Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Pohrál jsem si trochu ve FreeBSD 8.3 s Muttem, protože jsem dostal chuť mít zase textového poštovního klienta. Zkoušel jsem ho naučit posílat zprávy přes MTA esmtp, nebo pak msmtp, což se mi nedařilo, protože ať jsem hledal jak jsem hledal, pořád mi to vypisovalo postupně:
Malý bezobsažný příspěvek o FreeBSD 8.3 a jiných radostech jednoho staříka, co se zabývá open source. A nejen open source, ale třeba očekáváním dalšího vnoučka.
Každá věc se dá posuzovat ze dvou hledisek.
Z vědeckého, a hlediska zdravého rozumu. Alfred Bier
Tento blog je nelinuxový, nepolitický a zabývá se jen PC hrou Duke Nukem 3D
Stěžují si stěžují, někteří čtenáři že nic nepíši. Jak bych mohl, když mám volno, odpočívám, spím, hraji si staré dos hry v Dosboxu, který jsem objevil. Spíš než hraji, zkouším jak, která funguje. Chci vědět, co a jak je? Vždy, když něco nového objevím, zkouším zvládnout na maximum. Tedy základy. Protože základy se dají zvládnout poměrně rychle, nejen v PC hrách, ale i v jiných oblastech, to ostatní je cesta dlouhého praktikování. Ať se jedná o psychoterapii, zen, nebo jógu, řemeslnou dovednost. Člověk aby se stal mistrem v libovolném povolání potřebuje v průměru asi deset tisíc hodin. Tedy deset tisíc hodin té činnosti.
Nainstaloval jsem si tři hry, čirou klasiku: „Doom” a „Wolfenstein Enemy Territory, Quake” a provozuji je jak na Linuxu, tak na Mac OS X. Díky Wine. Zatím se je učím ovládat. Sem tam, občas někam spadnu, něco přehlídnu, občas se utopím ale zábava je to náramná. Nestihl jsem tohle jako mladší, tedy co si nevyzkoušet něco jako jsou PC hry, coby stařík před důchodem.