Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Je dokonca taká user-friendly, že v základnej inštalácii ani nemá nainštalovaný "make" :), pretože sa asi predpokladá, BFU bude inštalovať cez klikací balíčkovací nástroj a kto sa trochu vyzná, tak si ho proste doinštaluje (dá sa to tiež naklikať).
Naozaj odporúčam. Dokonca aj preklad bol OK (slovenský) - až ná záverečnú hlášku v angličtine.
Souhlasím, jenže mezi BFU je jen zlomek těch, co mají zájem se o počítačích něco dozvědět, většina jich nechce o OS nic vědět, zajímají je jen konkrétní programy, a je jim fuk, na jakém HW a OS to běží. Jako auta, sekretářky je umí řídit, dolít benál a vodu do ostřikovačů. Když svítí kontrolka s olejem nebo chce měnit gumy, musí zacálovat odbornému servisu. Silnější nátury se to ale můžou naučit a neplatit za služby servisu. Podobné je to u Linuxu. Nauč se to, neotravuj a máš to free. Nechceš se to učit, v pohodě, ale zaplať 500 za instalaci a nastavení. SW zdarma, práce člověka znamená platit peníze. O co mi jde? O to, aby WidleUser mohl přejít na Linux tak, aby o OS nevěděl. Prostě aby nepoznal rozdíl mezi tím co zná a tím co nabídne Linux. Stejné okýnka, stejné hlášky, stejné pojmy. Ať chci nebo ne, M$ zavedl svůj standard v ovládání a přístupu k BFU. Je to vyzkoušené a funkční, takže proč nedát k dispozici hrubě očesanou Linuxovou distribuci jen pro tento jeden účel (přechod z Widlí) s možností pozdějšího přechodu na jakoukoliv jinou distribuci pro ty, kteří se učit chtějí. Máš statisíce potenciálních userů, kteří pak jednou za čas zajdou do servisu. Představ si, že M$ příjde o své uživatele a ti budou cpát své prachy lidem co aspoň něco umí a dodržují standardy. Mně osobně ta představa není zase až tak úplně cizí
PS: dělal jsem čtyři roky technickou podporu pro vydavatele PC her. Věř mi, že mám velmi dobrou představu o tom, jaký Widlácký BFU doopravdy je
Ti ale přece nebudou žhavými kandidáty na používání GNU/Linuxu, že ne?Myslim, ze jste chtel napsat "na prechod na GNU/Linux" - protoze prave lide, kteri nechteji o OS nic vedet, jsou idealnimi kandidaty na pouzivani Linuxu, totiz na pouzivani nejakych pro ne idealne (poucenym adminem) nastavenych vetsinou jedno- nebo maloucelovych aplikaci. Lidi taky chteji "Windows" nebo "Word", protoze to maji vsichni a je to "in" - takovym je sice putna, co se s cim dela a stejne s tim neumi zachazet, ale hlavne, ze vedi, ze tam maji "to spravne" :PPP
Souhlasím, jenže mezi BFU je jen zlomek těch, co mají zájem se o počítačích něco dozvědět, většina jich nechce o OS nic vědět,Spravne, proc by taky mela. V tom se naprosto shodujeme. Jen k tomu nepasuje ta snaha nabizet "Linux" stejny jako Windows, aby si mohl nainstalovat(!!!) samostatne nekdo, kdo nechce o pocitacich neco vedet. Takovi lide (sice jsem nedelal nikde technickou podporu, ale vidim to v praxi kolem sebe) ale OS neinstaluji a ani to delat nechteji. Vzdycky si na to nekoho zjednaji, at zadarmo nebo za penize. Svym zapisem cilite spis na tzv. "power-BFU", co si chteji pred sebou nebo jinymi lamami zamachrovat, jaci jsou supergeekove a h4x0ri kdyz dokazou systemem next next finish cosi nainstalovat, aniz ve skutecnosti vedi nebo jen tusi, co delaji. Ti se pak (opravnene?) rozciluji, kdyz musi mezi next3 a next4 neco precist a nedejboze rozhodnout. Distribuce jako SUSE nebo zmineny Kanotix, i nakonec vami otestovane Ubuntu se blizi k cili, byt snadne k instalaci pro ty, kteri maji zajem projit instalaci jako pouceni uzivatele (minimalne ctou to, co se jim na obrazovce nebo v prirucce rika).
