Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Docela sleduji show Big Brother. Je to přece jenom zajímavý sociální experiment, u VyVolených jsem nestihl úvod a na BB se mi líbí jaký je Generál Velký Bratr drsňák - je puntičkářský při plnění úkolů, vyhlašuje soutěžícím vojenský poplach uprostřed noci a je shopen je i trochu potýrat hlady.
Jsem si vědom, že mě to nijak drasticky neobohatí, je to komerční flákota, jako každá jiná -
jediný cíl je přimět co nejvíc lidí ke sledování reklam. Ale například od toho nejhoršího, co
z televize znám - telenovel - se na to může dívat i inteligentní člověk, protože může
sledovat vývoj reálných postav (v umělém prostředí). Jako amatérský morfopsycholog
jsem celkem spokojen . Taky mě zajímá jak moc tento fenomén získá pozornost, která z
konkurenčních show vyhraje, proto chci být v obraze.
Proto jsem byl celkem překvapen proč z trojice nominovaných - Šárka, Markéta, Filip - vypadl právě Filip. Nebudu tu hodnotit ty dvě ženy (nebo jo: Markéta je blbá!-)), soustředím se na Filipa: přišel mi (v poměru k ostatnímu osazenstvu) celkem vtipný, celkem chytrý, fyzicky dost atraktivní, s velmi příjemným (ne příliš extrovertním) vystupováním. Zkrátka byl to miláček žen v domě, a podle mě i publika.
Přesto dostal osmdesát procent negativních hlasů. Jak už jsem řekl, překvapilo mě to. Že by ho tolik lidí nenávidělo za natočení nějakých pornokazet pro homosexuály?-) U Radka Hulána jsem se dočelt zajímavou spekulaci (teorie spiknutí!) o tom, že v neprospěch Filipa mohla lobovat nějaká agentura v souvislosti s žalobami v Německu.
Mezi komentáři ke zmiňovanému článku byl i zajímavý názor, že lidi si to prostě spletli (autor psal, že zná několik lidí, co hlasovali - a všichni blbě). Ve všech reality show (Superstar, VyVolení) se posílají pozitivní hlasy, jedině u BB negativní. Takže spousta lidí (podle této doměnky dokonce většina!) poslala hlas (polibek smrti) svému miláčkovi. Tuto doměnku jsem považoval za příliš urážlivou pro televizní diváky, ale dnes Leoš Mareš řekl, že BB na "četné žádosti diváků" mění systém hlasování z negativního na pozitivní.
To ale znamená, že většina lidí jsou tupé ovce, kteří se na BB nedívají, protože je to v něčem zajímavější, dívají se na to se stejným zájmem jako na tu telenovelu. A když posílají hlas, tak se nedokážou vyrovnat s tím, že systém hlasování není přesně takový, jaký očekávají.
Tiskni
Sdílej: