Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Už nějaký ten týden točí čekou společností diskuze o českém zdravotnictví. Česká společnost je v tomto opravdu nemocná. Zdravotnictví je "zdarma", školství je "zdarma"... jenže ono zdarma není!
Po 8 letech socialistických experimentu, kdy se na pastelkovnem, porodnem, pohřebném rozdavaly milardy z peněz našich dětí se ani není čemu divit, že se společnost zblobí. Dokud to měla zadarmo, a dluh naskakoval někde tiše v koutě, kam oko průměrného občana od piva v hospodě nedohlédne, bylo všechno v pořádku. Když ale přijde někdo a řekne: "utrácíte víc než vyděláte! Jestli chcete tolik utrácet, tak utrácejte ze svého"... tak je hned zloděj, hajzl a bůhví co ještě. Ono je asi českym folklorem, žít na cizí účet.
Česká společnost je stejně nemocná jako je zbytek EU. Jak je tedy možné, že využíváme například 7x více zdravotní péče než ve Švédsku??? Je to "zadarmo". Dokud všechny peníze občanovi seberem, a pak mu budem dávat vše zadarmo, nikde se šetřit nebude. Vždyť je to zdarma a "já" to neplatím! Pokud mu ale část peněz ponecháme, a necháme je pak vytáhnout z peněženky např. u lékaře, sám si sakra rozmyslí, jestli ten lék potřebuje a nebo má ten samý ještě od minula v lékárničce....
Tiskni
Sdílej:
Potřebujem lidi, co se sedřít nenechaj. A co si nenechaj nic za prstama ... těžký hledání.
Já taky, musíme být uvědomělí. Zadarmo není nic. A nikdy nebude.
Potřebujem vládu, která nás sedře z kůže! Dobře nám totiž tak!Do kamene tesat!
ale základem myšlenkových pochodů vždycky bude kombinace přežít + rozmnožit se. Ostatní je nadstavba, která je velmi slabá a nemůže nikdy převážit.No a když jsem se na této skutečnosti snažil vysvětlit svůj názor na to, proč nemohou přežít komunistické a anarchistické systémy (zkrátka všechny, které mají jako nezbytnou podmínku nějakého altruistického nadčlověka), byl jsem označen za kapitalistického mamonáře
Poznámka spíše filozofická: zajímalo by mě, jestli všichni ti magnáti a ekonomové věří, že budou žít věčně, nebo jestli jsou tak hluboce věřící, že se nebojí smrti. Protože kdyby se báli, museli by především dávat peníze do výzkumu ve zdravotnictví, aby jednou, až budou v nouzi, pomohlo i jim. Ale to se, jak se zdá, neděje.Kde žiješ? Samozřejmě že děje.
Az by mu pacient v nemocnici do oci rekl, at si ho tam jeste chvili nechaji, ze zena potrebuje setrit na novej koberec, mozna by ho ty demagogicky zvasty presly...IMHO David Rath moc dobře ví, že nechávat si v nemocnici vyléčeného pacienta (pokud je volná kapacita, což v mnoha nemocnicích většinou je) znamená celkem snadno získané peníze od pojišťovny. Takový pacient přináší nízké náklady (kromě stravy prakticky nic), ale pojišťovna na něj platí. Proto se to také běžně dělá, pokud pacient vysloveně nechce jít domů - lékařsky zdůvodnit delší hospitalizaci není absolutně problém. Podobně se dělají i zbytečná vyšetření (typicky např. EKG), pokud jsou dostatečně výdělečná a jsou nějak zdůvodnitelná pro pojišťovnu.
snadno získané peníze od pojišťovnySnadno ziskane penize ode me a od vas
ale pojišťovna na něj platíChtel jste rict "ale vy a ja na nej platime"
Se senory pracuju a můžu říct, že to je jedna z těch hlavních skupin zneužívačů zdravotní péče. Ráno se sejdou v čekárně u Dr. a porovnávaj si kdo má kolik léků a trumfují se v chorobách. V nemocnici nám dělají totéž porovnávaj si barvy a množství léků, pokud je překládáme do DD najednou se u nich vyskytnou "divné", ale subjektivně velmi akutní potíže (protože v DD se pobyt platí). Dobrá soutěž je taky to, kdo vydrží v nemocnici nejdéle a nejvíc ušetří. Nedělají to všichni senioři, ale je jich dost.
Hitem poslední doby je, hlavně u "dam", nechat se hospitalizovat a v době hospitalizace se nechat posílat sanitou na běžná vyšetření po okolí.
