Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.
Amazon koupil společnost Bee zaměřenou na nositelnou osobní AI aktuálně nabízející náramek Pioneer (YouTube) s mikrofony zaznamenávající vše kolem [𝕏, LinkedIn].
Společnost Teufel nedávno představila svůj první open source Bluetooth reproduktor MYND.
Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Tak jsem narazil na jednu stránku (subtextual.org) pojednávající o "novém" přístupu k programování. "Novým" je myšleno vizuální programování (neplést s klikáním formulářů v Delphi).
Autor tvrdí, že stávající způsob programování je složitý a pro lidi nevhodný, místo editace zdrojáku navrhuje tvorbu jakéhosi syntaktického stromu.
Na stránkách je motivační článek, "paper" a hlavně živé demo (natahuje se pomalu, ale funguje).
Myslím, že bohoatě stačí skouknout to demo. Ten strom se vytváří takovým kopírováním primitiv a je samozřejmě ekvivalentem toho, co popisujeme ve zdrojácích. Zajímavé je, že ty úpravy jsou atomické - každá úprava převádí jeden korektní strom na další, rovněž korektní. To je rozdíl oproti datlování po znacích, kdy většinu času zdroják gramatice neodpovídá.
Další zajímavá věc je, že při té editaci jsou rovnou vidět (mezi)výsledky výpočtu. Mezi časem editace a běhu není rozdíl. To vytváření programu připomíná práci v tabulkovém kalkulátoru, jen se složitějšími vazbami. Funkcionální programování v tabulkovém kalkulátoru.
Samozřemě to má své zásadní ale. V demu se programuje faktorial, tedy něco takového:
def fact(n) n == 0 ? 1 : n * fact(n-1) endpřípadně (pokud chceme zvýšit čitelnost zdrojáku do té míry, že se podobá angličtině):
def fact(n) if n == 0 then return 1 else return n * fact(n-1) end end
Tento primitivní příklad zabere autorovi několik minut a nepřijde mi to nějak extra jednoduché (a výsledný strom je poměrně košatý). Zkrátka schopnost abstraktního myšlení je potřebná u tohoto vizuálního programování úplně stejně jako u toho, co používáme.
Datlování zdrojáků se drží tak dlouho, protože je zatím pořád nejefektivnější, zkušeným jedincům v dobrém jazyce umožňuje vyjádřit myšlenky a algoritmy celkem kompaktně.
Tiskni
Sdílej: