Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Když na Debian, tak i na Macbook, řekl jsem si a nainstaloval si na oboje VirtualBox. Na Macbook jsem si do VM nainstaloval FreeBSD 9.1, tedy mohu psát v konzoli na FreeBSD, dokonce ve VI. Což mě baví. VI je jednodušší než VIM, neumí toho tolik, ale pokud si ho někdo nakonfiguruje, je na psaní docela zábavný. Tak starý editor a tak výkonný. Když si k němu stáhnu aspell, je postaráno i o pravopis.
Měl jsem trochu s VirtualBox starosti, hlavně ale na Debianu,hlavně co s e týče USB, jak ho připojit, ačkoliv jsem doinstaloval Extension pack,i co s e týče USB, jak ho připojit, pak jsem si vzpoměl na příkaz, kterým přidám uživatele do vboxuser:
usermode -G vboxusers -a usernamedoinstaloval jsem DKMS pak už všechno šlo. Občas člověku vypadnou takové docela důležité věci. No v nejhorším je najde na netu.
Linux je zábava. Asi to tolik nemyslí, ti co ho administrují, ale pro mne je. Na Debian do VM jsem nainstaloval starý Solaris 10, ten je hlavně zábavný tím, že skoro nic na něj není, všechno už se musí koupit, i VIM, ale mám zálohu, z SunFree, takže mc, links a gcc a jiné potřebné utility instaluji ze zálohy. Ručně, což je docela zdlouhavé. Jenže pak mám klenot.
Aspoň já za klenot starý Solaris 10 považuji. Už jsem kdysi psal, že bych si do VM nainstaloval třeba nějaký starý Debian, Red Hat a tak. Tedy to, co jsem nepoznal osobně. Přeci jen už jsem zažil jen Woody z Denianu. Ty distribuce předtím ne. Třeba to půjde. Případně na Kotyzovi vymámím nějakou starou mašinu , něco jako 386 a zkusím si s tím trochu pohrát. Staré distro, ručně kompilovat. Jo jo, já si umím zkomplikovat život. Nebo se optám na netu, jestli někdo nemá něco funkčního, čeho se chce zbavit. Abych si mohl ozkoušet jaké to v tom pravěku Linuxu a BSD vlastně bylo. Já už zažil ty skoro dobrý časy, kdy většina aplikací chodila, dala se instalovat balíčkovacím systémem a občas se muselo něco kompilovat.
Woody, Mandrake 9.0, Suse 7.1 Red Hat, něco kolem čtyřky, tam už ten Linux se dal ukázat. Případně od Slackware 9.1 FreeBSD 4.8. Beru tohle jako, když se ti automobiloví nadšenci věnují provozování veteránů. Oni nic nového nevymyslí, jen zrekonstruují starý vrak, který sice už službu tolik neudělá, sežere mraky pohonných hmot, ale když jede po silnici, každý se podívá. Na starý Linux asi žádnou blondýnu nenachytám, jenže, když nepřijde, budu mít aspoň to staré funkční distro. Tedy možná.
Tiskni
Sdílej:
AthlonXP atd, skus se zeptat nekde na sbernem dvore.To si děláš prdel? To mam v kompu
Něco jako společný základ...
Co třeba jádro?
Je škoda, že nedošlo k nějakému sjednocení Linuxových distribucí.Do jisté míry došlo - LSB.
vlastně by úplně stačilo, kdyby existoval jeden standardizovaný formát balíků, protože Linuxová distribuce je v podstatě správce balíků + balíky.Nesouhlas. Někomu vyhovuje RPM, někomu DEB, mě vyhovují ebuildy. Jsem rád za tuto možnost volby.