V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Spolek vpsFree.cz vydal statistiky týkající se distribucí nasazených na serverech členů. V dlouhodobém pohledu je zřejmé, že většina uživatelů z původního CentOS přechází na Rocky Linux. Pozoruhodný je také nárůst obliby distribuce NixOS, která dnes zaujímá třetí místo po Debianu a Ubuntu.
Welcome to desktop Linux! Here are some of my distro recommendations:
Ubuntu is a hugely popular OS. If you want to get deep into desktop Linux, Ubuntu made a few annoying decisions, but it's honestly not a big deal. It's popularity means the Internet has loads of guides and tutorials for almost everything on Ubuntu, so my few issues are easy to solve anyways.
Fedora Workstation gives you a nearly pure Gnome experience. It's backed by RedHat and it's remarkably stable while also using modern Linux techniques and technologies. A solid choice if you want your system to "just work."
Linux Mint. It's Cinnamon desktop is not Gnome, but Mint is a lightweight and comfortable distro for new users. It's also based on Ubuntu, so a lot of the guides and software that are available for Ubuntu will also (probably) work on mint.
Takže tento zápisok píšem kôli sebe aby som to tu mal do budúcna a tiež kôli tým ktorý potrebujú obnoviť grub a nechce sa im hľadať v google konkretne riešenie.
je to jednoduché....
1.. naštartovať systém z live cd teda najlepšie z Ubuntu a prepnúť sa do prvej textovej konzoly (Alt+F1)
2.. tieto prikazy
sudo mount /dev/sda5 /mnt
sudo mount --bind /dev /mnt/dev
sudo mount --bind /proc /mnt/proc
sudo mount --bind /sys /mnt/sys
sudo chroot /mnt
grub-install /dev/sda
grub-install --recheck /dev/sda
update-grub
este dodam ze ja mam nainstalovany linux, teda root particiu na /dev/sda5 a MBR zapisujem do /dev/sda, u vas sa to moze lisit.
ak mate inu distribuciu linuxu tak to bude tak iste ibaze by ste mali LILO v tom pripade je potrebne editovat /etc/lilo.conf a spustit prikaz lilo samozrejme tiez z chrootu.
Tiskni
Sdílej:
bedna mas pravdu tak
ale nie vzdy to funguje ak chces to robit cez chroot tak musis pripojit /dev a /sys ja pripajam aj /proc lebo inac nenajde particie
vyhoda tohto riesenia cez chroot je ze mozes pouzit aj rebuild grub.cfg ak mas nejaky novy OS.
grub-install --recheck /dev/sda update-grubNo na Suse stačí většinou jen
grub-install /dev/xxx
, ale pokud se to dělá na jiném disku (někdy nějaká záchrana) pak se musí editovat soubor /etc/grub.conf
s tímto obsahem:
setup --stage2=/boot/grub/stage2 --force-lba (hd0,3) (hd0,3) setup --stage2=/boot/grub/stage2 --force-lba (hd0) (hd0,3) quit
..naštartovať systém z live cdTo je asi ten nejzákladnější kámen úrazu. Zařízení s funkční CD mechanikou je dnes zjevem čím dál vzácnějším. To byl také jeden z důvodů proč jsem minulý týden sepsal blogpost - Řešení potencionálních problémů při upgrade grub2.
root (hd0,0) setup (hd0)například. Vzhledem, k tomu, že používám dva gruby za sebou (multiboot; prvním grubem chainloadnu druhý grub, který má každý systém svůj), tak fakt nestojím třeba o to, aby mi
grub-install
a spol. přepsali třeba ten grub.cfg
.
presne tak sice som pouzival LILO dlhy cas ale Grub 1 bol perfektny root () a potom setup() to bol super system skoda ze to v Grub 2 spravili ako spravili