Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Pětistránkový román uživatele Widlí, který chce dobrovolně přejít na Linux. Guru tvrdí, že to zvládne i sekretářka. Je to ale pravda?
Nechci se nic učit, nic číst, nad ničím přemýšlet, jen se tupě proklikat k tomu, co chci. Jsem prostě vzorný BFU. Vybírám Ubuntu, sosám (35 minut), smažím CD a hledám testovací disk, na který to mrsknu. Obětuji 6 GB Seagate. Nejede, hajzl. Ó, jaké překvapení, tak proto na něm mám PostIt! lístek "vyhodit"... Takže WD 80 GB s hlučnýma ložiskama, nástup, pozor! Od teď pro mě budeš zase makat! Zapojím disk, DVD - ROM, vkládám CD. Restart, Boot from CD... Obrázek Ubuntu, fajn, asi to najelo. Anglicky? No, trošku umím. Ale co chudáci OPRAVDOVÍ BFU? No, naštěstí to začíná dobře, "default installation" znám, ale trochu mě děsí slovíčko server, které je nebezpečně blízko. Nenechám se zastrašit, mačkám Enter. Setting up filesystem, hmmm, doufám, že jsem ty dva disky s projektama fakt odpojil. Odpojil, je to v klidu. Kurzor pravidelně bliká, pecko asi maká, ale proč nebliká disk? Už to vidím, hajzlík si udělal 16 MB RAMDISK. První poznámka pro BFU: chce to trpělivost, když pecko nebliká a tváří se, že nic nedělá, dej mu pár dlouhých minut. Blackscreen, něco se děje. Disk a CD v klidu. Stisknu šipku dolů. Spořič, no, aspoň nevytuh'. Linuxoví bajtíci se nějak flinkají, tohle trvá snad už deset minut... P4 2.8 MT s 1 GB RAM asi není žádné dělo, to ho mám teprve dva roky, dělám na něm grafiku a video, asi budu muset upgradnout. Dám si kávu, tohle mě nebaví.
Nepříjemný telefonát, příšte si tu kávu aspoň osladím... Ještě že mám dva kompy (čtyři, ale jen na dvou teď makám současně), pomyšlení, že bych celé dopoledne ani neodpověděl maily se mi nelíbí. Bajtíci zobrazují průběh, zjevně prohledává HW, vidím USB, FireWire, DVD-RAM writer, SCSI (asi má namysli SATA řadič) a další smetíčko. Hledám na netu ovladače pro svůj Dazzle DVC 150, Pohodu 2006 pro Linux, AVG, nějaký SW na posílání SMS z mobilu (něco jako Cibulkův SiMoCo pro Widle). Až na AVG to bylo marné, nebo je kámoš Google cenzurovaný i u nás a nejen v Číně.
Hurá, chce to zvolit jazyk, sice anglicky, ale v seznamu je i čeština s diakritikou. Enter. Hlášky anglicky, ale tlačítko "jít zpět" česky, legrace. Další hlášky už jsou česky a anglicky dohromady. Ty nedůležité česky, ty důležité a nápovědy anglicky. S kvérem u spánku rozděluji disk na pět částí. Ta čeština je dost špatná, nevěřím, že tohle BFU neodradí. Sice na "hlasitost disku" (rozuměj "disk volume") u Widle XP to asi nemá. Je mi jasné, že to někdo dělal dobrovolně a zdarma, ale i tak, překlad místy mate, klidně mohly zůstat anglické pojmy a překládat jen věty okolo. Výraz "změnit partition" je pro mě snesitelnější než "změnit svazek", nebo "oddíl" protože tomu každý říká jinak. Dost už k překladu, to víte, profesionální deformace. Další hláška, nemám plnou podporu zvoleného jazyka. Tohle nevypadá dobře. Zadávám jméno... ale tohle fakt nesnáším - anglická klávesnice... Další rada: BFU, utíkej, tohle není země zaslíbená!
