Štítky:
audio,
Dell,
digitální,
DisplayPort,
displej,
dock,
DVI,
fotky,
hardware,
HDMI,
HTML,
JACK,
klávesnice,
konektory,
Lenovo,
Linux,
monitor,
monitoru,
Monitory,
multimédia,
napájení,
NAS,
nastavení,
notebook,
omezení,
pěkné,
pod,
port,
práce,
právo,
problém,
psaní,
recenze,
síť,
soukromí,
ThinkPad,
tlačítka,
tom,
touchpad,
USB,
vga,
web,
zdroj
Naprosto neobjektivní recenze notebooku.
11.7.2020 02:34
| Přečteno: 2062×
| Linux
| poslední úprava: 10.7.2020 12:41
Jak tak člověk už několik měsíců v kuse pracuje z domu -- provizorium, které se jaksi zvrtlo -- začínají ho štvát věci, které ma najednou pořád na očích a prostě se mu nelíbí. Dnes píšu kritiku hardwaru od Dellu - notebook a přidružená zařízení.
(Abych zmátl statistiky, nechal jsem zápisek zveřejnit automatem v noci.)
Od března dělám z domu, stejně jako hodně dalších lidí (mimochodem, i když je červenec, stále máme dělat z domu a od návštěv kanceláře nás vedení všemožně odrazuje). Mohli jsme si z práce vzít potřebný hardware, takže jsem si doma zřídil improvizované pracoviště podobné tomu v práci (nejdřív jsem tedy musel koupit pořádný stůl). Pracoviště vidíte na fotce. Ten stolní počítač je můj soukromý, jinak jsou skoro všechny věci pracovní.
Zdroj
Notebook je docela výkonný (viz níže). S výkonem souvisí spotřeba. Sám o sobě notebook chce zdroj 180 W. Pokud je zapojen do dockiny, musí být zdroj 240W. To už je docela hodně. Tento silný zdroj má jedno pozitivum -- (narozdíl od slabších modelů) konektor na straně 230 V je stejný, jako je na všech počítačích a monitorech, takže kabeláž je sjednocená.
Monitory
Přiznám se, že monitory jsou nějaké starší, typ P2214H. Dá se připojit přes VGA, Display Port a DVI. Potud asi dobré.
Maximálně debilní je však krytka, která se musí oddělat, když člověk chce něco zapojit, a pak se musí nacvaknout zpátky nebo raději vyhodit. Na fotce ji mám nacvaknutou.
Další věc, která mě štve, jsou konektory USB hubu. Pod krytkou je jeden vstupní konektor a 2 výstupní. Blbě se k nim dostává, skoro na ně není vidět. Asi nemusím říkat, jak otravné je nějaké to USB zapojit.
Po zacvaknutí krytky je přístupný jediný výstupní USB port, a to na zádi monitoru vedle krytky. Opět mi to přijde jako ne zcela šťastné řešení hned z několika důvodů. Blbě se k tomu dostává, je potřeba posunout a otočit monitor, zapojit, a pak ho zase dát zpátky. Odpojení je stejné, jen pozpátku. Navíc kabel nebo flashka pak trčí dozadu. Po obvodu monitoru není žádný další USB konektor.
Abych nebyl tak kritický, oceňuji, že nastavení monitoru je přístupné přes 4 hardwarová tlačítka zepředu monitoru, takže tlačítka jsou přístupná i když jsou 2 monitory přiražené k sobě, jako v mém případě.
Notebook
Pracovní notebook je Dell Precision 7540. Dostal jsem ho začátkem roku (po předchozím Latitude). První dojmy byly: těžký jak kráva, velký jak kráva a nemožné rámečky (no, spíš rámy) kolem displeje. Aspoň, že výkonově na tom je líp, než předchozí Latitude.
