Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Nerad píši blogy k politickým tématům, mnohem raději k těm obecným, vztahovým. Ovšem, to že nerad píši politické blogy, nebo blogy k aktuálním událostem, neznamená, že nerad diskutuji na určitá politická témata typu: „Výhody kapitalismu oproti socialismu,” nebo:„Dávám přednost možné nižší životní úrovni, ale svobodě, než opačně.”
Tyhle obecné téma mě baví, protože pokud mohu mluvit za sebe, mě vyhovuje kapitalismus, kde je právě ona míra svobody, nutná třeba k podnikání, cestování, rozhodování se o svých prioritách. Všechny totalitní režimy založené na tržním hospodářství měly mnohem vyšší míru osobní svobody, než socialistické státy. Tohle tvrzení se nemusí mnohým líbit, nemusí s ním souhlasit, ale jejich obdiv nebo souhlas není pro mne důležitý. Taková je realita. I čínský komunismus, pokud chce tržní hospodářství, musí mnohé uvolnit a bude muset onu míru svobody postupně zvětšit.
Takže já za sebe preferuji menší míru sociálních jistot, menší míru společenské vynucené solidarity, menší míru zaopatření ze strany státu, což neznamená nic jiného než žití z peněz svých spoluobčanů. Je-mi lhostejné pokud někdo začne operovat Kalousky, Rathy, nebo jinými politickými figurami. Politici přicházejí, politici odcházejí, aféry se dějí, lidé kradou, lžou a podvádějí, jako tak činili, činí a činit budou. Přesto si myslím, že na světě není tak zle a v kapitalismu se žije snadněji, než v socialismu. Mě tedy osobně ano. Dlouhá léta jsem slýchával o tom, že náš čekají zářné zítřky, stačí jen vytrvat. Mnozí vytrvali, zářné zítřky socialismu nikde.
Ideály jsou pro mne dobré abych zcela nezvlčel, korektivní zkušenost mi radí: „Chovej se k lidem tak, jak chceš aby se k tobě chovali,” konečně na tom prý stojí celá Tóra a vše ostatní jsou jen dodatky a komentáře, jak říká jeden židovský učenec. I Kristus říká: „Miluj bližního jako sebe sama. To je největší přikázání a na tom stojí celý Zákon i proroci.”
Tím, že preferuji menší sociální jistotu, vytvořenou kolektivistickým způsobem myšlení, spoléhám více na svou schopnost se postarat o sebe, abych nebyl druhým na obtíž, neukrajoval jim z jejich chleba, tím se sice vydávám všanc větší nejistotě, ale zároveň s tou větší nejistotou si užívám víc těch příležitostí, které s přiměřeným rizikem přicházejí, vynořují se, zůstávají, nebo se ztrácejí. Buď je využiji, nebo si je nechám uniknout.
Lidé, kteří touží po jistotě, bezpečí, stabilitě a neměnnosti většinou jsou středoví, nebo levicoví. Doufají, že se druhým schovají za záda. Pokud nebudou moc úspěšní, společnost je zadotuje, podpoří, bohatí to zaplatí. Si myslí. Mnoho lidí má názor, že bohatí mají zbytečně moc peněz a je to nemravné. Já považuji za nemravné bohatství, to, které bylo ukradeno. Dosaženo podvodem a lží. Jinak mi ničí bohatství nepřekáží.
Jsou lidé, co preferují jistoty, tedy třeba na dovolenou jedou s cestovní kanceláří. Podlehnou reklamě a pak se zlobí, že nebylo to tak jak reklamním plakátku slibovali. Podlehnou reklamě, půjčí si peníze na něco, co je zbytné a pak naříkají na splátky a úroky. Podlehnou reklamě a doufají v jistotu, kterou jim nikdo nemůže dát, protože co je lidstvo lidstvem, tak jediná jistota je ta, že vše je nejisté a že stoprocentně jednou každý umře.
Vyznávám jako občan stát, který mi za mé peníze a peníze mých spoluobčanů zajistí určitou míru bezpečnosti, spravedlivý právní rámec a rovnost před zákonem. Všechno ostatní si dokáži vyjednat s druhými občany sám. Jsem ochotný platit na ty, co jsou opravdu neschopní z hlediska duševního nebo tělesného. Jinak na nic jiného. Pokud mi obec nevezme peníze na daních, nemusí nic dotovat. Zbude mi jich dost abych si zaplatil co potřebuji. Třeba zdravotní pojištění a sociální pojištění. Dobrovolně. Ti co si ho nezaplatí, ti ho nemají.
