Tichý Don
4.2.2011 07:41
| Přečteno: 4361×
| Různé
| poslední úprava: 4.2.2011 07:41
Tento zápisek bude překvapivě o knize Tichý Don [1,2]. Proč zrovna tahle kniha? Prostě jsem ji začal číst a přišla mi hodně zajímavá. Podrobnosti prozradím v textu.
Pokud jste knihu nečetli, nezkoušejte si narychlo doplnit vzdělání z nějakého čtenářského deníku někde na internetu. Cvičně jsem to zkusil a všude je to tak zmatené, že jsem pochyboval, zdali čtu tu stejnou knihu.
Pro začátek musím varovat, že kniha je tlustá. Pokud ji máte někde v knihovně, a přesto ji nevídáte, není to tím, že se ztrácí mezi knihami, ale je tak tlustá, že vás nenapadá zjišťovat, co to je za knihu. Knížka má čtyři díly, které se ještě dělí na části. Moje vydání má dva svazky po dvou dílech. První díl je vlastě výklad reálií a odehrává se před první světovou válkou. Druhý díl pokrývá první světovou válku a už se tam zabředne i do občanské války po bolševickém převratu. Třetí a čtvrtý díl je o občanské válce, ale to už moc předbíhám.
První díl je pro mě nejzajímavější. Právě tam se člověk dozvídá něco o Kozácích. Kozáci byli hrdý a bojovný národ. Díky těmto vlastnostem si na ruském carovi získali velká privilegia, která ovšem byla draze zaplacená. Kozáci dostali od Cara půdu právě v donské oblasti, ale výměnou za to měli za povinnost bránit hranice ruské říše. Část vybavení si pořizovali na své náklady, například koně musel mít každý svého.
Protože v té době nebyla o vojenské šarvátky nouze, byly kozácké vesnice plné vojenských veteránů, kteří se ovšem hned po návratu z válek věnovali svým hospodářstvím. Ovšem v případě války muži opuštěli vesnice i s koňmi, takže pokud se válka trochu natáhla, byl problém s tím, kdo obdělá půdu a jestli se vůbec podaří vypěstovat dost plodin pro přežití do dalšího roku.
Hlavním hrdinou je Grigorij (Griška, Гришка), o kterém se odzvídáme, že má Turecké předky (jeho děd si přivedl z turecké války ženu). Dozvídáme se o jeho, ehm, nemanželském vztahu se sousedovou ženou (Axiňja, Аксинья). Jinak docela rozumný Griška poněkud ztrácí hlavu, pokud jde o Axiňju. Tento vztah se proplétá celým románem, ale ve třetím a čtvrtém díle na něj už není moc místa, protože autor popisuje víc občanskou válku. Dále se dozvídáme o běžném životě Kozáků, nic překvapivého, což neubírá na zajímavosti.
Poněkud svérázný je vypravěčský styl románu. Šolochov (to je autor románu, pokud to někdo neví) docela věcně popisuje události, skoro jako kronikář, ale někdy se zasní a bez varování vpálí několik lyrických odstavců, kde se člověk dozví nejrůznější věci, jako třeba jak v zimě venku strašně mrzne, jak na jaře tají ledy, jak se ptáci vznáší na obloze, jak voní tráva a tak dále. Pokud to někoho nebaví, může lyrické odstavce vynechat.
Ve druhém díle se dostáváme do první světové války. Ruské jednotky tehdy bojovaly proti Rakousko-Uhersku, tedy i proti českým vojákům. Poprvé v románu se tu setkáváme s bolševickou agitací. Bolševici byli pohromou pro kozácké vojsko, demoralizovali mužstvo a často dezertovali, aby mohli agitovat a připravovat převrat v zázemí. Bolševici vůbec byli banda dezertérů, protože jen tak se jim podařilo dostat z fronty. Je to docele smutné čtení, když člověk ví, jak to dopadlo. Člověk se ale nedočte to, co se učil ve škole, třeba Aurora se v textu vůbec neobjevila a jméno Lenin možná padlo, ale nejsem si tím jistý. Ač autor je v popisu nestranný, o bolševicích se čtenář dozví hodně špatného, protože takoví prostě byli (a jsou, ale to sem napatří).
