Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
1. Obchod s drogami
2. Obchod s lidmi
3. Dobročinné akce a společnosti.
Komu se to bude platit? Příjemce? Odesílající server? OSA?
Keďže texty e-mailov tiež spadajú pod autorský zákon, je jasné že OSA – ale logicky by mal platiť príjemca, za to, že si dovoľuje prijímať autorsky chránené texty. Čudujem sa, že OSA (resp. SOZA) toto ešte nenapadlo a nepresadili si (zákonom) paušálne poplatky za každý existujúci mailový server.
je to idiocie, většina lidí za žádné maily platit nechce, tudíž maily bez té jejich známky nemůžeš považovat apriori za spam – ve většině případů by to byl mail od kamaráda, který prostě nikomu nechce cpát bezdůvodně prachy (ani kdyby to byla charita).
Naopak spameři (nebo skoro-spameři) by toho využili – ti by si klidně zaplatili za to, že mohou procpat svůj (komerční) mail do tvé schránky, za to, že bude vypadat důvěryhodněji a nebude vyhodnocen jako spam.
Řešení spamu musí být bezplatné, decentralizované a musí ho být možné provozovat na nezávislých serverech, bez posvěcení nějakou autoritou.
Smysl mají věci jako DKIM (a ADSP), případně SPF, které využívají DNS záznamů (a ty si může vlastník domény nastavovat zdarma a nezávisle na někom dalším). A třeba takový greylisting, který se mi dřív docela líbil, mě poslední dobou čím dál víc štve kvůli zpožďování mailů.
Uz vidim tie Free Email Gateways
A hlavně se to jaksi míjí účinkem – až nějakému ubohému Windowsářovi napadne počítač virus, tak si zjistí jeho jméno a heslo k jeho známkám a pošle za jeho prachy spam – který bude mít navíc snadnější cestu k příjemcům, protože jakožto oznámkovaný e-mail obejde antispamové filtry.
Administrativně nejjednodušší implementace podpisů je ten DKIM – stačí ji nastavit na serveru a uživatelé nemusí nic řešit. Na druhou stranu použití GPG nebo S/MIME motivuje uživatele k tomu, aby si pořídili vlastní elektronické podpisy a to je dobré – tím by se z podepisování a šifrování stala normální věc a nebyla by to jen výsada paranoiků – to by výrazně zlepšilo bezpečnost a soukromí e-mailové komunikace.
(ovšem je s tím podstatně víc práce – správa certifikátů CA nebo uživatelů na serveru)
Jenže tenhle přístup předpokládá, že se s druhou stranou nějak dohodneme, než si začneme psát maily – což je značně nepraktické (maily od lidí, se kterými jsem si nikdy nepsal, jsou taky důležité a nedá se bez nich obejít). A můžu to dělat i bez šifrování – stačí třídit na základě toho, zda je odesílatel v mém adresáři nebo ne. (v mém případě by takový filtr měl 100% účinnost, protože spam od člověka z adresáře mi ještě nepřišel – nepočítám řetězovky, těch se člověk asi nikdy nezbaví).
Ono je dost těžké skloubit pohodlí a bezpečnost – pokud by např. uživatel musel před každým odesláním e-mailu (nebo aspoň často) zadávat heslo např. k SMTP serveru (který dělá DKIM podepisování), bylo by to dost účinné – stejně tak, pokud by musel takhle často zadávat heslo k soukromému klíči. Jenže je dost těžké přesvědčit uživatele, aby si a) nenechali hacknout/zavirovat počítač b) aby nebyli příliš pohodlní.
samozřejmě i tak by náš ÚOOÚ těžko něco dělal s americkým spammerem, ale kdyby si zas prozměnu amíci zatočili s těmi svými, těžko bysme my dostávali reklamy na služby poskytované v/z USA ...Jak jednoduché... akorát jak tomu americkému spammerovi něco přišiješ, když jeho spam rozesílají boti z Číny...
No nemozem si pomoct - ale tento napad je na svete uz sakra dlho (kedy som to videl najskor ti nepoviem, ale uz to bude peknych par rokov) a do teraz sa nic neudialo - asi preto, ze je to kravina. Pritom by podla mna stacilo tak malo na ked uz nie eliminovanie, tak aspon rapidne znizenie spamu - sifrovanie (ide o kluce) + autorizacia kontaktov (ako je na IM).
IMHO tohle není o tom, co koho trápí - tedy do které schránky příjde kolik spamu, který se vyhodí. Ale spíše o tom, že hrozné množství dat protéká servery, zatěžuje je a úplně k ničemu (tedy k něčemu ano - aby někdo mohl machrovat, že má dobře nastavený spamfiltr).
Já bych pro placení za maily hlasoval také. Aspoň by mi přestali lidi psát :D
Platit za maily je totalni blbost. Za chvili se zacne vybirat mytne i na chodniku, nebo za prejiti ulice, podchodu.
Mam spoustu mail adres ze vsech moznejch unix/linux masin. Sem tam nejakej spam prijde, smazu ho a jede se dal.
Yahoo a M$ vymysleji totalni zhovadilosti. Vista jim nenese, na Yahoo moc zajimavych zprav taky clovek nenajdei tak to hold potrebujou nahrabat nekde jinde.
Zajimalo by me jak by to realizovali. Podporu by mel samozrejme M$ Exchange a widle. Na ostatni by se sr*lo.
Z dnešní perspektivi je jasné, že tato hláška dopadla stejně jako jeho (apokryfický) výrok o 640KB paměti, která by měla stačit každému ...Ten výrok možná je apokryfický, ale není jeho...
Nesmysl.
To zas nekdo vymysli nejakou proprietalni mrdku (neco na zpusob datovych schranek v cesku) a chce s tim udelat diru do sveta.... Tak to tezko.
Docela me prekvapilo ze to nejakyho trotla napadlo - takova konina.
Lidi jsou vsak stado ktery to zezere i s navijakem a budou nadmiru spokojeni ze je to o 90% levnejsi jak papirovy dopis.
Ja ktery jsem po cca 10 letech pusobnosti mobilnich operatoru v cr neprekousl ze za poslani 160 Byte (160 znaku v SMS) si dovoluji uctovat nejakou castku jsem asi ze stare skoly. To proste byl a stale je ulet a hloupost lidu takovou zohavenou sluzbu pouzivat a jeste za to platit ! Chapu ze 10 a vice let stare archaicke systemy mobilnich operatoru by nevydrzely napor tech par bajtu a klekly by. Ale copak jsou vsichni magori aby posilaly SMS furt pryc od rana do noci ?
Pripomelo me to parodii (ovsem nedivil bych se kdyby se to tak delo) s RWE jak prisli na trh s "bezpecnym" plynem ktery nevybuchuje pac je do nej z urcite (neuvedene) casti pridana vodni para. Lidi jasali jak je RWE dokonale a mysli na jejich bezpeci. To ze to "hovno hrije" vsak uz nevideli do doby nez prisla faktura.......
Dalsi historka:
Pred mnoha lety za byvaleho Eurotelu jsem slychaval reklamu jak je Eurotel dokonaly ze zaridil aby neplatil ten jez prijme hovor na mobilu. Spousta lidi to zrala i s navijakem jak je ten Eurotel dokonaly a genialni ze dokazal zrusit poplatky za prichozi hovory....
SMS mohou mit i jine kodovani.
Netuším, proč autor smazal své zápisky, ale pod tímto je dost dlouhá diskuse, takže se ten původní text vkládám:
Tiskni
Sdílej: