Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.
Amazon koupil společnost Bee zaměřenou na nositelnou osobní AI aktuálně nabízející náramek Pioneer (YouTube) s mikrofony zaznamenávající vše kolem [𝕏, LinkedIn].
Společnost Teufel nedávno představila svůj první open source Bluetooth reproduktor MYND.
Často se diskutuje o tom, z jakých důvodů lidé používají "alternativní" operační systémy, tedy jiné, než ten jeden mainstreamový. Nechávám stranou ty proprietární i neunixové a zaměřím se na ty svobodné unixové, tedy zejména distribuce GNU/Linuxu a rodinu systémů BSD. Předpokládám, že něco z tohoto výčtu používá většina z nynějších čtenářů tohoto blogu. Proč? Rozdělím důvody k používání svobodných unixových systémů na dvě hlavní skupiny: z přesvědčení, z idealismu a pro pohodlí, z pragmatismu.
Zajímá mě hlavně, jak je to mezi čtenáři těchto stránek a hlavním účelem tohoto příspěvku je zjištění situace podle reakcí na něj. Prosím vás tedy o vyjádření. Používáte váš oblíbený operační systém z přesvědčení, z idealismu? (Berete systém především jako svobodný?) Protože jste zastáncem/kyní myšlenky svobodného a otevřeného softwaru a spolupracující komunity? Jako vyjádření nesouhlasu s monopolem Microsoftu - popř. s přístupem a praktikami dalších velkých softwarových společností - a protestu proti němu?
Anebo je to pro pohodlí, z pragmatismu? (Berete systém především jako unixový?) Oceňujete efektivitu, logičnost, srozumitelnost a uživatelskou přívětivost unixové příkazové řádky a souvisejících nástrojů? Flexibilitu, bezpečnost, stabilitu a výkon unixových jader? Dostupnost zdrojových kódů a profesionální programátorské prostředí, neomezenou možnost maximální adaptace vašim potřebám, a to všechno zdarma?
Přiznávám, že u mě je to obojí. Začal jsem kvůli tomu druhému, ale od určité doby považuju to první za o něco důležitější. Nevím, do jaké míry u ostatních dominuje jeden ze dvou aspektů a do jaké míry se vyskytují oba a překrývají se. Existuje ten rozdíl vůbec, nebo je umělý? Na to se ptám vás a děkuju za reakce.
Tiskni
Sdílej:
Keď som navrhoval firemný systém pre moje terajšie pracovisko, chcel som niečo rýchle, odolné proti vírusom, bezpečné, flexibilné a ekonomicky nenáročné. A samozrejme sa mi páčila aj filozofia slobodného softwaru. Preto som si vybral FreeBSD.
S odstupom času musím uznať, že som urobil dobre. Systém beží k plnej spokojnosti užívateľov, manažmentu aj mňa ako admina, prevýchova doterajších zarytých Win userov prebehla vcelku bezbolestne, aj tí najtvrdohlavejší a najskeptickejší pochopili výhody Unixu a systém sa ukazuje veľmi životaschopnou záležitosťou. Teraz už len pridávam userov a nové X-terminály. čo si viac firemný admin môže priať, ako spokojných userov, ktorí nerušene a bez zbytočných problémov pracujú?
Oceňuji na linuxu přehlednost chodu, stabilitu většiny aplikací, bohatou nabídku programů, to, že si mohu vše přizpůsobit k obrazu svému, pocit, že to, co dělám, má smysl - že se učím něco trvalejšího. Z hraní jsem snad už vyrostl, baví mne tvořit.
U mě ty důvody byly zhruba v tomhle pořadí
Takže na můj první vlastní PC šel od začátku Linux (tehdy Red Hat 7.0). A tak nějak jsem si zvykl.
Profesionální programátorské prostředí? No nevím, všechno co za něco stojí existuje i pro Windows. Ale naopak to obvykle neplatí.