Restart, asi to bude trvat déle, než se vypořádá se vším co vymyslel (nastavení HW, download updatů). Už se začínám těšit, co všechno bude známé a co nové a lepší. Nebo horší, buďme realisti. Downloading file? Bez nastavování připojení do netu a bez tlačítka zrušit stahování? Na tohle si nezvyknu jen tak. Ale s pevným IP to mohlo být rychlejší, dvě hodiny po 2 kB/sec. je dost opruz. To mám dělat s fotošopem na noťasu?
Dvě hodiny, příště vytrhnu kabel z pecka, aby neprudil se sosáním update z netu nenastaveným připojením. Ukazuje se obrazovka s jménem, zadávám, pak chce do stejného místa heslo, nezvyk, ale budiž. Asi bych dal jméno a heslo pod sebe, aby to bylo jako u přihlašování na stránky a podobně. Zvyk je železná atakdále. Oops. Nabídka nahoře vlevo, aplikace, místa a systém. Nezvyklé, ale pro BFU intuitivní a akceptovatelné. 60 Hz na Trinitronu není moc zábavné pokoukání, BFU je deptán, co mu dáte, to používá, ale já se nevzdám. Chci rýpat do systému, takže klikám Systém/Nastavení/Rozlišení obrazovky. 60 Hz zůstává, zřejmě ovladače VGA. Tohle dělají Widle taky. Chvíli hledám, Správa/Device manager, po chvilce nalézám NV31, což nevím co je, ale v hranaté závorce je slovo GeForce, takže jsem asi správně. Mimochodem, proč je to zrovna Device manager, když nic nemanageruje a jen zobrazí info o HW? Tlačítko update nebo reinstall driver nevidím, asi jen prohlížení. Tohle bude někde jinde. Zkusím Update manager. Chce sosat updaty, předtím nastavím teda IP na pevnou, ať nečekám věčnost. No problemo, amigo. Správa/Nastavení sítě. 13 v IPčku přináší růže, Firefox na dsl.cz instaluje Flash a hlásí 2,5 Mbps, ping 13ms. No, na hry to moc není
Zpět k Update managerovi. Dlouhý seznam, popisky anglicky, nevím co je mi k něčemu, takže netuším co ze seznamu vyhodit. Nic neměním a klikám na Install. 4 minutky, no, tohle tak moc nebolí, těch 60 hertz mě ale pořád dost štve. Zkouším restart, i když vím, že by to pomoct nemělo. Sosám driver z nvidia.com stránek, že mě to taky napadlo, naivně jsem si představoval, že to bude v těch updatech... Božínku! Nedaří se! Instalaci musím spustit z konzole! Neochotně otevírám konzoli, dragendropem přetahuji run soubor do konzole, spouští se, ale ouha, chce nějakého roota! Censored. Proti svému záměru zkouším hledat na ubuntu.cz, chvíli to trvá, ale pak se dostávám na stránky http://chrool.wz.cz/#installnvidiadriver, kde kopíruji příkazy a vkládám je do konzole. Nemám tucha co dělám, ale dělám a nehlásí to errory. Censored. Stroboskopu jsem se zbavil. Jak? To fakt nevím, ale najednou mám k dispozici alespoň 85 Hz místo 100+, které monitor umí. Je jasné, že takovou trpělivost by BFU rozhodně neměl. Musím pracovat po síti, zkusím zprovoznit konekci do druhého kompu, na kterém teď píši tenhle článek. Moc mi chybí spustitelná aplikace, která nainstaluje ovladače k HW, hledat aplikaci, která si ovladače načte z nějakého umístění, pro mě není dost friendly.
Přidávám uživatele, sdílím adresář a zkouším ping z Widlí do Ubuntu. Všechno funguje, vidím komp, zadávám jméno a heslo. Censored. Chvíli válčím s kopírováním příkazů do konzole, ale díky forum.ubuntu.cz to (samba sdílení) funguje oboustranně. Na přechod k Linuxu se duševně připravuji už dlouho, Firefox má jen jinou ikonku, ale Thunderbird mi chybí, i když tu je náhrada. Import e-mailů a další kraviny, které se vztahují k jednotlivým aplikacím, už bude v pohodě, teda doufám. U systémových věcí jsem se ale ošklivě zasekl. Nenašel jsem spouštěcí soubory pro instalaci HW a programů. Konzole je můj nepřítel č. 1 a hledání v diskusích, kde je hromada plev, se zrno vybíralo ne moc pohodlně.
