Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Docela sleduji show Big Brother. Je to přece jenom zajímavý sociální experiment, u VyVolených jsem nestihl úvod a na BB se mi líbí jaký je Generál Velký Bratr drsňák - je puntičkářský při plnění úkolů, vyhlašuje soutěžícím vojenský poplach uprostřed noci a je shopen je i trochu potýrat hlady.
Jsem si vědom, že mě to nijak drasticky neobohatí, je to komerční flákota, jako každá jiná -
jediný cíl je přimět co nejvíc lidí ke sledování reklam. Ale například od toho nejhoršího, co
z televize znám - telenovel - se na to může dívat i inteligentní člověk, protože může
sledovat vývoj reálných postav (v umělém prostředí). Jako amatérský morfopsycholog
jsem celkem spokojen . Taky mě zajímá jak moc tento fenomén získá pozornost, která z
konkurenčních show vyhraje, proto chci být v obraze.
Proto jsem byl celkem překvapen proč z trojice nominovaných - Šárka, Markéta, Filip - vypadl právě Filip. Nebudu tu hodnotit ty dvě ženy (nebo jo: Markéta je blbá!-)), soustředím se na Filipa: přišel mi (v poměru k ostatnímu osazenstvu) celkem vtipný, celkem chytrý, fyzicky dost atraktivní, s velmi příjemným (ne příliš extrovertním) vystupováním. Zkrátka byl to miláček žen v domě, a podle mě i publika.
Přesto dostal osmdesát procent negativních hlasů. Jak už jsem řekl, překvapilo mě to. Že by ho tolik lidí nenávidělo za natočení nějakých pornokazet pro homosexuály?-) U Radka Hulána jsem se dočelt zajímavou spekulaci (teorie spiknutí!) o tom, že v neprospěch Filipa mohla lobovat nějaká agentura v souvislosti s žalobami v Německu.
Mezi komentáři ke zmiňovanému článku byl i zajímavý názor, že lidi si to prostě spletli (autor psal, že zná několik lidí, co hlasovali - a všichni blbě). Ve všech reality show (Superstar, VyVolení) se posílají pozitivní hlasy, jedině u BB negativní. Takže spousta lidí (podle této doměnky dokonce většina!) poslala hlas (polibek smrti) svému miláčkovi. Tuto doměnku jsem považoval za příliš urážlivou pro televizní diváky, ale dnes Leoš Mareš řekl, že BB na "četné žádosti diváků" mění systém hlasování z negativního na pozitivní.
To ale znamená, že většina lidí jsou tupé ovce, kteří se na BB nedívají, protože je to v něčem zajímavější, dívají se na to se stejným zájmem jako na tu telenovelu. A když posílají hlas, tak se nedokážou vyrovnat s tím, že systém hlasování není přesně takový, jaký očekávají.
Tiskni
Sdílej: