilo o linux-opeře. Tedy jsem udělal experiment linux-firefox a ten vyšel.
Předtím i když jsem mazaně opisoval z Handbooku, Tady jsem opisoval stále nic.Zuřil jsem, hledal, instaloval „Gnash,Swfdec,” a stále nic. Například Google.cz/analytics a jiné nefungovalo a potřebná data nezobrazovalo. „You Tube” s „Gnash a Swfdec” funguje. I muziku to přehraje. Jenže ne tak dobře jako Adobe Flash. Po nainstalování linux-firefox vše klape. Adobe flash správně vše zobrazuje a ten Handbook jinak nekecá. Pozor, ale je třeba updatovat porty. Tedy já aspoň musel. Portsnap to zajistí. Předtím je lepší staré porty smazat starým známým oblíbeným příkazem;
# rm -rf /usr/portsPak napsat
# portsnap fetchpo stažení nových portů napsat
# protsnap extractA už se to točí, Už se to roztáčí. Jak kdysi volávali kolotočáři.
No a to je k FreeBSD 8.0 vše. Zatím jsem s ním spokojený. Co má nového si každý, kdo má zájem přečte. Ale OS je to slušný, pro uživatele celkem vlídný. Tedy pokud nejsou líný číst. Aplikací mraky, Linuxu se v tomhle vyrovná, v mnohém ho předčí. Takže používám Leoparda na Macbooku a na PC FreeBSD. Linux jsem dal do zálohy. Včetně nejlepšího linuxového distra Slackwaru. V poslední době jsem vyzkoušel Fedoru 12, Mandrivu 2010, nehodlám tu rozviřovat flame, ale na FreeBSD 8.0, ani jedno nemá. I se všemi těmi hejblátky. Jo zkusil jsem Ubuntu, ale než Ubuntu, tak radši starý dobrý Debian. Psát o Leopardu 10.6 je zbytečné, to systém pro rozmazlené a líné myslet. Co nainstalujete to chodí, bez nervů a zbytečného pátrání. Ale fakt je, že na práci ideální. Ovšem vzrušení jaké jeden prožívá u BSD nebo Linuxu, to chybí. Tedy nasednout a jedem!
Tiskni
Sdílej:
Ovšem vzrušení jaké jeden prožívá u BSD nebo Linuxu, to chybí.Opravdu? S macportama se da zazit prinejmensim stejne vzruseni.