Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.14 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.15. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Když na Debian, tak i na Macbook, řekl jsem si a nainstaloval si na oboje VirtualBox. Na Macbook jsem si do VM nainstaloval FreeBSD 9.1, tedy mohu psát v konzoli na FreeBSD, dokonce ve VI. Což mě baví. VI je jednodušší než VIM, neumí toho tolik, ale pokud si ho někdo nakonfiguruje, je na psaní docela zábavný. Tak starý editor a tak výkonný. Když si k němu stáhnu aspell, je postaráno i o pravopis.
Měl jsem trochu s VirtualBox starosti, hlavně ale na Debianu,hlavně co s e týče USB, jak ho připojit, ačkoliv jsem doinstaloval Extension pack,i co s e týče USB, jak ho připojit, pak jsem si vzpoměl na příkaz, kterým přidám uživatele do vboxuser:
usermode -G vboxusers -a usernamedoinstaloval jsem DKMS pak už všechno šlo. Občas člověku vypadnou takové docela důležité věci. No v nejhorším je najde na netu.
Linux je zábava. Asi to tolik nemyslí, ti co ho administrují, ale pro mne je. Na Debian do VM jsem nainstaloval starý Solaris 10, ten je hlavně zábavný tím, že skoro nic na něj není, všechno už se musí koupit, i VIM, ale mám zálohu, z SunFree, takže mc, links a gcc a jiné potřebné utility instaluji ze zálohy. Ručně, což je docela zdlouhavé. Jenže pak mám klenot.
Aspoň já za klenot starý Solaris 10 považuji. Už jsem kdysi psal, že bych si do VM nainstaloval třeba nějaký starý Debian, Red Hat a tak. Tedy to, co jsem nepoznal osobně. Přeci jen už jsem zažil jen Woody z Denianu. Ty distribuce předtím ne. Třeba to půjde. Případně na Kotyzovi vymámím nějakou starou mašinu , něco jako 386 a zkusím si s tím trochu pohrát. Staré distro, ručně kompilovat. Jo jo, já si umím zkomplikovat život. Nebo se optám na netu, jestli někdo nemá něco funkčního, čeho se chce zbavit. Abych si mohl ozkoušet jaké to v tom pravěku Linuxu a BSD vlastně bylo. Já už zažil ty skoro dobrý časy, kdy většina aplikací chodila, dala se instalovat balíčkovacím systémem a občas se muselo něco kompilovat.
Woody, Mandrake 9.0, Suse 7.1 Red Hat, něco kolem čtyřky, tam už ten Linux se dal ukázat. Případně od Slackware 9.1 FreeBSD 4.8. Beru tohle jako, když se ti automobiloví nadšenci věnují provozování veteránů. Oni nic nového nevymyslí, jen zrekonstruují starý vrak, který sice už službu tolik neudělá, sežere mraky pohonných hmot, ale když jede po silnici, každý se podívá. Na starý Linux asi žádnou blondýnu nenachytám, jenže, když nepřijde, budu mít aspoň to staré funkční distro. Tedy možná.
Tiskni
Sdílej:
AthlonXP atd, skus se zeptat nekde na sbernem dvore.To si děláš prdel? To mam v kompu
Něco jako společný základ...
Co třeba jádro?
Je škoda, že nedošlo k nějakému sjednocení Linuxových distribucí.Do jisté míry došlo - LSB.
vlastně by úplně stačilo, kdyby existoval jeden standardizovaný formát balíků, protože Linuxová distribuce je v podstatě správce balíků + balíky.Nesouhlas. Někomu vyhovuje RPM, někomu DEB, mě vyhovují ebuildy. Jsem rád za tuto možnost volby.