Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Welcome to desktop Linux! Here are some of my distro recommendations:
Ubuntu is a hugely popular OS. If you want to get deep into desktop Linux, Ubuntu made a few annoying decisions, but it's honestly not a big deal. It's popularity means the Internet has loads of guides and tutorials for almost everything on Ubuntu, so my few issues are easy to solve anyways.
Fedora Workstation gives you a nearly pure Gnome experience. It's backed by RedHat and it's remarkably stable while also using modern Linux techniques and technologies. A solid choice if you want your system to "just work."
Linux Mint. It's Cinnamon desktop is not Gnome, but Mint is a lightweight and comfortable distro for new users. It's also based on Ubuntu, so a lot of the guides and software that are available for Ubuntu will also (probably) work on mint.
Takže tento zápisok píšem kôli sebe aby som to tu mal do budúcna a tiež kôli tým ktorý potrebujú obnoviť grub a nechce sa im hľadať v google konkretne riešenie.
je to jednoduché....
1.. naštartovať systém z live cd teda najlepšie z Ubuntu a prepnúť sa do prvej textovej konzoly (Alt+F1)
2.. tieto prikazy
sudo mount /dev/sda5 /mnt
sudo mount --bind /dev /mnt/dev
sudo mount --bind /proc /mnt/proc
sudo mount --bind /sys /mnt/sys
sudo chroot /mnt
grub-install /dev/sda
grub-install --recheck /dev/sda
update-grub
este dodam ze ja mam nainstalovany linux, teda root particiu na /dev/sda5 a MBR zapisujem do /dev/sda, u vas sa to moze lisit.
ak mate inu distribuciu linuxu tak to bude tak iste ibaze by ste mali LILO v tom pripade je potrebne editovat /etc/lilo.conf a spustit prikaz lilo samozrejme tiez z chrootu.
Tiskni
Sdílej:
bedna mas pravdu tak
ale nie vzdy to funguje ak chces to robit cez chroot tak musis pripojit /dev a /sys ja pripajam aj /proc lebo inac nenajde particie
vyhoda tohto riesenia cez chroot je ze mozes pouzit aj rebuild grub.cfg ak mas nejaky novy OS.
grub-install --recheck /dev/sda update-grubNo na Suse stačí většinou jen
grub-install /dev/xxx
, ale pokud se to dělá na jiném disku (někdy nějaká záchrana) pak se musí editovat soubor /etc/grub.conf
s tímto obsahem:
setup --stage2=/boot/grub/stage2 --force-lba (hd0,3) (hd0,3) setup --stage2=/boot/grub/stage2 --force-lba (hd0) (hd0,3) quit
..naštartovať systém z live cdTo je asi ten nejzákladnější kámen úrazu. Zařízení s funkční CD mechanikou je dnes zjevem čím dál vzácnějším. To byl také jeden z důvodů proč jsem minulý týden sepsal blogpost - Řešení potencionálních problémů při upgrade grub2.
root (hd0,0) setup (hd0)například. Vzhledem, k tomu, že používám dva gruby za sebou (multiboot; prvním grubem chainloadnu druhý grub, který má každý systém svůj), tak fakt nestojím třeba o to, aby mi
grub-install
a spol. přepsali třeba ten grub.cfg
.
presne tak sice som pouzival LILO dlhy cas ale Grub 1 bol perfektny root () a potom setup() to bol super system skoda ze to v Grub 2 spravili ako spravili