A úplně na infarkt potom je, když senior zemře a jeho příbuzní nám donesou KRABICE nebo celé igelitky s léky a mastmi.... Bohužel, většinou již s prošlou expirací.
Nevím, ale moc nadějí tomu vysvětlování nedávám. Oni jsou zvyklí, že zdravotnictví je zdarma. Někteří z nich toho umí dobře využívat a často vyžadují spíše služby hotelu než nemocnice. Zdarma. Také není nic neobvyklého, že seniora máme ve zdrav. zařízení i několik let, aniž by cokoliv připlácel. Jen ho prostě není kam propustit, neboť musí být návaznost péče a on třeba domů nemůže a do DD nechce.
Jo, státní LDN to dělají s oblibou. Zbaví se tak odpovědnosti na úkor nevědomosti příbuzných. Řeknou rodině, že seniora propustí tehdy a tehdy a rodina si má sehnat další zařízení kam seniora vezmou, což je ovšem pro lidi, kteří neví, jak to v sociální oblasti chodí, téměř neřešitelný problém. Nejsou místa. Ona ta místa jsou, ale za velké úplatky. Pokud další péči zařizuje nemocnice a ta při propuštění ručí za to, že senior následnou péči dostane, místo v DD nebo ošetřovatelském domově sežene VŽDY a bez úplatku. Tady jde o to, jestli ten senior vůbec někam chce. Ty 3 měsíce hospitalizace platí pro akutní lůžka. Ne pro LDN. Je to spíše psychologická pomůcka, neboť ve společnosti převažují tendence seniora někam zdarma nebo za málo peněz odložit a nestarat se. Vím, že v LDN v Motole, což je státní zařízení, jsou také senioři několik let.
Nevím, takové případy neznám, kdy by lidé nedostávali léky, ale je fakt, že je obecná snaha nepřijímat pacienty s drahou léčbou. Např. Parkinsoniky. Jejich léky jsou hodně drahé a není levnější náhrada.
Cálovat za pobyt v pečovatelském domě je správné. Cena by však měla být přiměřená důchodu toho seniora.
K poslednímu bodu mohu napsat jen to, že většina lidí pracujících se seniory nebo postiženými na nový zákon o soc. službách nadává, protože je ujetý. Těm opravdu nemohoucím nijak nepomůže.
Nefarmakologická opatření ve většině případů nestačí. Lidský imunitní systém není zas tak skvělý a bez léčiv si neporadí ani s věcmi, které dnes už považujeme za banality. Lidé by, stejně jako ve středověku, umírali po tisících.Tohle není pravda. Lidský imunitní systém je vysoce účinný, i když je dost narušován vlivy "civilizace" (znečištění, hluk, záření, nedostatek některých důležitých látek apod.). A v našich podmínkách dokonce ani nemá moc práce, žijeme v příliš čistém prostředí. Proto spíše než s mikrobiálními nemocemi jsou problémy s alergiemi a dalšími chorobami tohoto typu. Navíc, drtivá většina dnes podávaných léků s tímhle vůbec nesouvisí. Léčí (či spíš zmírňují) problémy jako vysoký tlak, cukrovka, ucpané cévy, nemoci kloubů apod. Všechno jsou to věci, které jsou buďto do značné míry způsobeny "civilizačními nemocemi", nebo je to prostě něco, co člověka potká ve vysokém věku a je tedy vlastně udržován při životě (jinak by už byl po smrti). Mnoho z toho se dá řešit nefarmakologicky, ale především je důležitá prevence. Když se někdo 50 let láduje navelko bůčkem, nemůže se divit, že trpí ischemickou chorobou srdeční a bez pravidelné dávky "nitráku" by byl dávno pod drnem.
všimni si, že obvykle to říkají obchodníci, prodávající "zdravé výrobky"Já budu ten poslední, kdo by nějak propagoval "zdravé výrobky". Svou oblibou másla jsem snad dostatečně známý
Vy jste proti eutanazii? Já jsem rád, že se nemusim rozhodovat o něčím životě.
No ono je to trochu jinak. ve zdravotnictvi se plytva, leti tam korupce a nemocnoce se snazi predluzit co nejvice, protoze pak dostane vetsi dotaceTohle je dost zjednodušení. Plýtvá se nepochybně, korupce tam letí. Ale "předlužování" nemocnic je obecně nesmysl. Platilo to za dob některých předchozích ministrů, a to ještě jen u státních nemocnic. Nemocnice, které patří krajům a městům (o soukromnících nemluvě) jsou pod mnohem ostřejších dohledem a takové chování by nikomu jen tak neprošlo.
