Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
./soubor.py nemcina-slovicka.ods
#!/usr/bin/env python import string,zipfile,sys def notods(): print 'soubor asi nebude od oo.o' sys.exit(2) if not len(sys.argv)==2: print 'chybne argumenty' sys.exit(2) name=sys.argv[1] if not zipfile.is_zipfile(name): notods() a=zipfile.ZipFile(name,'r') c='content.xml' if not c in a.namelist():notods() data=a.read(c) z='<text:p>' k='</text:p>' ki=0 prevz=1 prevk=1 found=[] while ki!=-1: zi=string.find(data,z,prevz)+len(z) ki=string.find(data,k,prevz) prevz=ki+len(k) if not ki==-1: found.append(data[zi:ki]) dp={} for i in found: if len(i)<3: continue if found.count(i)!=1: if i.isdigit():continue if not dp.has_key(i): dp[i]=found.count(i) for i in dp: print i,str(dp[i])+'x'
if i.isdigit():continue
, resp. if len(i)<3:
continue
Tiskni
Sdílej:
while ki!=-1: zi=string.find(data,z,prevz)+len(z) ki=string.find(data,k,prevz) prevz=ki+len(k) if not ki==-1: found.append(data[zi:ki])řešit reg. výrazy, ale nepodařilo se mi najít ten správný
<text:p>(cokoliv)</text:p>
. Za nakopnutí bych byl vděčen re.findall("<text:p>(.+)</text:p>", a)
... jestli plácám blbosti tak si toho nevšímejte re.findall("<text:p>(.+)</text:p>", data)
import re rp = re.compile("<text:p>([^<>]*)</text:p>") rp.findall(data)
rp = re.compile("<text:p>([^<>]*)</text:p>") rp.findall(data)je ekvivalentné
re.findall("<text:p>([^<>]*)</text:p>", data),ale ak potrebujete s tým regexom ešte pracovať, tak je výhodnejšie ho skompilovať len raz. K tým > a <: každý program, ktorý exportuje do XML ich samozrejme musí nahradzovať, ak má vytvoriť platný XML súbor. A ešte som predpokladal, že ten váš element text:p neobsahuje ďalšie elementy (ale nemusí to tak byť, netuším, aký formát má OO). Takže, aby som to zhrnul, neviem, prečo vám práve toto funguje a nie to predtým (re.findall…), lebo pre OO by mali byť tie programy ekvivaltné. Snáď len že máte nejakú staršiu verziu pythonu, ale to by musela byť veľmi stará, lebo AFAIK regexy sa naposledy poriadne menili niekedy v 1.5.2 a potom v 2.0 pridaním Unicode :-/
lebo AFAIK regexy sa naposledy poriadne menili niekedy v 1.5.2 a potom v 2.0 pridaním Unicode :-/Do 2.4 byly přidány nějaké konstrukce, ale ty je zde stejně nepoužíváš
buňeksi dokážu vysvětlit jen pokročilou hodinou
(defun save-db (filename) (with-open-file (out filename :direction :output :if-exists :supersede) ; sprav nieco so suborom out))Alebo inak povedané, poriadny jazyk, kde nič ako zatváranie súborov nemusíte robiť. Rovnaká vec má pribudúť aj v pythone 2.5. To, čo vy nazývate dobrým štýlom, sú idiómy nižších jazykov, ako je python a rozhodne ich netreba dogmaticky pchať všade.
Rovnaká vec má pribudúť aj v pythone 2.5.Huráá, Python bude mít makra!
with
, využívajúca nové vlastnosti generátorov a bude sa dať ľubovoľnému objektu povedať, že čo s ním má with
spraviť. Teda napríklad súbor bude vedieť, že po skončení bloku sa má zavrieť, thread bude vedieť, že na with
bloku je lock, apod. Pekné ale je, že kým v lispe napísanie vlastného with trvá 5 minút a dá sa to už 4O rokov, tak v pythone treba navrhnúť PEP, teba diskutovať, schváliť a po pár mesiacoch(až rokoch) je nová konštrukcia with
), takže sa ich oplatí pridať. A PEPy komentujú skúsení hackeri, takže nemám o budúcnosť pythonu obavy.