V tom spočívá ono kouzlo svobody. Jestliže se jako občané shodneme, že existuje jistá míra úroku, pak vše ostatní je lichva, co podléhá zákonu a trestnímu stíhání. Jestliže se dohodneme, že dálnice nechceme, pak je nemáme. Nebo opačně. Kolik vyrábím páru bot, za kolik je prodávám, je jen otázkou dohody mezi mnou a kupujícím. Pokud chci dotovat výrobu bot z jiné své činnosti, je to moje věc a státu, potažmo mým spoluobčanům do toho nic není. Pokud vydělám, je to můj výdělek, pokud zkrachuji, je to můj krach, nikoliv krach mých spoluobčanů. Protože stát jsem já a moji spoluobčané. A jsou věci, do kterých jim prostě nic není, pokud je neohrožuji na zdraví a životě.
Nárok na příspěvek v nouzi má občan jen v tom případě, že to určuje zákon, tedy takový zákon, na kterém se občané dohodli. Dohodli se, že na něco budou přispívat. Ale musí to být obecná dohoda, která respektuje soukromý majetek. V tom vidím právě tu svobodu. Jako dospělý člověk vím, co je pro mne dobré, vím, že jiní dospělí lidé jsou schopni se rozhodnout podle svých potřeb a možností, pokud se zmýlí, mohou žádat o pomoc, která jim může být, ale také nemusí být poskytnuta. Tím nemám na mysli, že třeba můžeme nechat někoho zkolabovat na ulici a nezachránit ho. To jsou přesně ty situace, které určí zákon. Ve všech ostatních je to jen otázka vyjednávání.
Pak se totiž nebudou bezhlavě měnit zákony, jen protože, jedné malé skupině vyhovují. Lépe dlouho a pomalu, než bezhlavě napáchat škody. Tedy více přímé demokracie bych preferoval. Je zkušenost, že lidé pokud se musí dohodnout, pak se dohodnout tak, že to skutečně vyhovuje většině. Zkušenost z nácviku asertivity, kde se trénuje „dohodování.” Pokud se lidé dohodnou a zjistí, že to nevyhovuje, jsou schopni mnohem rychleji tu dohodu změnit. K větší obecné spokojenosti. Během toho dohodování se naučí spoustu důležitých a pro sebe potřebných věcí.
Tedy shrnuto a podtrhnuto. Jsem ochoten nést větší nepohodlí, abych měl pocit, že mám, co jsem chtěl, dělám, co chci a žiji podle svých představ. Nakonec, než jet do Chorvatska, Turecka, Egypta, nebo jinam do hotelu, koupat se v moři, péct v leže na slunci, mít plnou penzi, žrát, co mi dají, ne na co mám chuť, tak raději putuji pěšky po Evropě, Americe, nebo jinde a jdu kam chci, setkám se s kým chci, jím co chci. Někomu se vyhnu, někoho jiného vyhledám.
Žiji si po svém. Kdo se přidá ke svobodnému životu? Sice bez socialistických jistot, s riziky, co svoboda přináší, ale s velkými kapitalistickými možnostmi.
Tiskni
Sdílej:
Kdyby stát neexistoval, proháněly by se tady pankáči na motorkách a vraždili na potkání :)
Tohle vůbec nemusí být pravda. Např. tzv. Divoký západ byl ve skutečnosti mnohem bezpečnější, než si většina lidí myslí, přičemž vliv státu tam byl velmi malý.
Kdyby tady nebyl stát, dělající pořádek, tak by jsme rázem byli mnohem míň v bezpečí.
Ve skutečnosti stát pořádek zase tolik nedělá a naopak chrání problémové lidi. Příkladů je dost - když člověku zloději opakovaně vykrádali dům, stát neudělal nic. Když se rozhodl bránit svůj majetek kuší, stát ho stíhá.
Kdyz vynechame vysokou pravdepodobnost, ze pani Benesova je statem placenaProč je podle tebe tahle pravděpodobnost vysoká? (čistě pro zajímavost, noflame)
My sme Linuxovej andrgraund pyčo!
Jsme dál, než v době Charlese Dickense.Jen pro zajimavost, zamyslete se, kdo v te "dobe Charlese Dickense" vladl svetu, kdo byl nositelem pokroku, vyvoje, inspirace a civilizace. Ted ma zapad tolik jistot, na kolik mu Ti, kdoz si jeste neodvykli tvrde makat, pujci penez. Dokazeme produkovat uz jen dluhy, duchodce a fnukani jak je to vsechno straaaaaaaaasne nespravedlive.