Mimochodem v cine se doktor plati, pokud je clovek zdravy, dostava bylinky, akupunturni jehlicky etc. a pokud clovek onemocni je lecen gratis, nebot je to chyba lekare [...]Tohle je móóc hezká myšlenka
1) V lékové vyhlášce změnit úhrady léků pojišťovnami podle významu léku; u paralenů, aspirinů, ibalginů a podobných léků, které nezachraňují životy, jen dělají marodění pohodlnější, stanovit platbu od pojišťovny na 0.- Kč, s receptem nebo bez něho;
2) Poplatek u lékaře třeba 50.- Kč, ale pouze za první kontakt s lékařem; kontrolní vyšetření a speciální vyšetření na žádost lékaře zdarma (protože to pacient jen těžko ovlivní);
3) Stanovit základní péči, která bude hrazená pojišťovnou, a určit pravidla pro tvorbu cen za nadstandard (ať už jako připojištění nebo placený hotově a řádně vyúčtovaný a ne přes podivné nadace a speciální účetní operace);
4) Všeobecně zavést internetovou lékovou knížku, aby lékaři nepředepisovali pilulky na každou blbost; pacient typu lékařský turista pak žere hrsti prášků, které kolikrát jdou proti sobě a je systematicky přiotravován. Systém IZIP je smeten pod stůl ne proto, že by byl špatný, ale že za ním stáli lidé sympatizující s ODS, což Paroubek a Rath nemohli skousnout (penízky tekly do jiné kapsy než jejich);
5) Platba za den ve špitále samozřejmě ano; to že se tam svítí, topí, že tam teče teplá voda, záchod splachuje a že mě tam třikrát denně nakrmí a jednou týdně převléknou postel není zdravotní péče, ale provoz nemocnice.
Pro začátek by stačilo několik opatření:Pro začátek by bylo třeba úplně jednoduché administrativní opatření: každý lékař by byl povinnen předat pacientovi kopii faktury, kterou účtuje pojišťovně a pacient by měl originál stvrdit podpisem. Zatím mi nikdo nebyl schopen vysvětlit, proč to takto už dávno nefunguje a co tomu brání. Když si koupíte kdejakou blbost, dostanete účtenku, daňový doklad rozepsaný po položkách, záruční list. Když vás lékař ošetří anebo dokonce operuje, dostanete houby. Tohle především sugeruje "bezplatné zdravotnictví" a nakonec umožňuje ze systému skrytě ždímat peníze, kde to jen trochu jde. Ten trapný poplatek u lékaře je jen populistické opatření cestou menšího odporu (ze stran lékařů). A ti, kteří kritizují množství peněz, které se "ztrácí" ve státním zdravotnictví - jen počkejte, až bude to zdravotnictví zprivatizováno, to teprve nastanou hony na zisky včetně naprosto zbytečné a předražené zdravotní péče poskytované co nejlevnějším personálem (samozřejmě se netýká horních deseti tisíc).
Zatím mi nikdo nebyl schopen vysvětlit, proč to takto už dávno nefunguje a co tomu brání.Pokud vím, tak přesně tohle MUDr. Rath za dob svého ministrování zavrhl.
Pletete si socialni demokraty a socialistyJe jedno, jak se strana nazve. Důležité je, co dělá.
Plati se prece zdravotni pojisteni...Omyl, platí se zdravotní daň, které se pokrytecky říká pojištění. Jisté znaky pojištění to mívalo v prvních letech (cca 93-96), dnes z toho zbyla prachsprostá daň.
vycislil nekdo kolik se usetri na zakrocich ktery je mozny zjednodusit diky tomu ze se na problem prijde drive nez se z nej stane fatalni zalezitost ?Ušetří se velmi mnoho. Jenže tady platí především "voják se stará, voják má". Aby se na podobné věci přicházelo skutečně včas, každý musí začít u sebe. Tedy vnímat to, co tělo dává najevo. Řešení v rámci zdravotnictví je až sekundární, nicméně je to věc, ve které dosavadní ministři neudělali prakticky nic. Místo aby se postarali o podporu prevence (především úhradovými vyhláškami, které by definovaly úhrady za preventivní výkony a jednoduchou diagnostiku - v řadě případů toto není vůbec hrazeno), řešili pořád dokolečka nesmysly.
