Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Dlouho jsem se rozmýšlel, neb ohlasy na sedm-tečka-desítku byly všelijaké. Ale nevydržel jsem to, a teď se podržte, co pro mě tentokrát byla killer feature: nové profily obarvování kódu v geditu. Gedit je pro mě zásadní aplikace, napsal jsem v tom diplomku a teď v tom vesele pythoním nebo i céčkuju.
První jsem upgrade pustil na svém školním stroji. Upgrade bez problému. Akorát upgrade Mediawiki zas bude vyžadovat nějaký ruční zásah, ale to není chyba Ubuntu. Jo, ještě mi jednou zamrzl taskbar v GNOME. Jinak to fakčí.
Povzbuzen úspěchem, jal jsem se upgradovat svůj noťásek. Žena se divila, proč mám noťas přes noc v kuchyni, ale to já stahoval updaty (domácí wifi síť rulez). Ráno jsem to odklikl, balíky se přepsaly a komp se restartoval. Software jel, hardware bohužel taky - můj procesorový větrák se vrtěl na plné pecky, přestože počítač byl studený a obě jádra stáhlá na gigahertz. "Very annoying", souhlasil jsem s komentáři na Launchpadu. Launchpad nechápu, jsou tam popsané chyby, ale není tam vidět, která verze jimi trpí.
Nakonec jsem vyčetl, že někomu prý pomohlo, když nainstaloval balík powersaved. Tak jsem to zkusil, jeho instalace si vyžadovala odinstalování množiny jakýchsi jiných balíků powrnowd a já nevím kýho čerta. Těm věcem kolem chlazení, acpi a tak vůbec nerozumím, tak jsem to odklikl. Nestalo se nic, zkusil jsem tedy restart. Po restartu větrák nehučel! Ale applet na zobrazování frekvence procesoru mě hned po nalogování seřval, že že není dostupná funkce taktování procesoru. Obě jádra jely naplno a větráček se po čase rozjel, ale aspoň ne zbytečně. Tak jsem si řekl, že nainstaluju nějaké balíky začínající na "cpufreq". Po dalším restartu všechno OK! Hned se pozná, že jsem inženýr
No, taky mi zamrzl ten GNOME panel. Mám pocit, že to má na svědomí window-list applet. Po pár pokusech s xkill jsem panel smazal a vytvořil znovu. Bohužel to nepomohlo stoprocentně, dost mě to štve, dokonce jsem si nahodil Xfce a chvilku v nich byl. Ale když já GNOME fakt rád.
Compiz jsem vypl, i když to fungovalo líp, než jsem čekal. Trochu mě mrzí pomalé menu, jinak dobré. Ale přece jenom, občas předstírám, že pracuju, takže čím míň rušení, tím líp. Nová verze clearlooks postrádá trochu té "clear" decentnosti, tak jsem to přenastavil na starší. Nové ikonky jsou fajn
.PS: zrovna jsem povolil proposed-updates (tj. to, co mi jednou zbořilo svn) a je tam nové GNOME, tož uvidím.
Tiskni
Sdílej:
dokonce jsem si nahodil Xfce a chvilku v nich byl. Ale když já GNOME fakt rád.Vsak pockej, to prijde