Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Je to už dlouho, co jsem přemýšlel o tom, že bych mohl zkusit v něčem programovat. Dlouhou dobu jsem se rozhlížel po různých webech a diskuzích.... Také jsem přečetl některé články a blogy, které se zabývali toutu tématikou.
No a asi před týdnem, jsem se konečně rozhodl. Volba padla na python, o kterém jsem přemýšlel už delší dobu, ale stále ne a ne se do toho vrhnout. Když jsem se rozhodl pro python, čekala mě ještě jedna volba. Jelikož chci psát i GUI a Tk mi nevyhovuje, potřebuju něco místo Tk. Rozhodnutí padlo na PyQt4.
Důvodů proč jsem si vybral python je několik, jmenovitě:
Zatím neumím skoro nic, ale mám v plánu se tomu věnovat co jen to půjde. Všechny informace čerpám s oficiální dokumentace pro python a PyQT4 a taktéž ze seriálu na root.cz - python a PyQt4.
Prvním programem, který se pokusím napsat bude GUI pro aria2, někdo tu v blogu psal o tom, že by se mu to hodilo, což mě taky. Doufám, že nezstroskotám hned na začátku a u pythonu vydržím alspoň tak dlouho, než se ho naučím a nadchnu se pro jiný jazyk.
Tiskni
Sdílej:
opravdu bych uvital k aria2 nejaky kde/qt gui a proti pythonu nemam nejmensich namitek ...
The weakness of Scheme is that it is perceived as a marginal language that is quite different from the system languages that are used elsewhere in the curriculum. This has limited its popularity in CS1. Python offers many of the advantages of Scheme while still being similar to languages such as C++, Java, and Ada, thus easing the transition to those languages. For those wishing to explore multiple programming paradigms in the first courses, Python has support for the functional style including first-order functions, map, apply, lambda and closures.A já musím s autorem souhlasit
?KROK KDYZ JE ZED STOP JINAK KROK KONECáááááh... to byly časy...
Ale ono je to asi skoro jedno, kdyz se vyhneme zrudnostem jako basic nebo phpPHP je spatny jako jazyk pro zacatecnika nejen kvuli jazyku jako takovemu, ale kvuli vsem tem spatnym zvykum pri programovani webu, ktere se muze clovek s PHP velice snadno naucit (michani logiky a prezentace, atp.)
Lidi, co chodi na matfyz s pocitem "programovani je jednoduche, vzdyt uz umim PHP" obvykle brzy mivaji fakt velky problemNejen na matfyzu, já odpovídal na dotazy, jak se dá FIT vystudovat bez Céčka.