Vzdávám to, končím s hraním na nadšeného linuxáře. Podařilo se mi Ubuntu nainstalovat, jen nastavení systému v oblasti sdílení souborů a instalace HW je dost user non-friendly. Ano, stačilo málo, ale prostě jsem na to nepřišel. Provoz aplikací je úplně v pohodě, řekl bych, že v programech se BFU ihned intuitivně vyzná. Možná bych některé systémové položky malinko přejmenoval, Device info místo manageru, manažer instalačních balíčků se dá nahradit Update manažerem, místo "vyber" mi připadá více logické "označ" (otrocký překlad anglického select, ten mi leží v žaludku už dlouho - nemám rád otrocké překlady...). Když bude poptávka, určitě vzniknou i další programy, které znají widláci z Widlí, např. hromada 3D her, domácí a firemní účetnictví, firewally, antiviráky, jednorázové SW udělátka a atd. Správně se ptáte: a kdo to má dělat, zdarma? Na to odpovím v dalším článku, odpověď není jednoduchá, ale je řešitelná, prosím, tomuto tématu se v případné diskusi pod článkem nevěnujte.
Nevěřím, že by běžný BFU dokázal bez cizí pomoci při současném stavu věci dojít až k běžnému používání Ubuntu bez čtení diskusí, telefonování svému guru a čtením příruček. Přitom u Widlí stačí číst nápovědu a většinu těch ošklivostí, které jsem za poslední dvě hodiny absolvoval s Ubuntu, se opravdu dají vyřešit. Nejhorší je vědomí, že jsem přesvědčen o tom, že to jde. 100% lze vytvořit distribuci pro BFU tak, aby nemusel prohledávat fóra, pročítat dokumentaci a volat svému guru, to jsou totiž tři věci, které supermarketoidního BFU spolehlivě odradí.
Ještě je čas, nové Widličky budou až za rok. Spousta BFU zváží přechod na Linux a OpenSource aplikace, když to nebudou mít snadné, vrátí se k Widlím a MalýMěkký zase zesílí. Zničí další vývojáře a bude čím dál nenažranější a BFU bude ještě více bezbranný. Když se podaří dostat Linux do státní správy (100% nefalšovaní BFU), do škol (investice do budoucnosti národa) a domácností, pozice dominantního hráče, který zneužívá své postavení, už nebude tak silná. Neříkám, že nás všechny Linux spasí, říkám, že je třeba podpořit slabší konkurenci, protože takto vzniklé konkurenční prostředí bude výhodnější pro nás, uživatele. Neříkám, že někdo zavedl nebo nezavedl standard, říkám, že je čas zkombinovat dobré věci od obou hráčů. Widle zdarma nebudou, takže já mám docela jasno v tom, kdo je na tahu.
Vytvořit novou distribuci, která userfriendly bude, zabere mnoho energie, času, lidí a peněz. Pořád nechápu, proč to zatím ještě nikdo neudělal, když to jde a když je (popřípadě bude) poptávka. Nevěřím, že by problém byly peníze, spíš bych problém viděl na image Linuxu, kterému se do komerčního, supermakeťáckého a BFU friendly image zjevně moc nechce. Na trhu je díra, čím dál větší, Linux má nejlepší předpoklady ji vyplnit a vrátit rovnováhu do OS SW byznysu v celosvětovém měřítku. Přitom stačí tak málo. Zkopírovat dobré nápady konkurence. Co si budeme namlouvat, vždyť ona to dělá také.
Nechte si své Debiany, Red Haty a Slackwary, já chci jen svou vysněnou Linux Home distribuci. To chci tak moc? Těm, kteří dočetli pětistránkový výlev čerstvě zklamaného BFU až sem, díky za pozornost a omlouvám se za akademické téma. Třeba se ale fakt najdou lidi, co jim v kouktu mysli hlodá myšlenka, ža by do podobného projektu chtěli investovat čas, schopnosti a peníze. Do diskuse prosím nepište, stačí, když svůj případný názor odhlasujete v anketě.