Teď se podíváme na konektory. Pokud člověk nemá notebook na dockině, tak najčastěji připojuje napájení, grafický výstup, síť a nějaké USB periferie. USB najdeme v pravo i vlevo (podle typu). Všechny ostatní jmenované konektory najdeme -- pozor, teď přijde chvíle překvapení -- na zadní straně. Takže pokud člověk chce něco připojit, musí přivřít notebook, přitáhnout k sobě, pootočit, blbě se naklonit, zapojit příslušný kabel a v obráceném pořadí notebook vrátit na původní místo.
Grafické výstupy má notebook 2: DisplayPort v malém provedení a HDMI normální velikosti. Zkusme ho připojit k monitoru. HDMI kabel je všude vcelku běžný, takže jsme rádi, že ho do notebooku můžeme zapojit, ale narazíme u monitoru -- tam HDMI není (podle mého názoru to je správně -- je to pracovní nástroj, ne zábavní elektronika). Na monitoru je zase DisplayPort, ale na notebooku je jenom mini DisplayPort, takže bychom museli použít nějakou redukci nebo nestandardní kabel. Proč by tam nemohl být "velký" DisplayPort? Jak jsem to tak sondoval, tak je to obecný problém -- málokterý notebook má "velký" DisplayPort.
Absence VGA mi až tak nevadí, protože moje monitory mají digitální vstupy a do trerénu nejezdím.
Konektor RJ45 je pěkně uprostřed zadní strany, aby se k němu dostávalo stejně špatně z obou stran.
Klávesnice je podsvícená. Moc se mi to nelíbí, protože víc světla prosvítá kolem kláves, než aby je podsvěcovalo. Vzhledem k velikosti notebooku se vešla numerická klávesnice. S tím souvisí to, že klávesnice a touchpad není uprostřed, ale trošku vlevo. Je to nešikovné zejména, pokud pracujete s notebookem na kolenou. Ale i při psaní na stole to není nic moc.
Na závěr ještě fotka displeje. Ty rámy jsou fakt obrovské. Dal jsem tam pro srovnání minci hned 50 Kč, cokoliv menšího by se tam ztratilo. Do stejného těla mohli dostat displej 16", možná i 17". Notebook se dělá i ve variantě 17", který je velký jak dvě krávy a s trochou nadsázky zabere půlku stolu.
V horním ráměčku je kamerka. Má posuvnou krytku, ale nemá pořádnou indikaci (třeba on/off nebo ikonka), že je otevřená. Na fotce je kamerka otevřená. V zavřeném stavu je tam červený puntík, což bych spíš vnímal jako varování před ztrátou soukromí.
Ještě si projdeme větrací otvory - výdechy po obvodu jsou vidět na předchozích fotkách, ovšem vstupní otvory jsou dole ("na břiše"). Takže cokoliv je na stole, nakonec se nasaje do notebooku.
Dockina
Dockina je spíš port replicator, ale i Dell tomu říká Dock. Starý druh dockiny už Dell před nějakým rokem opustil. Stará dockina taky nebyla žádná výhra od doby, kdy Dell posunul dockovací konektor (na noteboocích) víc ke kraji, takže se do dockiny musel dát kus plastu, aby se dalo trefit na konektor. Celé řešení pak zabralo víc místa, než se starými notebooky (viz např.
https://www.dell.com/support/article/en-us/sln285232/docking-spacer-designed-to-accommodate-the-latitude-7000-series-latitude-e5x50-series-portable-systems?lang=en), mimochodem, ten kus plastu stojí strašné prachy, asi 20 €
https://www.dellstore.cz/en/dell-latitude-e-docking-spacer-452-bbid-xjd0r/zbozi56982.html.
Na horní straně najdeme v rohu tlačítko na zapnutí (na fotce je vpravo dole, v napájeném stavu je podsvícené). Je to značný pokrok od minulých verzí, kdy si kolegové stěžovali, že tam tlačítko není a musí otevřít notebook a zmáčknout tlačítko tam. (Lepší fotky například u Dellu:
https://www.dell.com/en-us/work/shop/dell-performance-dock-wd19dc/apd/210-aril/pc-accessories)
Jak jsem psal výše, při zapojené notebooku přes dockinu je potřeba silnější zdroj. Vychází mi, že dock spotřebuje 60 W (nevím k čemu). Kvůli tomu má aktivní chlazení a při zapojení na napájení se větráky roztočí a pak zase zastaví.
