Nevidomý uživatel Linuxu v blogu upozornil na tristní stav přístupnosti na linuxovém desktopu (část první, druhá, závěr), přičemž stížnosti jsou podobné jako v roce 2022. Vyvolal bouřlivou odezvu. Následně např. Georges Stavracas shrnul situaci v GNOME. Debata o jiném aspektu přístupnosti, emulaci vstupu pod Waylandem, také proběhla na Redditu.
DevConf.CZ 2025, tj. open source komunitní konference sponzorovaná společností Red Hat, proběhne od 12. do 14. června v Brně na FIT VUT. Publikován byl program a spuštěna byla registrace.
Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Dlouho jsem se rozmýšlel, neb ohlasy na sedm-tečka-desítku byly všelijaké. Ale nevydržel jsem to, a teď se podržte, co pro mě tentokrát byla killer feature: nové profily obarvování kódu v geditu. Gedit je pro mě zásadní aplikace, napsal jsem v tom diplomku a teď v tom vesele pythoním nebo i céčkuju.
První jsem upgrade pustil na svém školním stroji. Upgrade bez problému. Akorát upgrade Mediawiki zas bude vyžadovat nějaký ruční zásah, ale to není chyba Ubuntu. Jo, ještě mi jednou zamrzl taskbar v GNOME. Jinak to fakčí.
Povzbuzen úspěchem, jal jsem se upgradovat svůj noťásek. Žena se divila, proč mám noťas přes noc v kuchyni, ale to já stahoval updaty (domácí wifi síť rulez). Ráno jsem to odklikl, balíky se přepsaly a komp se restartoval. Software jel, hardware bohužel taky - můj procesorový větrák se vrtěl na plné pecky, přestože počítač byl studený a obě jádra stáhlá na gigahertz. "Very annoying", souhlasil jsem s komentáři na Launchpadu. Launchpad nechápu, jsou tam popsané chyby, ale není tam vidět, která verze jimi trpí.
Nakonec jsem vyčetl, že někomu prý pomohlo, když nainstaloval balík powersaved. Tak jsem to zkusil, jeho instalace si vyžadovala odinstalování množiny jakýchsi jiných balíků powrnowd a já nevím kýho čerta. Těm věcem kolem chlazení, acpi a tak vůbec nerozumím, tak jsem to odklikl. Nestalo se nic, zkusil jsem tedy restart. Po restartu větrák nehučel! Ale applet na zobrazování frekvence procesoru mě hned po nalogování seřval, že že není dostupná funkce taktování procesoru. Obě jádra jely naplno a větráček se po čase rozjel, ale aspoň ne zbytečně. Tak jsem si řekl, že nainstaluju nějaké balíky začínající na "cpufreq". Po dalším restartu všechno OK! Hned se pozná, že jsem inženýr
No, taky mi zamrzl ten GNOME panel. Mám pocit, že to má na svědomí window-list applet. Po pár pokusech s xkill jsem panel smazal a vytvořil znovu. Bohužel to nepomohlo stoprocentně, dost mě to štve, dokonce jsem si nahodil Xfce a chvilku v nich byl. Ale když já GNOME fakt rád.
Compiz jsem vypl, i když to fungovalo líp, než jsem čekal. Trochu mě mrzí pomalé menu, jinak dobré. Ale přece jenom, občas předstírám, že pracuju, takže čím míň rušení, tím líp. Nová verze clearlooks postrádá trochu té "clear" decentnosti, tak jsem to přenastavil na starší. Nové ikonky jsou fajn
.PS: zrovna jsem povolil proposed-updates (tj. to, co mi jednou zbořilo svn) a je tam nové GNOME, tož uvidím.
Tiskni
Sdílej:
dokonce jsem si nahodil Xfce a chvilku v nich byl. Ale když já GNOME fakt rád.Vsak pockej, to prijde