Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Tiskni
Sdílej:
Některé firmy (ehm, Canonical, ehm) aplikují na vanillu bambilióny patchůHm, ehm, soryvoe, nedělá tohle každá entrprajsdystrybucepyčo?
Jasné, lebo je úplne bez problému napísať za týždeň 1000 patchov na novú verziu SW. A naopak, distro s dobou vývoja pol roka a dlhšou, ktoré mieri na nejakú úroveň stability, určite bude používať vanilku a nič nebude patchovať
Jasné. Ale stačí, aby pár kľúčových balíkov ten konzervatívny model nemalo a v stable distre si bez patchov nepomôžeš. Takže vanilla/patched vs. rolling/stable nie sú podľa mňa nezávislé, ale naopak, silne korelované formy vývoja.
Ale stačí, aby pár kľúčových balíkov ten konzervatívny model nemalo a v stable distre si bez patchov nepomôžeš.To je to, co ta distra dělají, kde upstream neposkytuje plný servis, tam si dopomůže distribuce sama (a změny zveřejní). Takhle přesně si představuju otevřený způsob vývoje, který mi ke svobodnému software a opensource výborně ladí.
Moměrně idealistický a naivní názor. Počet uživatel "Rolling Stones" dister se v objemu linuxových dister blíží statistické chybě.Stejně tak se počet uživatelů linuxu na desktopu blíží statistické chybě. To není argument.
Dávat rovnítko mezi rolling updates a bleeding edge balíčky mi přijde čistě účelové a průhledné.No to mně taky. Dobře že jsem to neudělal
Taková Fedora není rolling updates, a její příspěvek v reportování, či přispívání do upstreamu bude řádově větší, než příspěvek všech rolling updates distribucí dohromady.No to by mě zajímaly nějaký čísla v tomhle ohledu. Nebude to spíš RHEL?
čím to asi bude?
Stejně tak se počet uživatelů linuxu na desktopu blíží statistické chybě. To není argument.Řekl bych, že zastoupení uživatelů Linuxu mezi přispěvovateli do Linuxu bude zřejmě 99,99%. Ale možná se pletu