Ve třetím díle se nejvíc popisuje občanská válka. Člověk tam vidí bolševický přístup ke všemu, jejich neúctu ke všemu, co někdo dřív vybudoval a vůbec nečestnost (ovšem to vše bolševikům zůstalo). Autor zde odkrývá myšlení Kozáků. Byli zvyklí hospodařit si na své půdě, kterou tvrdě zaplatili, a najednou si na ni brousí zuby mužici, bezzemci, bolševici a jiní budižkničemové, kteří o hospodaření nic neví, ale o to víc toho napovídají. Na druhou stranu byli i chudí Kozáci, kteří si myslili, že si tak polepší. Tento díl už je vyloženě těžké čtení, jak jsou Kozáci unaveni z dlouhých bojů, tak je čtenář unavený z jejich líčení. Třetí díl jsem už nedočetl, ale je mi docela jasné, že nakonec vyhráli bolševici a spousta Kozáků byla popravena, jak je v Rusku zvykem.
Není mi jasné, jak kniha mohla vyjít v bolševickém Rusku. Autor popisuje děj věcně, nikomu nestraní, což v praxi znamená, že odkrývá něco, co by chtěla bolševická propaganda zamlčet. V knize nezazní žádná komunistická propaganda, přesto bylo dílo (v bolševicém Sovětském svazu) vřele přijato a Šolochov dokonce za ni obdržel nějakou cenu. Mám jen dvě hypotézy k vysvětlení, buď byly mozky lidí tak zpracované propagandou, že viděli oslavu komunismu i tam, kde nebyla, nebo to soudruzi prostě nepochopili. Je pravda, že v předmluvě a doslovu se soudruzi vyřádili. Ale opravdu jsem v knize nenašel to, co soudruzi.
Citace před závěrem
Teď se dostávám k tomu, proč jsem toto celé psal. Cituji z 19. kapitoly třetího dílu [2, strana 142] slova, která jsou platná vždy a všude.
A proč je celý život vzhůru nohama? Kdo je tím vinen? Ta sakramentská vláda! (sovětská vláda, pozn.) Ta to má, kmotře, všechno na svědomí. Copak je vůbec možné, aby si byli všichni rovni? Srdce mi vytrhni, a přece nesouhlasím! Celý život jsem pracoval, hřbet ohýbal, v potu se koupal, a abych byl na tom stejně jako ten, který prstem nehnul, aby se dostal z nouze? To zas ne, počkám si. Dobrému hospodáři tahle vláda pouští žilou. Proto také ruce jdou dozadu od práce: nač šetřit, na koho dělat? Dnes si našetříš a zítra přijdou a poslední zrnko ti seberou...
Pokud si z tohoto zápisku zapamatujete aspoň předchozí odstavec, budu rád.
Závěr
Tichý Don je zajímavé, i když dlouhé čtení. Pro člověka, který zažil komunismus, to bude asi bolestná vzpomínka. Mladší ročníky se asi budou muset zamyslet, aby pochopili, o čem se vlastně píše a jak to tehdy vypadalo. Rozhodně román doporučuji k přečtení, aspoň první dva díly, vždyť člověk nemusí pořád číst jenom manuálové stránky.
Odkazy
- [1]: Šolochov, Michail Aleksandrovič, Tichý Don. 1.-2., Odeon, 13. vyd., (v Odeonu 3. vyd.), 1973, http://aleph.nkp.cz/F/?func=direct&doc_number=000155831
- [2]: Šolochov, Michail Aleksandrovič, Tichý Don. 3.-4., Odeon, 13. vyd., (v Odeonu 3. vyd.), 1973, http://aleph.nkp.cz/F/?func=direct&doc_number=000527315&local_base=NKC
Tiskni
Sdílej:
Komentáře
Vložit další komentář
4.2.2011 19:40
w4rr10r
Re: Tichý Don
4.2.2011 20:45
gtz | skóre: 27
| blog:
gtz
| Brno
Re: Tichý Don
28.8.2013 12:18
Wandys
Re: Tichý Don
29.11.2013 19:10
Miro
Re: Tichý Don
Založit nové vlákno •
Nahoru