Byla vydána nová major verze 8.0.0 svobodného systému pro detekci a prevenci průniků a monitorování bezpečnosti počítačových sítí Suricata (Wikipedie). Přehled novinek v oficiálním oznámení a v aktualizované dokumentaci.
Mastodon (Wikipedie) - sociální síť, která není na prodej - byl vydán ve verzi 4.4. Přehled novinek s náhledy a videi v oznámení na blogu.
Instituce státní správy nebudou smět využívat produkty, aplikace, řešení, webové stránky a webové služby poskytované čínskou společností DeepSeek. Na doporučení Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost rozhodla o jejich zákazu vláda Petra Fialy na jednání ve středu 9. července 2025.
Jack Dorsey představil (𝕏, Nostr) svůj nový projekt bitchat. Jedná se o bezpečnou decentralizovanou peer-to-peer aplikaci pro zasílání zpráv bez potřeby internetu, serverů a telefonních čísel. Využívá se Bluetooth Mesh Network. Detaily v technické dokumentaci. Zdrojové kódy jsou k dispozici pod licencí Unlicense.
Hudební přehrávač Amarok byl vydán v nové verzi 3.3 "Far Above the Clouds". Nově je postaven na Qt6/KF6 a využívá GStreamer místo Phononu.
Společnost IBM představila novou generaci svých serverů: IBM Power11.
Multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem Ardour byla postavena na GTK2. Vývojáři neplánovali její portaci na GTK3 nebo GTK4. Naopak, v lednu loňského roku si vytvořili vlastní fork GTK2 s názvem YTK. Ten v únoru letošního roku přestal být volitelným a nově byla zcela odstraněna podpora GTK2.
Byla vydána nová verze 6.4 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Společnost initMAX pořádá sérii bezplatných webinářů věnovaných novému Zabbixu 7.4. Podrobnosti a registrace na webu initMAX.
… více »Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
Dlouho jsem se rozmýšlel, neb ohlasy na sedm-tečka-desítku byly všelijaké. Ale nevydržel jsem to, a teď se podržte, co pro mě tentokrát byla killer feature: nové profily obarvování kódu v geditu. Gedit je pro mě zásadní aplikace, napsal jsem v tom diplomku a teď v tom vesele pythoním nebo i céčkuju.
První jsem upgrade pustil na svém školním stroji. Upgrade bez problému. Akorát upgrade Mediawiki zas bude vyžadovat nějaký ruční zásah, ale to není chyba Ubuntu. Jo, ještě mi jednou zamrzl taskbar v GNOME. Jinak to fakčí.
Povzbuzen úspěchem, jal jsem se upgradovat svůj noťásek. Žena se divila, proč mám noťas přes noc v kuchyni, ale to já stahoval updaty (domácí wifi síť rulez). Ráno jsem to odklikl, balíky se přepsaly a komp se restartoval. Software jel, hardware bohužel taky - můj procesorový větrák se vrtěl na plné pecky, přestože počítač byl studený a obě jádra stáhlá na gigahertz. "Very annoying", souhlasil jsem s komentáři na Launchpadu. Launchpad nechápu, jsou tam popsané chyby, ale není tam vidět, která verze jimi trpí.
Nakonec jsem vyčetl, že někomu prý pomohlo, když nainstaloval balík powersaved. Tak jsem to zkusil, jeho instalace si vyžadovala odinstalování množiny jakýchsi jiných balíků powrnowd a já nevím kýho čerta. Těm věcem kolem chlazení, acpi a tak vůbec nerozumím, tak jsem to odklikl. Nestalo se nic, zkusil jsem tedy restart. Po restartu větrák nehučel! Ale applet na zobrazování frekvence procesoru mě hned po nalogování seřval, že že není dostupná funkce taktování procesoru. Obě jádra jely naplno a větráček se po čase rozjel, ale aspoň ne zbytečně. Tak jsem si řekl, že nainstaluju nějaké balíky začínající na "cpufreq". Po dalším restartu všechno OK! Hned se pozná, že jsem inženýr
No, taky mi zamrzl ten GNOME panel. Mám pocit, že to má na svědomí window-list applet. Po pár pokusech s xkill jsem panel smazal a vytvořil znovu. Bohužel to nepomohlo stoprocentně, dost mě to štve, dokonce jsem si nahodil Xfce a chvilku v nich byl. Ale když já GNOME fakt rád.
Compiz jsem vypl, i když to fungovalo líp, než jsem čekal. Trochu mě mrzí pomalé menu, jinak dobré. Ale přece jenom, občas předstírám, že pracuju, takže čím míň rušení, tím líp. Nová verze clearlooks postrádá trochu té "clear" decentnosti, tak jsem to přenastavil na starší. Nové ikonky jsou fajn
.PS: zrovna jsem povolil proposed-updates (tj. to, co mi jednou zbořilo svn) a je tam nové GNOME, tož uvidím.
Tiskni
Sdílej:
dokonce jsem si nahodil Xfce a chvilku v nich byl. Ale když já GNOME fakt rád.Vsak pockej, to prijde