Soudruzko Benesovamyslíte, že paní Benešová byla soudružka/svazačka?
v tom pripade je dost zajimave, ze evropa je stale trh s nejvetsi kupni silou
Otázkou je, jak dlouho to ještě bude platit. Občas je potřeba nedívat se na situaci staticky, ale dynamicky. Např. Nokia byla do minulého kvartálu největší světový výrobce mobilů, nyní je číslo dvě. Při statickém pohledu to pořád vypadá dobře, ale trend je jasný. Jestli se urychleně neuchytí mobily s WP 7, tak Nokia končí.
klesate pod prijatelny level ferovosti... řekl nejpodlejší fízl z abíčka...
Len slobodné myslenie ti dá čo chceš, je jedno či si neger na pláži a chytáš ryby aby si sa najedol, alebo biely mistr oboru na dovolenke.+1
pičovina ako aj ostatné izmi.Alkoholismus?
Klasický konflikt stát-chůva versus stát-noční hlídač. V přvním případě stát kontroluje všechno co může, aby mohl chránit své občany před nimi samými, aby se nemuseli složitě rozhodovat a nebo, bohové chraň, dokonce přemýšlet.Chraňte mě přede mnou! A tak se třeba zakazují příliš velké limonády.
ja niecom laviciar ja som ultra pravica :D
skoda ze moj idol sa nedostal do parlamentu :D
Stejně tak ty rybičky - ok, jsou zakázané svítící rybičky, to ale zanedbatelně omezuje svobodu cca tisícině populace.
Problém je, že takových "malých" omezení pro relativně malé skupiny lidí je hrozně moc a v konečném důsledku člověk narazí na nesmyslné omezení na každém kroku. Stokrát nic umořilo osla.
lidi jsou jednoduse moc hloupi na to, aby se jim nektere veci dovolili...Lidé jsou jednoduše moc hloupí, než aby se jim dovolilo volit si své zástupce, kteří budou řídit stát.
No neviem. Veľa pravičiarov by mohlo argumentovať, že štát znižuje kvalitu života, ľudský rozvoj, ľudský potenciál. Rovnako určite existuje kopa ľavičiarov, ktorý majú problém s byrokraciou pre byrokraciou, ktorá nezmyselne obmedzuje osobné slobody, slobodu podnikania a kvalitu podnikateľského prostredia.
Osobne by som nevidel problém v zladení dobrého podnikateľského prostredia s dobrým sociálnym zabezpečením. Slovenská republika mnoho vecí robí zbytočne a aj tých pár užitočných funkcií dokáže vykonávať veľmi neefektívne.
Ja by som v tom "zladení" problém práveže videl. Ak chceme mať nízke dane, čo sa často krát prekladá ako dobré konkurencieschopné podnikateľské prostredie, nemôžme zároveň aj investovať do ľudského kapitalu (zdravia a vzdelania), lebo na to nebudeme mať, matematika to nedovolí a ekonomika nieje perpetuum mobile.To přeci neplatí, jsou-li daně nízké často se vybere víc, než když jsou vysoké.
To, ale že premisa nizke dane = vyšší príjem je nezmysel dáva aj logika, pri nulovej daní vyberieme viac ako pri 1 percentnej?
Zjevně to platí v určitém rozpětí. DPH začínalo v západní Evropě se sazbami okolo 5%, nyní máme i 25% (v Dánsku). Pět procent navíc nemám problém zaplatit, dvacet procent už je opravdu hodně.
Kde je tá hranica keď ľudia prestanú podvádzať?
Třeba tam, kde se to podvádění přestává vyplácet. Daňová optimalizace (ať už legální či nelegální) něco stojí (založení pobočky v daňovém ráji, daňový poradce, falšování dokladů). Čím vyšší sazba daně, tím více se optimalizace a podvody vyplatí.
Ptát se proč tam nejdu je manipulativní otázka,
Ale no tak Jendo, tohle už je ohraná písnička s těmi manipulacemi. Když už nevíš kudy kam, vylitý bohatýre, tak přijde řada na jakousi manipulaci. To snad už není ani hodno tak výjimečného a nevšedního génia jako jsi ty, Honzo.