"Socanský přístup" je co?
pardon, mel jsem rici spise 'socialni'. proste snaha aby clovek primo platil co nejmene a financovalo se to na 'spolecnem' principu jako treba duchod (ktery by naopak mohl byt socialni mnohem mene).
"voják se stará, voják má"
to je prave ta tragicka chyba - tohle prislovi se vaze k systemu kde je vsechno 'erarni'. pokud bude vojak za kazdy pokus 'postarat se' tvrde platit, nezavisle na tom zda je k tomu duvod, vznikne silny tlak na to aby se nestaral dokud nebude "padat na hubu".
ma nas zdravotnicky system motivovat setrit nebo starat se o sve zdravi ?
pardon, mel jsem rici spise 'socialni'. proste snaha aby clovek primo platil co nejmene a financovalo se to na 'spolecnem' principu jako treba duchod (ktery by naopak mohl byt socialni mnohem mene).Jenže právě tenhle přístup vede k neúctě k péči, k plýtvání, k neúctě k vlastnímu zdraví. Už to opakuji po x-té, objem zdrojů (jak finančních, tak třeba i čas lékařů) je omezený. Když se někde přidá, jinde se musí ubrat. Pokud někdo chodí zbytečně k lékaři (třeba proto, aby nemusel platit za nějaký lék), spotřebovává prostředky použitelné na důležitější účely, a spotřebovává čas lékaře, který pak chybí pro vážněji nemocného člověka. Právě proto je potřeba aby se:
to je prave ta tragicka chyba - tohle prislovi se vaze k systemu kde je vsechno 'erarni'. pokud bude vojak za kazdy pokus 'postarat se' tvrde platit, nezavisle na tom zda je k tomu duvod, vznikne silny tlak na to aby se nestaral dokud nebude "padat na hubu".Při hrazení péče z pojištění se musí klást důraz na prevenci. Měla by být hrazena preventivní vyšetření (ve větším rozsahu než dnes), progresivní diagnostické metody (např. rychlý test CRP) a různá další podobná péče (např. v oblasti dentální hygieny). Člověk, který důsledně dodržuje pravidla prevence (tj. především chodí na prohlídky a očkování) by měl být odměněn např. snížením pojistného. Tyto prohlídky pochopitelně nesmí být zatíženy žádným poplatkem. Samozřejmě žádný soudný člověk nezanedbá příznaky nemoci jen proto, že by měl zaplatit pár korun. Kdo by tak činil, je s prominutím hovado, a měl by být zbaven svéprávnosti.
ma nas zdravotnicky system motivovat setrit nebo starat se o sve zdravi ?Obojí - tedy šetřit veřejné prostředky a současně se starat o své zdraví. Prostředky, které by se vyplýtvaly, by chyběly při skutečné péči o zdraví.
Podívejte se na ČR, které je kompletně rozprodaná cizincům a češi makají na cizince v jejich firmách v ČRTakže podle tvého názoru by bylo lepší, kdyby tu byla armáda nezaměstnaných, která by umírala hlady, protože by ji neměl kdo živit.
Dneska ani porozpadlý barák za miliony - nekoupíš.Není pravda, dá se koupit, není to problém. Sice už ne v centrech měst (tam už jsou domy většinou opravené a jsou tedy dražší), ale kdo si chce koupit dům, i pod milion v pohodě sežene. A to nemluvím o některých severočeských městech - tam jsou domy skoro zadarmo, ale zase je tam vyšší nezaměstnanost.
Špičkové přístroje jsou určeny pro vybranéTohle je absolutní blbost. K vyšetření na moderních přístrojích (CT, NMR, moderní ultrazvuky a endoskopy apod.) má dnes přístup každý. Kromě těch nejdražších přístrojů mají všechno i ty nejmenší nemocnice. A právě proto se ty přístroje hodně využívají, protože když už se koupí, je žádoucí, aby se peníze rychle vrátily.
K tomu patří i různá vyšetření - ti co hodně platí mají bezbolestná vyšetření, pro ostatní skoro středověk.Taky nesmysl. Dnes naopak není problém udělat skoro jakýkoli zákrok (diagnostický nebo léčebný) bezbolestně. To dříve nešlo - například i použití anestezie při vrtání zubu bylo něco, o čem si našinec mohl nechat jenom zdát. Problémy současného zdravotnictví jsou úplně jiné. A převážně jsou způsobeny pozůstatky z minulosti. Přesto se to ale se situací před rokem 1990 nedá srovnávat.