Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Jako každý správný milovník eye-candy si nemůžu odpustit jednou za čas publikovat svoje desktopové screenshoty Vše je foceno pod KDE 3.5 RC1 a mám celkem 2 oblíbené kombinace stylů (+ 1 novou navíc), které se mi osvědčily a už je (s menšími obměnami) používám cca půl roku, možná i déle. Koukněte se, třeba se vám bude některá z nich líbit
Protože se mi zdá, že je to tu prakticky samý programátor či síťař (a občas i nějaký ten matematik), rozhodl jsem se udělat anketu o zastoupení lidí studujících či už přímo pracujících v oboru přírodních věd. Prosím všichni již vystudovaní či ještě studující chemici, fyzici, biologové, atd. hlasujte. Snad nás tu není až zas tak málo
Existuje nějaký dobrý MVC framework pro PHP, který by se pokud možno co nejvíce podobal Ruby on Rails? Koncepce Ruby on Rails se mi totiž velmi zamlouvá, nicméně nechci se učit Ruby (a hlavně na žádném z běžných levnějších hostingů bych stejně neměl možnost Ruby používat).
V poslední době jsem si tak trochu hrál se serverem Apache a narazil jsem na velmi nepříjemné omezení. Pokud bych chtěl povolit uživatelům na serveru používání .htaccess souborů, nemůžu zcela přesně nastavit, jaké konkrétní direktivy v .htaccess mají být povoleny. Např. kdybych chtěl uživatelům povolit jen používání mod_rewrite, musel bych jim umožnit AllowOverride All. Apache se mi v tomto jeví jako velmi neflexibilní a nechápu, že za dobu jeho existence toto ještě nikdo nenapravil (nebo o tom alespoň nevím).
Jelikož moc neumím programovat v C/C++ (abych mohl napsat patch na httpd, který by toto omezení řešil), napsal jsem si alespoň jednoduchý bashový skript, který toto omezení obchází.