Cvakni si kontušovku a špiritus, projdi se po Somálsku a pak napiš zápisek o ráji na zemi, ty demente vylitej.
vylitý bohatýreani nevíte, jak nám všem chyběly vaše hlášky, fantome:),vypadalo to, že JJ zůstal sražen, ale jak je vidět naštěstí vstává a může tak být dál zdrojem Vaší inspirace
Iheute je samozřejmě skvělý zdroj. Píše tam i herr dochtor Hnílek. Kdo nepíše o cikánech na blogu iheute, jako by ani nebyl.
Herr dochtor Hnílek to už taky pochopil a zhostil se toho z vervou. Ein schloss!
Ale no tak, dědku. Občas sleduju ten dementní blog na iheute, a ty tam mezi ty dementy výborně zapadáš. Jako ten dementní Matějka, co si mastí péro nad nějakou čteností a sledovaností, musí každej něco napsat i kdyby to byla sebevětší píčovina přesně jako ty, dědku pošahanej, co si sčítáš a průměruješ počet přečtení, demente.
Nerad píši blogy k politickým tématům,© Proč lžeš?!
© PT
ale hlavně že mně to v něčem obohatilo...To můžu říct taky,i když v jiném smyslu.
S těma politickejma kecama mně fakt sereTo jsou jen symptomy. Ať tu nemoc od něj nechytíš.
...ale hlavně že mně to v něčem obohatilo.
rád bych při té příležitosti upozornil na následující:
Rozdíl mezi mě a mně
Ačkoliv jsme se všichni učili pravidla českého pravopisu ve škole, většina lidí stále neví, kde se míše mě a kde mně - a často pro zjednodušení používají pouze mě a vůbec si s tím nelámou hlavu. Abychom uvedli věci na pravou míru, nabízíme přehled, kdy se používá které zájmeno.
1. pád: kdo, co - já
2. pád: koho, čeho - mě, mne
3. pád: komu, čemu - mně, mi
4. pád: koho, co - mě, mne
5. pád: oslovujeme, voláme - nic, sebe nevolám
6. pád: kom, čem - mně
7. pád: kým, čím - mnou
když gramatickou botu napíše třeba redaktor v Mfdnes .. ten by letěl i s korektorem rovnou z prvního patraTo víte, pane Štrůdlíku, dneska si říká novinář a redaktor kdejaký dement, který viděl český jazyk z vrtulníku. Tímto bych ale nechtěl kazit radost Jendovi, protože si z toho ustříknul do kaťat. Být zvolen na titulní stranu takovými "novináři" je zkrátka velká pocta. To je prostě bez debat.
Aby se ukázalo, že jediné co svedou, je debata o detailech.Dědo, já chápu, že v tvé rodné rusínštině pátý pád není. Ale ruku na srdce, v důchodu by ses už přece jenom mohl ty pády naučit
proto při vstupu do diskuze nezapomeňme na bryndáček
Je to čistá provokace v tradičním duchu: "mistr se baví a trolove ho krměj"+1![]()
Proč se vy dva neúčastníte téhle zajímavé diskuse? Zdravý životní styl a odpovědnost vůči sobě vám nic neříká? To se slušní občané, kteří musí platit daně a financovat zdravotní péči o ty, kteří se nestarají o své zdraví, budou zlobit!
A co že to je ten "zdravej životní styl"?Přesné to nevím, ale vypadá to na odborně sestavený trénigový plán a značkovou výstroj a výzbroj,odborně sestavený výživový plán,plánované rodičovství a ochranu před pohlavně přenosnými nemocemi(zdravý sex se stálým partnerem jednou až dvakrát týdně v misonářské poloze a s kvalitním prezervativem),dostatek těkutin(nealko),kvalitní mezilidské vztahy(maximálně 1/2 hod. denně u počítače a televize, tj.2X čtvthodinu)...
To snad nemůže fungovat ani teoreticky, natož v praxi
že běhání může škodit srdci a některý lidi by to neměli vůbec zkoušet...to zas bude nějaká nekalá reklama gaučů a ložnic
1. 55 m 158° 2. 67 m 244° 3. 167 m 159° 4. 0 m 270° 5. 19 m 208° 6. 108 m 159 7. 22 m 176° 8. 133 m 158° 9. 170 m 149° 10. 47 m 160° 11. 18 m 246° Celková délka trasy: 807 m
Neběhám, kolo jsem prodal před dvěma lety a utrženou sumu sem použil na pivo a cigára.