takže proč nedát k dispozici hrubě očesanou Linuxovou distribuci jen pro tento jeden účel (přechod z Widlí) s možností pozdějšího přechodu na jakoukoliv jinou distribuci pro ty, kteří se učit chtějí.S ocesanou verzi se tak trochu (dost) vylucuje vyuzit prave prednosti Linuxu: konfigurovatelnost na miru i co se tyce aplikaci. De facto tak odpada jakykoliv duvod, proc na neco "prechazet". Ostatne viz projekty jako SUSE, Linspire a skutecne Ubuntu (ano nejsou jeste dokonale "zrale") i pri extremni nesourodosti podminek a HW se pokouseji nabidnout defaultni nastaveni tak, aby "power-BFU" nemusel na nic sahnout. Vas test je bohuzel zavadejici v tom, ze zdanlive se pasujete do pozice BFU, ale mate nestandardni pozadavky a delate pro tuto skupinu same nestandardni (cili slozite) ukony.
lowend očesanou, okleštěnou a zjednodušenou verzi Linuxu (v ceně do pětistovky s knížečkou a support stránkami), která usnadní přechod na "normální" distribuce budoucím Linux poweruserům a státu.Jen aby to nedopadalo pak takhle - tedy mily pokus, ale prakticky to zustalo jen u "ocesani" a jednoduchost se nedostavila. BTW takova "zjednodusena" verze Linuxu je napr. Slax (dokonce na male 8 cm CD), jen je treba ji event. vychytat. Tvurci se ovsem testeri moc nehrnou, coz je podminka pro to, aby to bezelo na co nejvic HW. Support stranky existuji. Knizecka (do dvoustovky) se pripravuje.
Tak nějak by se dalo souhlasit, ravda je, že Ubuntu ještě není moc vyšperkované, ovšem:
1) ten antivir je trošku zbytečnej, BFU ho rozhodně nebude potřebovat instalovat (i když to byla asi jediná bezproblémová věc )
2) moc jsem to nepochopil s tím Thunderbirdem, ale pro linux existuje a používal jsem ho i v Ubuntu.
No, po dalším rozhovoru s vývojáři z mého týmu, jsme se shodli, že PC pro BFU by měl být vybaven OS na úrovni DVD přehrávače. Pět tlačítek s piktogramy a ON/OFF. Problém je v nekonečné kombinaci HW, čímž se stává problém neřešitelným. Zatím mi jako skvělé řešení vychází začít s chlastem.
Logiku a intuici samozřejmě uznávám v případě, kdy BFU dostane do ruky nejdříve OS Linux. Pak stačí pár rad a vše je OK. Když má ale BFU první komp s Widlemi, je způsob ovládání malinko odlišný a on (popřípadě já) si s tím nemusí poradit. Do dvou let bude podle mě chtít mnoho Widleusers přejít kvůli licenční politice M$. Ten, kdo bude Linux instalovat nebo distribuovat, si může účtovat pětikilo za skoro každého júzra s novým kompem, část si to sosne z netu a nechá si poradit kámošem Googlem. Peníze nesmrdí, proč to těmhle migrantům neusnadnit s výhledem na finanční prospěch? Prostě deklasovat jednu z distribucí na zvyklosti uživatelů z Widlí. Pár klikátek a přejmenovat pár názvů, dodělat překlad. Návrh úpravy interface a použitelný překlad zařídím, ale klikátka sám nezvládnu.
Z velkého počtu domácích BFU bude určitě nějaké statisticky nezanedbatelné procento těch, kterým by podobná verze Linuxu vyhovovala a kteří budou chtít migrovat z důvodu neúnosné licenční politiky M$. Nemyslím, že by to byla zbytečná práce. Samozřejmě, že by se mi více líbilo, že už taková distribuce existovala, ale nějak se mi ji nedaří najít.
Tiskni
Sdílej: