Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Když na Debian, tak i na Macbook, řekl jsem si a nainstaloval si na oboje VirtualBox. Na Macbook jsem si do VM nainstaloval FreeBSD 9.1, tedy mohu psát v konzoli na FreeBSD, dokonce ve VI. Což mě baví. VI je jednodušší než VIM, neumí toho tolik, ale pokud si ho někdo nakonfiguruje, je na psaní docela zábavný. Tak starý editor a tak výkonný. Když si k němu stáhnu aspell, je postaráno i o pravopis.
Měl jsem trochu s VirtualBox starosti, hlavně ale na Debianu,hlavně co s e týče USB, jak ho připojit, ačkoliv jsem doinstaloval Extension pack,i co s e týče USB, jak ho připojit, pak jsem si vzpoměl na příkaz, kterým přidám uživatele do vboxuser:
usermode -G vboxusers -a usernamedoinstaloval jsem DKMS pak už všechno šlo. Občas člověku vypadnou takové docela důležité věci. No v nejhorším je najde na netu.
Linux je zábava. Asi to tolik nemyslí, ti co ho administrují, ale pro mne je. Na Debian do VM jsem nainstaloval starý Solaris 10, ten je hlavně zábavný tím, že skoro nic na něj není, všechno už se musí koupit, i VIM, ale mám zálohu, z SunFree, takže mc, links a gcc a jiné potřebné utility instaluji ze zálohy. Ručně, což je docela zdlouhavé. Jenže pak mám klenot.
Aspoň já za klenot starý Solaris 10 považuji. Už jsem kdysi psal, že bych si do VM nainstaloval třeba nějaký starý Debian, Red Hat a tak. Tedy to, co jsem nepoznal osobně. Přeci jen už jsem zažil jen Woody z Denianu. Ty distribuce předtím ne. Třeba to půjde. Případně na Kotyzovi vymámím nějakou starou mašinu , něco jako 386 a zkusím si s tím trochu pohrát. Staré distro, ručně kompilovat. Jo jo, já si umím zkomplikovat život. Nebo se optám na netu, jestli někdo nemá něco funkčního, čeho se chce zbavit. Abych si mohl ozkoušet jaké to v tom pravěku Linuxu a BSD vlastně bylo. Já už zažil ty skoro dobrý časy, kdy většina aplikací chodila, dala se instalovat balíčkovacím systémem a občas se muselo něco kompilovat.
Woody, Mandrake 9.0, Suse 7.1 Red Hat, něco kolem čtyřky, tam už ten Linux se dal ukázat. Případně od Slackware 9.1 FreeBSD 4.8. Beru tohle jako, když se ti automobiloví nadšenci věnují provozování veteránů. Oni nic nového nevymyslí, jen zrekonstruují starý vrak, který sice už službu tolik neudělá, sežere mraky pohonných hmot, ale když jede po silnici, každý se podívá. Na starý Linux asi žádnou blondýnu nenachytám, jenže, když nepřijde, budu mít aspoň to staré funkční distro. Tedy možná.
Tiskni
Sdílej:
AthlonXP atd, skus se zeptat nekde na sbernem dvore.To si děláš prdel? To mam v kompu
Něco jako společný základ...
Co třeba jádro?
Je škoda, že nedošlo k nějakému sjednocení Linuxových distribucí.Do jisté míry došlo - LSB.
vlastně by úplně stačilo, kdyby existoval jeden standardizovaný formát balíků, protože Linuxová distribuce je v podstatě správce balíků + balíky.Nesouhlas. Někomu vyhovuje RPM, někomu DEB, mě vyhovují ebuildy. Jsem rád za tuto možnost volby.