Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
A máte nějaký tip na sci-fi od českého autora, mně se nepodařilo najít nic skutečně dobrého.No, ono je v prve rade otazka, proc se vubec omezovat na ceske autory. Jinak s ceskou SF je to IMHO docela bida. Nevzpominam si na moc del ceskych autoru, ktere by me zaujaly. Sem tam nejaka povidka od Neffa, Juta od Pecinovskeho ... a vsechno od Kadleckove. Takze kdybych mel si vybrat nejlepsiho moderniho autora ceske SF, volim Kadleckovou.
"Ještě na tom nejsem tak špatně, abych četl Viewegha." Ladicek
Jáchym TopolJosef Topol
A největším paradoxem je, že tuhle zrůdnost (koncentrační tábory) zavedli "demokratičtí" Britové, kteří mají hodně špatného na svědomí, jen se prostě o tom nemluví.Historii píšou vítězové. A Britové jsou vítězové.
A největším paradoxem je, že tuhle zrůdnost (koncentrační tábory) zavedli "demokratičtí" Britové, kteří mají hodně špatného na svědomí, jen se prostě o tom nemluví. Historii píšou vítězové. A Britové jsou vítězové.Co to zas žvatláš za nesmysly,jak souvisejí britské koncentráky s psaním historie Brity co by "vítězi"? otřepaná fráze a naprosto mimo mísu.
Zrovna Krakatit se mi moc nelíbilTak to já zase Krakatit mohu
vypadl ji z pusy kus otráveného jablka a ona ožila ...Přesně to samé mě taky zarazilo! Že by to někdo fakt změnil, nebo je to takhle už v původní verzi..?
Sneewittchen (Schneeweißchen) (1812) — Tady ji jeden z princových služebníků praští do zad.
Sneewittchen (1857) — A tady jeden z nich zakopne, když nesou rakev.
povídka s názvem InstantJo, ta je docela hustá, atmosféra člověka úplně pohltí. Jinak osobně mám od Kulhánka nejradši Stroncium, přišlo mi to nejzábavnější a nebere se to tak vážně.
A máte nějaký tip na sci-fi od českého autora, mně se nepodařilo najít nic skutečně dobrého.R. A. Heinlein, I. Asimov, A. C. Clarke a pár ďalších :D alebo skôr :(
Tiskni
Sdílej: