Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Some of these are things that cannot be fixed in running code, and some are things that every operating system will do until about mid-2008, because that is how the MMU has always been managed on all generations of Intel/AMD/whoeverelse hardware.Plus je tam link na nějaký seznam chyb a problémy, které z nich mohou vyplynout, http://www.geek.com/images/geeknews/2006Jan/core_duo_errata__2006_01_21__full.gif
Jj, mám taky AMD od prvního počítače. Dříve AMD vykazovalo lepší parametry v grafických aplikacích, ale už je to hodně dávno.
Dual core tiez zatial podla mna nepriniesol to co sa od neho cakalo...
Dual core přináší přesně to, co se od něj čekalo, problém je spíš v tom, že svět software (a zejména toho komerčního) je neskutečně konzervativní. Stačí se jen podívat na ty články klasických magazínů, které se tváří, jako by 64-bitová platforma byla nějaká horká novinka. Že už na ní někteří (na desktopu) běžíme přes tři roky, to těm komentátorům očividně uniklo. Dvoujádra jsou ještě mladší, takže než tam začnou pořádně využívat jejich možností aspoň ty aplikace, kde je to přirozené a kde je výkon snadno škálovatelný, ještě nějakou dobu potrvá. Viz třeba povray - už přes rok na webu inzerují betu 3.7, která by měla umět využít víc procesorů, ale dodnes je to jen beta, jen closed source a jen pro Windows… :-(
A dual-core AMD už jsem kupoval asi jen proto, že jsem neměl $$$ na upgrade celýho systému (mám socket 939, takže bych musel koupit nový RAM i desku), jinak bych šel do C2D. No a v tuhle chvíli se mi to zdá zase vyrovnaný, uvažoval bych o Athlonu 64 X2 6400+.A ak ti o pol roka - rok odide MD? Co potom? Co ak uz 939 nebude?
no zrovna s temito dvema bych moc "forever" nevykrikoval. z hlediska pomeru cena/vykon ve sve dobe celkem sracky. a to prosim neber jako pokus o flame.
- MSI GeForce PCX-5750
- Gainward GeForce 8600 GT Golden Sample
Proč AMD? Protože póza!
Nejsem zastáncem žádného výrobce. Je dobré si uvědomit, že všechno jsou to nadnárodní korporace, které na vás z vysoka serou.. Na osobní sympatie tu není místo. Jediná rozumná cesta jejít do obchodu, a koupit nejlepší/nejkvalitnější/nejlépe podporovaný produkt. Nic víc, nic míň. Teď dnes a tady je nejméně problémová cesta (můj subjektivní názor) tato:
chipset Intel, procesor Intel, grafika Intel nebo nVidia
Situace se sice zlepšila s AMD/ATI chipsety, ale stále bych řekl, že Intel je nevíce bezbolestná možnost. A dnes je i nejvýkonější.
Jinak nevím, co jste četl. Třeba se to týkalo serverů, a tam je velmi specifickou volbou právě Opteron a to je jiná káva. Ale to s Desktopem nemá co dělat
Nejsem zastáncem žádného výrobce. Je dobré si uvědomit, že všechno jsou to nadnárodní korporace, které na vás z vysoka serou.
Ano. Ale pokud ten silnější (a to je Intel) nebude mít konkurenta, kterého by musel brát vážně, bude zákazníkům kálet na hlavy podstatně víc, než když ho mít bude. Proto je upřednostnění AMD v případech, kdy rozdíly v užitných vlastnostech nejsou příliš výrazné (a takových je v případě procesorů většina), docela racionální volbou, kterou v důsledku prospívám i těm, kdo kupují výrobky Intelu.
Vidíte. A s tím já zásadně nesouhlasím. Teda s obsahem ano, ale s cestou už nikoli. AMD není pořádným konkurentem Intel. Je to takový konkurent nekonkurent. Rozdrtit jej nemůže, jediné co může mu parazitovat na "jeho" x86 dvorku. Tenhle problém je poměrně obsáhlejší.
Můžu já si koupit něco jiného než x86? Nemůžu! Technicky ano, prakticky už ne. Jiné architektury sice existují, ale nikdy se nebudou prodávat tak "levně", už jenom z toho důvodu, že se nevyrábí v tak obrovských sérích jako x86. A x86 série se vyrábí v takovém množství proto, že si to žádá dav. A dav si to žádá proto, že je to nejlepší CPU na světě? Ale kdeže, dav si to žádá protože Windows. A Windows na ničem jiném neběhají. Začarovaný kruh. Uživatelé Windows jsou otroci jediné správné (TM) architektury. A My jsme otroci uživatel Windows, protože jich je víc, a oni nám určí, co bude dostupné v obchodech.