Tiskni
Sdílej:
Je dokonca taká user-friendly, že v základnej inštalácii ani nemá nainštalovaný "make" :), pretože sa asi predpokladá, BFU bude inštalovať cez klikací balíčkovací nástroj a kto sa trochu vyzná, tak si ho proste doinštaluje (dá sa to tiež naklikať).
Naozaj odporúčam. Dokonca aj preklad bol OK (slovenský) - až ná záverečnú hlášku v angličtine.
Souhlasím, jenže mezi BFU je jen zlomek těch, co mají zájem se o počítačích něco dozvědět, většina jich nechce o OS nic vědět, zajímají je jen konkrétní programy, a je jim fuk, na jakém HW a OS to běží. Jako auta, sekretářky je umí řídit, dolít benál a vodu do ostřikovačů. Když svítí kontrolka s olejem nebo chce měnit gumy, musí zacálovat odbornému servisu. Silnější nátury se to ale můžou naučit a neplatit za služby servisu. Podobné je to u Linuxu. Nauč se to, neotravuj a máš to free. Nechceš se to učit, v pohodě, ale zaplať 500 za instalaci a nastavení. SW zdarma, práce člověka znamená platit peníze. O co mi jde? O to, aby WidleUser mohl přejít na Linux tak, aby o OS nevěděl. Prostě aby nepoznal rozdíl mezi tím co zná a tím co nabídne Linux. Stejné okýnka, stejné hlášky, stejné pojmy. Ať chci nebo ne, M$ zavedl svůj standard v ovládání a přístupu k BFU. Je to vyzkoušené a funkční, takže proč nedát k dispozici hrubě očesanou Linuxovou distribuci jen pro tento jeden účel (přechod z Widlí) s možností pozdějšího přechodu na jakoukoliv jinou distribuci pro ty, kteří se učit chtějí. Máš statisíce potenciálních userů, kteří pak jednou za čas zajdou do servisu. Představ si, že M$ příjde o své uživatele a ti budou cpát své prachy lidem co aspoň něco umí a dodržují standardy. Mně osobně ta představa není zase až tak úplně cizí
PS: dělal jsem čtyři roky technickou podporu pro vydavatele PC her. Věř mi, že mám velmi dobrou představu o tom, jaký Widlácký BFU doopravdy je
Ti ale přece nebudou žhavými kandidáty na používání GNU/Linuxu, že ne?Myslim, ze jste chtel napsat "na prechod na GNU/Linux" - protoze prave lide, kteri nechteji o OS nic vedet, jsou idealnimi kandidaty na pouzivani Linuxu, totiz na pouzivani nejakych pro ne idealne (poucenym adminem) nastavenych vetsinou jedno- nebo maloucelovych aplikaci. Lidi taky chteji "Windows" nebo "Word", protoze to maji vsichni a je to "in" - takovym je sice putna, co se s cim dela a stejne s tim neumi zachazet, ale hlavne, ze vedi, ze tam maji "to spravne" :PPP
Souhlasím, jenže mezi BFU je jen zlomek těch, co mají zájem se o počítačích něco dozvědět, většina jich nechce o OS nic vědět,Spravne, proc by taky mela. V tom se naprosto shodujeme. Jen k tomu nepasuje ta snaha nabizet "Linux" stejny jako Windows, aby si mohl nainstalovat(!!!) samostatne nekdo, kdo nechce o pocitacich neco vedet. Takovi lide (sice jsem nedelal nikde technickou podporu, ale vidim to v praxi kolem sebe) ale OS neinstaluji a ani to delat nechteji. Vzdycky si na to nekoho zjednaji, at zadarmo nebo za penize. Svym zapisem cilite spis na tzv. "power-BFU", co si chteji pred sebou nebo jinymi lamami zamachrovat, jaci jsou supergeekove a h4x0ri kdyz dokazou systemem next next finish cosi nainstalovat, aniz ve skutecnosti vedi nebo jen tusi, co delaji. Ti se pak (opravnene?) rozciluji, kdyz musi mezi next3 a next4 neco precist a nedejboze rozhodnout. Distribuce jako SUSE nebo zmineny Kanotix, i nakonec vami otestovane Ubuntu se blizi k cili, byt snadne k instalaci pro ty, kteri maji zajem projit instalaci jako pouceni uzivatele (minimalne ctou to, co se jim na obrazovce nebo v prirucce rika).
