Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Rozhodl jsem se pořídit si čtečku. Nějakou dobrou. Už mi slábne zrak, tak abych na to dobře viděl, mělo to hodně formátů a dobře se nosila. Dále jsem se rozhodl, že po doprodeji všech svých knih, kterých až na tu poslední už rapidně ubývá, některé z nich přepracuji a dám je do formátu PDF a za nějaký rozumný peníz je budu prodávat přes internet. Zřejmě to bude jednodušší, než znova je vydávat v tištěné podobě. Za rozumné peníze a mohlo by to jít. Jak jsem se díval, asi jde je zabezpečit systémem DRM. Snad je to dostupné i pro soukromníky malého formátu, nejen firmy. Proti nějakému nelegálnímu šíření, i když fakt je, že pokud někdo bude mít zájem, cestu jak je zkopírovat a nelegálně šířit si vždycky najde.
Vzal jsem si dnes dovolenou a flákám se seč mohu. Tohle mám rád, jednou za čas si vzít dovolenou v pátek, vědět, že nic nemusím. Pouze jsem začal prohlížet čtečky, poradil jsem se Radimem, protože jestli někomu v téhle oblasti věřím, je to on. Má přeci jen zkušenosti. A co vím nedělá mu problém šmejdit po netu a hledat nejlepší možné zboží. Tohle já moc neumím, tedy umím, ale jsem líný. Koupím co mě napadne.
Nakonec jsem si trochu práce dal a pár čteček jsem si prohlédl. Srovnal jsem co stojí u nás a co stojí v Americe, trochu mě ten rozdíl překvapil, o víc jak tisíc korun dražší u nás. No jo, zatím skutečně ještě sem nedorazil ten pravý kapitalismus, a volný obchod. Toho rozdílu jsem si všiml, když jsem byl v Kanadě. Ta rozdílná kupní síla proti Evropě je pořád značná. Ale docela se těším až si ji pořídím, mám hromady knížek v PDF, dost už toho je na netu, takže budu mít co číst v Metru a na cestách. Lehounká, kompletní knihovna ve čtečce. A ty knížky v elektronické podobě jsou lacinější. Jak jsem se díval, tak se z toho i docela dobře čte. Jasně knížka je knížka, ale na druhou stranu, zabírá mraky místa.
Uvědomil jsem si, že když stále ještě plánuji cestování pěšky, tak vím, že mnohdy se mi nechce hned spát, když večer zastavím a tak si budu moci pohodlně číst a nemít na vybranou jen jeden titul. Co jsem dostal od Radima kdysi DVD se staženými knížkami, tak těch čtyři Giga obsahuje kolem devíti tisíc titulů. Tedy pokud se ty tituly převedou do fromátu PDF, tak asi mírně nabudou, zmenší se na polovinu, ale ani já nemám v knihovně čtyři a půl tisíce titulů. To je hromada čtení, které zabere minimálně místa. Inu pokrok je pokrok. To ten poník, vozík, čtečka, iPhone, MacBook, stan, pochopitelně, když ho bude tahat poník může být dost velký a život jak na zámku. Ať to trvá věčně.
Tiskni
Sdílej:
Pozdravujem Vás.
Takisto si šetrím na desaťpalcovú e-ink čítačku a tiež ma zaujal model od
PocketBook, vo dôkladnejšom prieskume som ale objavil tento kúsok, ktorý sa stal
okamžite mojím favoritom:
http://ereader-store.de/de/33-onyx-boox-m92.htmlDostatok užívateľských recenzií k tomuto kúsku je na tomto fóre:
http://www.mobileread.com/forums/showthread.php?t=157607Užívatelia z tohto fóra uploadovali asi hodinu recenzií porovnávajúcich
Pocketbook 903 a Onyx Boox m92, ležiacich vedľa seba, ako sa správajú pri tej
istej úlohe. Onyx m92 vychádza ako pohodlnejší, rýchlejší, a s prepracovanejším
firmwarom. A ako bonus, rovno z krabice máte k dispozícii roota. Navyše zdrojáky
k m92 sú dostupné na githube a zdá sa, že majú maličkú užívateľskú komunitu, kt.
do nich aj prispieva. Výrobca PocketBooku nerešpektuje GPL, a doteraz nie sú
zverejnené kompletné zdrojáky.
Čítačku budem využívať na intenzívne prezeranie a čítanie medicínskych
akademických článkov a rozsiahlych, zložitých monografií. Preto je pre mňa nevyhnutná
čo najlepšia podpora PDF, ale aj manipulácie s nimi, t.j. reflow, POHODLNÝ scrolling
a zoomovanie na obrázky v dokumente. m92 toto, podľa videí na youtube všetko
pohodlne zvláda, a vyzerá to na zatiaľ najlepšiu 9.7" čítačku na trhu.
Hesla o tom, že někdo něco má nebo nemá legálně neplatí, platí jen důkaz uznaný soudem.Kéž by. Naše doba se bohužel řítí, kam slunce nesvítí. Někteřým nejmenovaným institucím stačí na někoho jen ukázat prstem, a už má problémy...
:-/
schopnost dedikceProsim, projdete si ty 4GB upiratenych knizek, jestli tam neni slovnik cizich slov, ...
Law & Order, slinta, burda, allien, ajtyman, :)))), nebo vsechny najednou?Ne, ne, potvrzuji, Law&Order jsem já, já, já a jenom já. Kdo jsou ti další, nevím, neznám, a kromě toho JÁ jsem velkým obdivovatelem chlapáků, jako je Mr.Jilek, je to veskrze duchovní člověk, a navíc užitečný světu, nezištně pomáhající všem potřebným. Pravý křesťan a katolík. Ne jako ti jidášové a prodejní kupci, které Ježíš vyhnal z po zásluze chrámu. Má velké charisma, a proto se nedivím těm všem paním, že v něj věří. Tolik, pane abc. Snad vás jednou budu mít příležitost přesvědčit,že se v panu Jílkovi šeredně mýlíte a že nám všem může sloužit ke cti to, že si, vůbec dopisuje s takovými nickami, jakými je většina z nás a marně se snaží, abychom si vzali s diskuzí s ním užitečná ponaučení.
Díky za info, chlupáčku.Rádo se stalo, ale zas na mě Amiga bude nasranej... doufám, že to není snaha zasít svár do KU...
Některé čtečky ale mají, jak jsem slyšel, nějaké nasvícení shora / ze strany. (Jestli to je dobrý, nevím.)Pro Kindle je obal, do ktereho se nacvakne a pak z praveho horniho rohu toho obaslu vysunes LED svetylko. Sviti to dostatecne, ale na druhou stranu to zere baterku.