Byla vydána nová major verze 8.0.0 svobodného systému pro detekci a prevenci průniků a monitorování bezpečnosti počítačových sítí Suricata (Wikipedie). Přehled novinek v oficiálním oznámení a v aktualizované dokumentaci.
Mastodon (Wikipedie) - sociální síť, která není na prodej - byl vydán ve verzi 4.4. Přehled novinek s náhledy a videi v oznámení na blogu.
Instituce státní správy nebudou smět využívat produkty, aplikace, řešení, webové stránky a webové služby poskytované čínskou společností DeepSeek. Na doporučení Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost rozhodla o jejich zákazu vláda Petra Fialy na jednání ve středu 9. července 2025.
Jack Dorsey představil (𝕏, Nostr) svůj nový projekt bitchat. Jedná se o bezpečnou decentralizovanou peer-to-peer aplikaci pro zasílání zpráv bez potřeby internetu, serverů a telefonních čísel. Využívá se Bluetooth Mesh Network. Detaily v technické dokumentaci. Zdrojové kódy jsou k dispozici pod licencí Unlicense.
Hudební přehrávač Amarok byl vydán v nové verzi 3.3 "Far Above the Clouds". Nově je postaven na Qt6/KF6 a využívá GStreamer místo Phononu.
Společnost IBM představila novou generaci svých serverů: IBM Power11.
Multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem Ardour byla postavena na GTK2. Vývojáři neplánovali její portaci na GTK3 nebo GTK4. Naopak, v lednu loňského roku si vytvořili vlastní fork GTK2 s názvem YTK. Ten v únoru letošního roku přestal být volitelným a nově byla zcela odstraněna podpora GTK2.
Byla vydána nová verze 6.4 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Společnost initMAX pořádá sérii bezplatných webinářů věnovaných novému Zabbixu 7.4. Podrobnosti a registrace na webu initMAX.
… více »Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
Kdysi dávno jsem byl v konferencích cecko@pandora.cz a os@pandora.cz. Už nevím, do které z nich kdosi poslal kus kódu v céčku, který řadu přítomných udivil. Jednalo se o Duff's device, které by se ale mělo jmenovat spíš Hell device. Po letech jsem na tuto konstrukci znovu narazil, tak se s vámi chci podělit
O co jde? Je to kus kódu, kde je konstrukce switch
promíchána s jinou konstrukcí - v tomto případě do/while
. A je to validní céčkový zdroják.
switch (count % 8) /* count > 0 assumed */ { case 0: do { *to++ = *from++; case 7: *to++ = *from++; case 6: *to++ = *from++; case 5: *to++ = *from++; case 4: *to++ = *from++; case 3: *to++ = *from++; case 2: *to++ = *from++; case 1: *to++ = *from++; } while ((count -= 8) > 0); }
K čemu je to dobré? Dnes k ničemu. Ale v 80. letech se dělaly optimalizace na zmenšení počtu větvení programu, takže výše uvedený kód byl rychlejší než:
do { /* count > 0 assumed */ *to++ = *from++; } while (--count > 0);
Dneska už jsou procesory někde jinde, zrychlení to nepřinese. A programátoři takhle už optimalizovat neumí - za vše mluví, že když jsem si psal na tohle benchmark, vyrobil jsem Segmentation Fault. Jdu zase Pythonit.
Tiskni
Sdílej:
1. Pokud by taková optimalizace skutečně pomohla, měl by ji dělat překladač, ne programátor. Takhle zprasit a znečitelnit zdroják kvůli drobnému zrychlení, to nejsem při nejlepší vůli ochoten považovat za chvályhodné.
2. Současné verze GCC (a nejspíš i jiných překladačů) mají funkce typu memcpy()
implementované jako builtin, který už je optimalizován pro danou platformu.
3. Až někdy nebudu mít do čeho dloubnout, docela rád se podívám, jestli je to syntakticky opravdu v pořádku nebo jestli je to jen nepozornost překladače.
memcpy()
. do { /* count > 0 assumed */ *to = *from++; /* Note that the to pointer is NOT incremented */ } while (--count > 0);Tedy neinkrementuje pointer
to
. Čuměl jsem na to jak puk, a myslel jsem, že ostatní čtenáři by čuměli taky. Pak jsem si přečetl, že na adrese to
je namapován I/O port a rozsvítilo se mi. Takže původní verze sice nelze smést ze stolu tvrzením "použij memcpy", ale zato je dnes zcela dokonale pasé. I když jednou jsem v nějaké embedded krabičce na port takhle přistupoval...
Kdysi dávno jsem byl v konferencích cecko@pandora.cz a os@pandora.cz.A proč už nečteš OS? Nedávno jsme tam probírali, jestli by náhodou kluci od Flexu nechtěli to svoje dítko opensourcovat
Tento hustý kousek kódu mě zaujal natolik, že jsem udělal malý benchmark.