takže proč nedát k dispozici hrubě očesanou Linuxovou distribuci jen pro tento jeden účel (přechod z Widlí) s možností pozdějšího přechodu na jakoukoliv jinou distribuci pro ty, kteří se učit chtějí.S ocesanou verzi se tak trochu (dost) vylucuje vyuzit prave prednosti Linuxu: konfigurovatelnost na miru i co se tyce aplikaci. De facto tak odpada jakykoliv duvod, proc na neco "prechazet". Ostatne viz projekty jako SUSE, Linspire a skutecne Ubuntu (ano nejsou jeste dokonale "zrale") i pri extremni nesourodosti podminek a HW se pokouseji nabidnout defaultni nastaveni tak, aby "power-BFU" nemusel na nic sahnout. Vas test je bohuzel zavadejici v tom, ze zdanlive se pasujete do pozice BFU, ale mate nestandardni pozadavky a delate pro tuto skupinu same nestandardni (cili slozite) ukony.
lowend očesanou, okleštěnou a zjednodušenou verzi Linuxu (v ceně do pětistovky s knížečkou a support stránkami), která usnadní přechod na "normální" distribuce budoucím Linux poweruserům a státu.Jen aby to nedopadalo pak takhle - tedy mily pokus, ale prakticky to zustalo jen u "ocesani" a jednoduchost se nedostavila. BTW takova "zjednodusena" verze Linuxu je napr. Slax (dokonce na male 8 cm CD), jen je treba ji event. vychytat. Tvurci se ovsem testeri moc nehrnou, coz je podminka pro to, aby to bezelo na co nejvic HW. Support stranky existuji. Knizecka (do dvoustovky) se pripravuje.
Tak nějak by se dalo souhlasit, ravda je, že Ubuntu ještě není moc vyšperkované, ovšem:
1) ten antivir je trošku zbytečnej, BFU ho rozhodně nebude potřebovat instalovat (i když to byla asi jediná bezproblémová věc )
2) moc jsem to nepochopil s tím Thunderbirdem, ale pro linux existuje a používal jsem ho i v Ubuntu.
No, po dalším rozhovoru s vývojáři z mého týmu, jsme se shodli, že PC pro BFU by měl být vybaven OS na úrovni DVD přehrávače. Pět tlačítek s piktogramy a ON/OFF. Problém je v nekonečné kombinaci HW, čímž se stává problém neřešitelným. Zatím mi jako skvělé řešení vychází začít s chlastem.
Logiku a intuici samozřejmě uznávám v případě, kdy BFU dostane do ruky nejdříve OS Linux. Pak stačí pár rad a vše je OK. Když má ale BFU první komp s Widlemi, je způsob ovládání malinko odlišný a on (popřípadě já) si s tím nemusí poradit. Do dvou let bude podle mě chtít mnoho Widleusers přejít kvůli licenční politice M$. Ten, kdo bude Linux instalovat nebo distribuovat, si může účtovat pětikilo za skoro každého júzra s novým kompem, část si to sosne z netu a nechá si poradit kámošem Googlem. Peníze nesmrdí, proč to těmhle migrantům neusnadnit s výhledem na finanční prospěch? Prostě deklasovat jednu z distribucí na zvyklosti uživatelů z Widlí. Pár klikátek a přejmenovat pár názvů, dodělat překlad. Návrh úpravy interface a použitelný překlad zařídím, ale klikátka sám nezvládnu.
Z velkého počtu domácích BFU bude určitě nějaké statisticky nezanedbatelné procento těch, kterým by podobná verze Linuxu vyhovovala a kteří budou chtít migrovat z důvodu neúnosné licenční politiky M$. Nemyslím, že by to byla zbytečná práce. Samozřejmě, že by se mi více líbilo, že už taková distribuce existovala, ale nějak se mi ji nedaří najít.