Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Tak som si po dlhej dobe povedal, že zmena je život. A že to bola zmena k lepšiemu ...
Rozhodol som sa premigrovať (rozumej sepáliť bez nejakých záloh a tak ) zo svojho dlho obľúbeného openSuSE 10.2 na Debian testing AKA Lenny.
Inštalácia bola super, jednoduchá, rýchla. Ani som sa nenazdal a bol som v GNOME. No, ale hneď som nainštaloval KDE. Kokos, ja som bol úplne mimo z apt-get install kde
. How simple, clever.Nasledovala inštalácia pár KDE vychytávok... Ale čo je, čo je. S drivermi k mojej Nvidii 7300Go to asi nebude také jednoduché... A ani nebolo. V stable/etch ich dokáže nainštalovať skoro každý, ale tu ... nie a nie. A tak nasledovalo dlhéé googlenie. Nakoniec som sa po prečítaní viacerých diskusií dočítal (ono skôr som si spočítal 1+1), že súčasné jadro v testingu 2.6.21-2 treba prekompilovať bez PARAVIRTIUALIZÁCIE. Ak by mi vedel niekto poriadne vyjasniť, že prečo to tak je, budem rád...
Ok baby, let's roll :). Gettol som si kernel source, prekompiloval a helehele, nvidia je spokojná a funguje. To bol asi moj najväčší zádrhel v Debiane. Inak ostatné je všetko OK. Beryl funguje v pohode, i keď len s AIGLX :/ Ešte jedna vecička mi vadila s SSH, čakanie na login bolo neznesiteľné, keď som si spomenul, ako obieham denne aj stovku switchov, routrov, serverov brr... Ale vyriešilo sa :), mimochodom paradoxne vďaka ubuntugeek.com :D
BTW. Nechápem, prečo je ubutnu také populárne, keď je to Debian, ale pekne do oranžovo-hneda učesaný :) - to len tak, vážne no flame ...
Toľko k mojim prvým dojmom z testing Debiana - wonderful. Ešte sa chystám napísať
P.S. Nevie niekto, ako z Iceweasel spraviť zase raz dobrý firefox? A hlavne, ako si "dokúpiť" nejaké krajšíe fonty?
Thanx for reading
Kaio
Tiskni
Sdílej:
Mam nainstalovane, ale aj tak vyzeraju fonty v iceweasel dost ... no divne ...To zkrátka k Debianu tak nějak asi patří (viz např. Fonty ve Firefoxu jiné než v ostatních aplikacích) - a asi nejen to. Podobné drobnosti mě právě naopak od Debianu stále odrazují. Stabilita a konzervativní přístup (tj. výhoda pro robustní pracovní stanici bez administrátorských zásahů) je jedna strana mince, ta druhá jsou tyto drobné... řekl bych přímo nedostatky vyladění vůči koncovému uživateli, při jejichž řešení se docela jako administrátor zabavíte. Takže se moc nedivím řadě "hobby-adminů", že raději sáhnout třeba po Ubuntu anebo openSUSE - ty mají sice svoje mouchy, ale zase je v těchto distribucích patrná snaha po optimalizaci pro koncového uživatele, ať už se týče funkčnosti anebo celkového designu.
dpkg-reconfigure fontconfig
jak primitivniii ale jak ucinne ;)
Zatimco Debian běžnej uživatel Linuxem nepoznamenanej dost možná ani nenainstaluje, natož aby do něj nacpal KDE/GNOMEMusim trosku namietat i kde Debian pouzivam len na serveroch a na desktope ArchLinux, ale skusal som Debian instalovat i ako Desktop a po nainstalovani a zaciarknuti X bol plne fukcny system Gnome vratane klikacej aplikacie na spravu balickov, takze nevidim dovod preco by instalaciu v podstate pomocou "kuzelnika" nezvladom zaciatocnik. Jedine co si pamatam je v Ubuntu ozivenie Beryla na jedno kliknutie ale to je tak jedine co ma napada a pre pracu dost nepodstatne.
Chcem viac rozumieť linuxu. Z openSuSE sa pomaly ale isto stáva Widla s linuxovým kernelom :/Že tyhle žblepty ještě někoho baví.