Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
1. července Mozilla vypne službu Fakespot pro detekci podvodných recenzí v internetových obchodech. Mozilla koupila Fakespot v květnu 2023.
8. července Mozilla vypne službu Pocket (Wikipedie) pro ukládání článků z webu na později. Do 8. října si uživatelé mohou vyexportovat data. Mozilla koupila Pocket v únoru 2017. Několik měsíců byl Pocket integrovanou součástí Firefoxu.
Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
Nevidomý uživatel Linuxu v blogu upozornil na tristní stav přístupnosti na linuxovém desktopu (část první, druhá, závěr), přičemž stížnosti jsou podobné jako v roce 2022. Vyvolal bouřlivou odezvu. Následně např. Georges Stavracas shrnul situaci v GNOME. Debata o jiném aspektu přístupnosti, emulaci vstupu pod Waylandem, také proběhla na Redditu.
DevConf.CZ 2025, tj. open source komunitní konference sponzorovaná společností Red Hat, proběhne od 12. do 14. června v Brně na FIT VUT. Publikován byl program a spuštěna byla registrace.
Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Přes Miguelův blog jsem se dozvěděl o jednom zajímavém projektu - Second Life [wiki]. Nehraju počítačové hry, ale občas se rád dívám, jak je hrají jiní. Zají má mě ten vývoj, technologická a psychologická stránka věci.
Docela mě dostala tato prezentace prostředí Second Life (má to skoro hodinu, ale přesto doporučuju). Slyšel jsem o šílenství různých onlajnovek i o tom, jak se některým zhroutil (virtuální) život, když přišli o svého vypiplaného avatara.
Second Life je zajímavý tím, že neposkytuje nějaký herní fantasy svět vytvořený designéry. V podstatě poskytuje jenom fyzikální simulaci (btw, poháněná Havokem) a měnový systém, nic víc. No a v tomto prostředí můžete vytvářet objekty, které fungují dle fyzikálních zákonů. Je tam nástroj na modelování objektů a skriptovací jazyk pro jejich oživování. Objekty můžete vytvářet, nakupovat, prodávat...
Kdo může ztrácet čast takovou pitomostí, jako třeba si postavit virtuální raketu nebo pušku? Spousta lidí. Ono se tam odehrává taková evoluce. Na začátku modelujete kladivo, ale můžete postavit taky diskotéku a zvát avatary k tanci a poslechu nějaké té tucárny. Tamější virtuální mikroplatby jsou konvertibilní, takže můžete vydělávat skutečné doláče.
Pár dat, které jsem zachytil z prezentace:
Zaujalo mě i pár dalších detailů. Třeba že tak jako Alan Greenspan udržují stabilitu měny. Politicky je zatím v SL vládne anarchie, ale s tím, jak se svět stává rozsáhlejším a vyspělejším, začínají se tvořit mocenské struktury. Nebo že kromě Států mají hodně klientů ve Spojeném království, protože je tam špatné počasí a dobré připojení. Oni totiž Second Life nepovažují za hru, říkají, že je to spíš takové rozšíření normálního života. No, ale takový karetní mariáš taky soutěží s reálným počasím, že ano
Tiskni
Sdílej: