Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Pro můj NB ne. Modul pro NeoMagic 256AV totiž v ALSE nefunguje...což ovšem nikomu nebránilo jeho OSS verzi vyřadit z kernelu...takže jsem přestal updatovat jádra a používám OSS...
kydat je módě protože je taky v módě pořád odvirovávat počítač
BTW výběr je dobrá věc - taky jsme tu pár let volili bez výběru a ti líní, co si neumí zjistit výhody a nevýhody je volí (nebo jim podobný) furt
krom toho má slušnější distribuce taky režim "nemusíš se start, mi ti tam něco neinstalujem" á la M$
kydat je módě protože je taky v módě pořád odvirovávat počítačkecy v kleci, ve skutečnosti stačí dodržovat jen velmi málo pravidel a žádné viry řešit nemusíš (postačí v podstatě firewall z WinXP - implicitní nastavení vyhovuje, nepoužívat IE) a v linuxu taky musíš nějaká pravidla dodržovat, to že nepracuješ jako admin je fajn kale k tomu, aby tě virus nepřipravil o tvá data, to nestačí neříkám, že výběr je špatná věc, ale já nejsem schopen zkoumat každou součást systému a zvolit si tu nejlepší, prostě mě by nenapadlo, že nemám používat OSS...
Pravidla se opravdu musí dodržovat všude, a opravdu stačí jen těch "pár", ale mezi ně taky patří nesurfovat s administrátorským účtem. Ale co asi dělá uživatel Windows? Není takovej problém udělat malou změnu v instalaci a nedat mu do rukou hned admina a vysvětlit mu proč je to pro jeho dobro... případně to pak přepracovat á la "chceš instalovat? zadej heslo". Uživatel se pak nepřepíná do administrátora a taky ho to nesvádí v něm surfovat... Tohle je na mém tučňákovi pořešený mnohem líp...
ještě bych měl dodat, že to považuji za důležité právě na systému, kde se to BFUčky jen hemží...
postačí v podstatě firewall z WinXP - implicitní nastavení vyhovuje, nepoužívat IENo, nevim co si myslet o FW, kterej se dal (a snad tusim jeste da) ochcat tak ze aplikace proste vygenerovala event o kliknuti na povolit a uzivatel si niceho nevsim. Uvidime s cim prijde tedka s tim svojim bezpecnostim resenim (antivir+firewall+backup soft) ale ja tomu moc sanci nedavam.
Tiskni
Sdílej: