plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
Objevil jsem v diskusi na iDnesu zmínku o připravovaném zákonu o ochraně osobních údajů, jsou tam i další odkazy, zjišťuju, že mi toho asi dost utíká?
Asi bych tohle našel rychle přes Googla, ale teď vím, kde to najdu 100pro. Nemoh jsem stáhnout z jednoho eftýpka fajl, přes web mi to prošlo. Ta syntaxe je: http://<uživatel:heslo>@<server>:<port>/<cesta>?<dotaz>#<fragment>
Strčil jsem to do kgeta a vše proběhlo ok
Tohle snad stojí za uveřejnění, i když jsem to našel ve skriptech.
Supravodivé cívky pro akumulaci elektrické energie předpokládají použití NbTi vláken v Cu matrici jako vinutí schopné přenášet proudy okolo 200kA.
Manželka mívá občas zdravotní trable, chtěl jsem jí na dobrou noc povědět pohádku a zadařilo se, že na detaily jsem si moc nepamatoval.
Už i mne postihla závislost po Harry Potterovi. Po letech, kdy jsem ho přehlížel a nevnímal, jsem skoukl tři díly na DVD a přečet další tři díly v knížce.
Zase je v tv "šlágr", Studna s majorem Zemanem. Podle reakce okolí jsem snad jediný, s kým to nic nedělá? Jak vy ji vnímáte?
Objevil jsem existenci video kodeku "Ogg Theora", stahuju z AVC SH ČVUT a občas je i možnost "vzít" něco jiného, než DivX.
Mám 512MB RAM, obsazeno tak 200-30MB, přesto se mi občas swap začne obsazovat. Jak jsem našel v diskusi poznámku, že je to tak v pořádku, i když mne to štve, tak po mých naplánovaných výdajích dojde i na další paměť.
Sedim včera na přednášce z Algoritmizace, poslouchám o JBuilderu, že jsou v něm karty, kouzelník a vyjmenovaná slova a nějak mi to nejde přijmout, abych to používal taky, místo toho říkám záložky, průvodce a klíčová slova.
Nestaral jsem se vždy o svoje zuby, jak jsem měl, spolíhal jsem na to, že je budu mít vždy (v dohledné době) ok.