Nevidomý uživatel Linuxu v blogu upozornil na tristní stav přístupnosti na linuxovém desktopu (část první, druhá, závěr), přičemž stížnosti jsou podobné jako v roce 2022. Vyvolal bouřlivou odezvu. Následně např. Georges Stavracas shrnul situaci v GNOME. Debata o jiném aspektu přístupnosti, emulaci vstupu pod Waylandem, také proběhla na Redditu.
DevConf.CZ 2025, tj. open source komunitní konference sponzorovaná společností Red Hat, proběhne od 12. do 14. června v Brně na FIT VUT. Publikován byl program a spuštěna byla registrace.
Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
gnome-office? (chilli především abiword+gnumeric...)
Ještě řekni, že to posíláš jako DOC
A jak jim to mám poslat? Předtisk mi přišel v DOC.. Pošli kancelářské kryse ODT a čekej reakce..
Tak na co si tu vlastně do prdele stěžuješ? Na nesprávnou funkci binárního nezdokumentovaného proprietárního bordela? Snad si naivně nemyslíš, že něco jiné umí DOC lépe. kolegové z práce, jeden MS-Office 2003 druhý MS -Office 98, si posílají svoje DOC přeze mě ( Linux + Openoffice 3.0) protože by si navzájem nepřečetli ani hovno a jediný, kdo všechno přečtě od všech jakš takš bez problémů jsem já.
.MS office totiž není kompatibilní ani mezi vlastními verzemi a popisovaný problém s rozhozenými dokumenty zažívám denně i bez OO.
Stěžuju si tu na to, že OO.o je úplně blbej program, kterej se snaží bejt chytřejší než user... Takový kwriter je asi 3x "lehčí" a lepší než Writer
A co kdyby sis místo toho nadávání něchtěné doplňování vypnul?
LOL FAIL :)
Životopis v editovatelnom formáte? To by ma nenapadlo ani po 5. pivách.
Mám dojem, že placené verze od Adobe umí editovat i PDF. Naštěstí to většina firem nemá.
Postscript je programovaci jazyk. Videl jsem v nem napsany prohlizec HTML s CSS, ktery projde ACID testem.
Postscript je programovaci jazyk. Videl jsem v nem napsany prohlizec HTML s CSS, ktery projde ACID testem.Asi není součástí ACIDu i to, jak dlouho ten prohlížeč musí stránku přechroustat, že?
a) PostScript - Adobe (i ostantí) platí HP licenci. => PS není zadara.
b) Automatické činnosti povypínat (musím užívat OOo i MS-Office). Je to první věc, co dělám.
c) kancelářský balík IBM Lotus Symphony (ale budeš na tom stejně)
d) Cituji: ...Předtisk mi přišel v DOC... -> Odpověď: Slušně je požádej, ať ti pošlou licencovaný MS-Word. Ale to číslování ti MS-Word bude dělat také.
)
Mam anglicky office, tak si to musis prelozit, ak mas cz/sk:
Tools -> AutoCorrect -> zalozka Options tam vypni Apply numbering - symbol:*
Funguje, ale beztak mam zapnute, lebo vacsinou prave to chcem a ked v ojedinelych pripadoch nie, tak staci dat undo. (to odstrani poslednu zmenu a teda aj tu automaticku) Mimochodom odporucam si tie nastavenia prejst - clovek sa dozvie, ako sikovne sa da automaticky formatovat text (napriklad *bold*, _underline_,...)
Myslí si, že je chytřejší než já a tak mi za "1." hned napíše "2." nebo z "18.01" hned udělá "18.01.2009"To je MŽK problém.
Slysel jsem, ze nejaky "Microsoft Office" je dobry, ale mam to z druhe ruky.
Jednou posílám životopis a přijde jim rozhozený. Jindy zase vyplním dotazník a když jim přijde co myslíte? Je rozhozený.To ale není problém kancelářského balíku (dělají to všechny, z principu), ale formátu, který používáte. Pokud chcete zachovat vzhled dokumentu, musíte použít nějaký formát, který to zajistí – třeba PDF. Posílat soubory ve formátu, který je určen k tomu, aby se text přeformátoval podle možností zařízení, a pak se divit, že se text opravdu přeformátoval, je trochu zvláštní…
Nejhrubsi je kdyz mas trebas seznam a presunes kurzor na nej, tak vyskoci ten toolbar s moznostma pro seznam, a kdyz ho nemas v liste tak vyskoci jako novy okno!!! óóózlo
slova nestaci
ps: to video je v hrozny kombinaci formatu, jsem to narychlo vzal z man mencoder jak ho co nejvic zmensit, jsem nenasel hezky gui gnome konverter abych to mohl udelat poradne a nestravil nad tim vecer
Tak tohle mě nedělá. Možná je to tím tvým Blbuntu.
jasna, ubuntu, cim jinym. mozna mas to menu v toolbaru a pak to takhle nevyskakuje
Jde o to ze to je uplne stupidni reseni a je to jen jedna z neprebernyho mnozstvi ukazek, ze OOO je nejhorsi aplikace co se tyka usability na beznym GNOME desktop.
A proč si to nevypneš když ti to vadí? Na dotaz "openoffice disable bullets" to byl u mě na google druhý odkaz.
tak vypnout si to umim, ale tak sakra jde o vychozi pouzitelnost, tohle neni KDE
Nainstaluj si prohlížeče DOC a XSL přímo od Microsoftu, fungují spolehlivě pod Wine, a kontroluj si výstup z OOo sám. Oba jsou zdarma ke stažení na stránkách MS, jak je to s legálností jejich použití pokud zároveň nevlastníš licenci Windows netuším.
Já mám dlouhodobě dobré zkušenosti s používáním OOo i pro vyplňování dotazníků, CVček, jejich přeposílání. Nechápu na co si stěžujete. S formuláři vím o jednom bugu, určitě byl v 2.4, pokud jsou použita skutečná formulářovápolíčka, ne jen "vepsaný text do mezery", pak při otevření v MSO/full/viewer políčka skutečně trochu sjela dolů, hlavně radiobuttony, nebyla to tragédie, ale viditelné to bylo. Tuším jsem i to našel jako nahlášený bug. Bohužel stav formulářů, včetně editoru formulářů, je dlouhodobě neutěšený, a přitom má OOo podporu XForms, včetně editoru, to je velký unikát, určitě mezi OFS.
Všechny automatické oprav jsou samozřejmě vypnout v nastavení, jednotlivě i hromadně.
Co se týče té otázky po alternativách pak je tu jednoduchá odpověď. Žádné srovnatelné mezi OSF nejsou. A vlastně ani mezi komerčním SW kromě MSO samotného. Možné alternativy - KOffice a Gnome Office hluboce zaostávají zrovna při importu a export MSO formátů, což je pro vás, jak jsem pochopil, zásadní vlastnost.
Můžete vyzkoušet alternativní verze a buildy OOo - distribuční, vanilla, go-ooo. Ono není OOo jako OOo. Co používáte za verzi?
Tiskni
Sdílej: