Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Kdysi dávno jsem sledoval, v dobách, kdy jsem se ještě na televizi díval, seriál „Red Dwarf.” neboli „Červený trpaslík.” Onehdy jsem si na něj vzpomněl a dnes mi ho kompletního přinesl jeden klient. Takže se těším, že ho uvidím celý, v dobré kvalitě a navíc si ho zkopíruji. Shlédl jsem první dva díly a bavil jsem se skvěle. Zítra mám jen jedhoho klienta, takže až do odpoledne se mohu bavit sledováním a zároveň čtením velmi zajímavé knížky, tedy pro laika zajímavé, „Matematika vám to spočítá” a k tomu půvabnou knížku od Toma Hodgkinsona „Staré dobré časy.” Jak žít prostě, ekonomicky a zábavně na anglickém venkově. Ono ledacos z toho, co jsem tak nakouknul, by se dalo aplikovat i v „paneláku.
Dostával jsem přání klidných Vánoc, tak všem co mi přáli musím říci, že klidné Vánoce to tedy byly. Jen záliba v obskurních operačních systémech, jako je NetBSD, další z rodiny BSD a sledování biblických filmů, jako David, Šalamoun, přinášelo mírný rozruch do naprosto klidného průběhu Vánoc.
Nainstaloval jsem si na Solaris 11, před časem TexLive a nevyzkoušel jsem ho. Dnes jsem potřeboval napsat něco v PDF, chci přeložit za pomoci pdfcslatex a zjistím, že nic. Vypisuje mi to hlášku:
V poslední době jsem si začal žít zcela úplně po svém. Zjistil jsem, že když skutečně přestanu číst noviny, přestanu poslouchat zprávy, čtu si jen různé blogy svých spoluobčanů k různým událostem, že vlastně se klidně mohu vykašlat na všechny zprávy, které zaplavují svět a otravují lidem život. Což není vůbec špatně.Hraji si se svými operačními systémy, čtu na co mám chuť, co ještě neznám, objevil jsem spoustu zajímavých knížek, píši si o věcech, co mě netrápí, ale baví, tak se najednou svět opět stává docela příjemným místem k životu.
Pročítal jsem si komentáře k svému blogu: „OpenBSD 5.0.” Zaujal mě jeden, kde komentující napřed vypočítá chyby onoho OS a potom se diví tomu, že si někdo něco takového nainstaluje.
Mazaně jsem nahlédl do světa BSD, abych zjistil, že vyšel OpenBSD-5.0, takže jsem neváhal a nainstaloval. Jediný problém na který jsem do této chvíle narazil, bylo nainstalování „TeX Live” z portů, takže jsem se na instalaci z portů vyfláknul a nainstaloval z DVD. Taky dobrý. Mám s ním, myslím instalací z TeX Live jen dobré zkušenosti. Nainstaloval jsem je na Solaris i Slackware, potažmo na Mac OS X, tedy jsem se zamyslel, z jakého důvodu by to samé nešlo na OpenBSD. Pochopitelně ve VMWare. A šlo.