Kdyby AMD zkrachovalo, a Intel začal drtit svoje Windows zákazníky Celerony za možná by se těmto Windows-userum rosvítilo. Buď by Bill vydal svoje wokýnka i pro něco jiného, nebo by prostě zmigrovali kompletně, když už by situace na Wintelu byla neudržitelná. Každopádně by jsme se konečně možná dočkalidostupné konkurence Intelovu x86. IBM, Sony, Toshiba, Samsung.... To jsou firmy, kterých se Intel bojí. AMD je jenom krtek na jeho stohektarovém poli. Z tohoto pohledu si myslím, že bude nejlépe, když AMD co nejdřív zkrachuje. Žádná jiná událost s toule dnešní zatuchlinou nepohne a nepotřebujeme 10 skoros-tejných Intel-like CPU. Potřebujeme opravdový výběr. Alespoň ze dvou.
jenže když porováváš ceny dvou procesorů, tak by se měly porovnávat i náklady včetně nákladů na vývoj. Slepit dohromady dvě jádra je mnohem levnější, než vymyslet dvoujádro.noa? to mě přece jako koncového zákazníka totálně nezajímá. a vůbec, přestaňme se bavit o mrtvé netburst sračce. dnes se doba opakuje, intel lepí quad ze dvou dualů a amd má nativní quad. a jediné, co stojí za porovnávání, je poměr výkon/cena/spotřeba. nic jiného mne nezajímá. a výkon samozřejmě jen a pouze v reálných aplikacích. já doma nehraju sandru, já doma encoduju
to mě přece jako koncového zákazníka totálně nezajímáKoncového zákazníka to možná nezajímá, ale když se podíváš, tak jsem reagoval na tohle:
Jestli se dobře pamatuju, tak není to tak dávno, co AMD X2 stála 13-23tisíc a Intel Pentium D se dalo koupit za 4000,-!Náklady na vývoj v takovém případě v diskuzi relevantní jsou.
/proc/uptime
, 1-b/a vám dá průměrnou zátěž. U desktopu mi tam vycházejí typicky 1-3 procenta, ani u serverů to nebývá lepší, nanejvýš tak 10 procent. Poznámka: podmínka nepoužívání suspend to disk/RAM je podstatná, je-li systém uspaný, roste jen první hodnota uptime, ne idle.
AMD Athlon64 X2 6000+BOX (3,0GHz, sAM2, Windsor, 2×1MB) 125W 4203 KčOmyl: 3681Kč
Intel Core2 Duo E6750 2,66GHz 4MB 1333MHz 65W 4 450 KčOmyl: 4243Kč Rozdíl tedy je 562Kč, ale to jen tak naokraj. Ten rozdíl mezi reálnými spotřebami je zcela jiný, než udávané hodnoty neporovnatelných TDP.
AMD má procesor Frekvenci systémové sběrnice [MHz]: 1000 zatímco Intel na 1333MHz. Proč bych si kupoval AMD procesor s nižší sběrnicí, když si koupím desku a paměti které 1333MHz podporují?
Především AMD nemá FSB ve stejném smyslu jako Intel, paměti jsou připojeny samostatně, protože řadič paměti je přímo v procesoru. Za druhé vámi uváděná hodnota 1000 MHz není správná, podle specifikací procesoru je dnes limit 2.0 GHz v HT 1.0 režimu a 3.6 GHz v HT 3.0 režimu. Za třetí dnes technické limity pamětí omezují prakticky dosažitelnou rychlost natolik, že ty formální hodnoty frekvence nemají zdaleka takový vliv, jak by se na první pohled zdálo.
HyperTransport Consortium is an industry consortium responsible for specifying and promoting the computer bus technology called HyperTransport. It is led by founding members Advanced Micro Devices, Alliance Semiconductor, Apple Computer, Broadcom Corporation, Cisco Systems, NVIDIA, PMC-Sierra, Sun Microsystems, and Transmeta.a navíc, se "svým HT" přišlo konsorcium o celý rok dříve než intel s tím "jeho HT":
Concord, Mass., April 2, 2001 -- API NetWorks Inc. today announced the industry's first HyperTransport technology-to-PCI bridge chip, the AP1011, a key piece of technology that will accelerate the use of HyperTransport technology-based processors.versus:
Feb. 6, 2002 - Intel's Hyper-Threading Technology will arrive this quarter...
AMD's RS780 and Nvidia's MCP 78 IGP chipsets are scheduled to go head-to-head in the first quarter of 2008, however, performance of the MCP 78S is reportedly below that of the RS780, while the higher-end MCP 78U is causing issues due to its higher thermal dissipation giving AMD the advantage over the chipset battle, according to sources at motherboard makers.
Tiskni
Sdílej: