Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Kdysi dávno jsem sledoval, v dobách, kdy jsem se ještě na televizi díval, seriál „Red Dwarf.” neboli „Červený trpaslík.” Onehdy jsem si na něj vzpomněl a dnes mi ho kompletního přinesl jeden klient. Takže se těším, že ho uvidím celý, v dobré kvalitě a navíc si ho zkopíruji. Shlédl jsem první dva díly a bavil jsem se skvěle. Zítra mám jen jedhoho klienta, takže až do odpoledne se mohu bavit sledováním a zároveň čtením velmi zajímavé knížky, tedy pro laika zajímavé, „Matematika vám to spočítá” a k tomu půvabnou knížku od Toma Hodgkinsona „Staré dobré časy.” Jak žít prostě, ekonomicky a zábavně na anglickém venkově. Ono ledacos z toho, co jsem tak nakouknul, by se dalo aplikovat i v „paneláku.
Dostával jsem přání klidných Vánoc, tak všem co mi přáli musím říci, že klidné Vánoce to tedy byly. Jen záliba v obskurních operačních systémech, jako je NetBSD, další z rodiny BSD a sledování biblických filmů, jako David, Šalamoun, přinášelo mírný rozruch do naprosto klidného průběhu Vánoc.
Nainstaloval jsem si na Solaris 11, před časem TexLive a nevyzkoušel jsem ho. Dnes jsem potřeboval napsat něco v PDF, chci přeložit za pomoci pdfcslatex a zjistím, že nic. Vypisuje mi to hlášku:
V poslední době jsem si začal žít zcela úplně po svém. Zjistil jsem, že když skutečně přestanu číst noviny, přestanu poslouchat zprávy, čtu si jen různé blogy svých spoluobčanů k různým událostem, že vlastně se klidně mohu vykašlat na všechny zprávy, které zaplavují svět a otravují lidem život. Což není vůbec špatně.Hraji si se svými operačními systémy, čtu na co mám chuť, co ještě neznám, objevil jsem spoustu zajímavých knížek, píši si o věcech, co mě netrápí, ale baví, tak se najednou svět opět stává docela příjemným místem k životu.
Pročítal jsem si komentáře k svému blogu: „OpenBSD 5.0.” Zaujal mě jeden, kde komentující napřed vypočítá chyby onoho OS a potom se diví tomu, že si někdo něco takového nainstaluje.
Mazaně jsem nahlédl do světa BSD, abych zjistil, že vyšel OpenBSD-5.0, takže jsem neváhal a nainstaloval. Jediný problém na který jsem do této chvíle narazil, bylo nainstalování „TeX Live” z portů, takže jsem se na instalaci z portů vyfláknul a nainstaloval z DVD. Taky dobrý. Mám s ním, myslím instalací z TeX Live jen dobré zkušenosti. Nainstaloval jsem je na Solaris i Slackware, potažmo na Mac OS X, tedy jsem se zamyslel, z jakého důvodu by to samé nešlo na OpenBSD. Pochopitelně ve VMWare. A šlo.