Do notebooku se dockina zapojuje přes 2 konektory USB-C. Musí se zapojit do 2 USB-C vedle sebe, konektor je zalitý v jednom kusu plastu. Méně výkonné notebooky (např. Latitude) mají jen jeden USB-C, takže na tuto dockinu se nedá zapojit. To by jeden nevymyslel. Měl jsem v ruce i slabší dockinu, která používá jen jeden USB-C, ta ale neuživí notebook s vysokou spotřebou (asi omezení USB-C).
Z přední strany jsou 2 USB (USB-C a modré USB-A) a 3,5" jack na headset.
Ze zadní straně je audio konektor (jenom výstup), pak tam jsou 2 "velké" DisplayPorty -- konečně máme jak zapojit monitory. Dále tam je HDMI a "malý" DisplayPort. Pak jsou tam 2 modré USB-A, síťový a napájecí konektor.
Když si to spočítáme, tak dockina nás připraví o dva USB-C, ale dá nám jen jeden. Skóre -1. S těmi USB-A na přední straně se taky nepředali, ale aspoň žádný neubrali.
Tento nový druh dockiny má své výhody i nevýhody. Mezi výhody řadím to, že samotný notebook může ležet docela daleko od těla dockiny (kterou je záhodno mít po ruce, protože je na ní halda konektorů a hlavně tlačítko na zapnutí), což se hodí zejména v omezených prostorových podmínkách.
Mezi nevýhodami bych naopak vypíchl, že to moc dobře nefunguje, asi tak jednou za měsíc si notebook stěžuje, že má malý zdroj, po odpojení od napájení je alchymie v jakém pořadí co zapojit. Konektory USB-C jsou docela citlivé na špatné zasunutí a přestávají fungovat i při malém povytažení, v kombinaci s absencí jakékoliv aretace je o zábavu postaráno.
Před závěrem
Jak jsem psal, když se člověk dívá na jednu věc několik měsíců v kuse, tak ho některé věci začnou štvát. Neberte proto tento text jak objektivní recenzi.
Závěr
Shodou okolností potřebuji vyřešit obměnu domácích notebooků. Díval jsem se na bazarové Delly a Latitude nevypadal jako špatná volba - mechanické zpracování slušné, moc to neváží, linux tam funguje, bazary jsou jich plné a ceny únosné (firma nám nechce vyřazené notebooky odprodat, raději je vrátí leasingovce, která je prodá do těch bazarů). Ovšem po půl roce s Precisionem si nejsem jistý, jestli chci notebook od této firmy. Latitude sice nemá konektory na zadní hraně, ale taky má vdechy větrání na břiše, což je při domácím použití dost problém (například, když si člověk položí notebook do postele). Navíc i Latitude má jenom mini DisplayPort.
Nakonec asi skončím u nějakého Lenovo Thinkpad řady T. Počítám, že T450 nebo T460 by byla únosná volba (i finančně). Ale DisplayPort má taky jenom v malé verzi. To si člověk nevybere.
Obrázky
Tiskni
Sdílej:
Komentáře
Vložit další komentář
11.7.2020 10:55
Josef Kufner | skóre: 70
Re: Naprosto neobjektivní recenze notebooku.
11.7.2020 14:30
luky
Re: Naprosto neobjektivní recenze notebooku.
11.7.2020 15:04
Gréta | skóre: 37
| blog:
Grétin blogísek
| 🇮🇱==❤️ , 🇵🇸==💩 , 🇪🇺==☭
Re: Naprosto neobjektivní recenze notebooku.
11.7.2020 19:27
marbu | skóre: 31
| blog:
hromada
| Brno
Re: Naprosto neobjektivní recenze notebooku.
12.7.2020 22:51
jancici
Re: Naprosto neobjektivní recenze notebooku.
13.7.2020 00:04
Náhodou jdu kolem
Re: Naprosto neobjektivní recenze notebooku.
Založit nové vlákno •
Nahoru