Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Dnes se na ABC objevil blog o snahách Microsoftu protlačit svoji reklamu na AbcLinuxu. Nebudu zde řešit debatu zda ano či ne která se pochopitelně rozhořela v diskusi, spíše by mě zajímalo proč se o to vůbec snaží.
Chce lákat ovečky z řad odborné veřejnosti na prezentaci možností spolupráce win a linuxové platformy, podobně jako na některých odborných serverech inzeroval "Windows services for UNIX" ? Snaží přetahovat řadové uživatele kteří zvažují nebo už provedli migraci, ve stylu reklam "blablabla windows lepší než linux" ? Nebo to má být cílený útok na FOSS jako komunitu v duchu přirovnávání ke komunismu ? Poslední možnost se mi zdá pravděpodobná, pokud jde o motivaci. Pochopitelně v zemi která komunismus zažila a lidé si ten rozdíl umí spočítat se asi nedočkáme prezentace Stevových expresivních výroků ale právě z nich soudím že to co dnes microsoft na linuxu trápí je vývojový model, tedy komunita. To že nevidí žádnou firmu kterou by šlo koupit, žádný právní subjekt se kterým by se dalo soudit, žádnou cenu kterou by šlo přebít. To je hydra se kterou se snaží bojovat. A být cílem molocha obdařeného takovými zdroji a mocí je docela důvod k obavám.
Na základě jedné osobní zkušenosti s marketingovou produkcí této firmy a nějakého toho běžneho čteni /. , regu a podobných zdrojů soudím že se zatím není příliš čeho obávat a důvodem je sám microsoft. Přiblížím to na té osobní zkušnosti kde mohu být nejkonkrétnější.
Bylo nebylo, bylo jedno Brno, v Brně Invex a na Invexu LinuxHall. Linuxhall měla program přednášek a jedna z nich byla, světe div se, prezentace microsoftu o bezpečnosti windows. Na prezentaci, z důvodu díry v programu, zvědavosti nebo znechucení zbytkem invexu skončilo dost zoufalých duší k naplnění zhruba poloviny zasedačky. Přesnější by bylo říci že představa prezentace "Borgů" byla pro zhruba půl sálu přinejmenším méně lákavá než zbytek invexu, ač během ostatního programu který jsem ten den viděl byl sál víceméně plný (což by se mimochodem kdyby šlo o novější událost dalo brát jako zajímavý příspěvek do debaty o vztahu linuxářů k reklamním akcím Microsoftu).
Prezentaci samotnou moc popisovat nebudu protože byla přesně taková jakou byste očekávali a v reakci publika také předvídatelně převažovala bud znuděnost nebo nasranost. Co mě fascinovalo a v různých podobách včetně rádobyreklamy na ABC fascinje dodnes je naivita s jakou k tomu přistoupilo marketingove oddělení firmy která je, co si budeme povídat, na marketingu postavená. I člověku v této oblasti lhaní^h^h^h^h^hjednání méně zkušenému dojde že obecenstvo profesionálů bude vyžadovat trochu jiný přístup než publikum složené z manažerů nebo BFU. Jenom těm dvěma chudákům kašpárkům to evidentně nedošlo a nadšeně se snažili přesvědčit hromadu lidí kteří pravděpodobně viděli, zažili a záplatovali víc bezpečnostních kiksů než kolik má bill gates v domě koupelen, že všechny bezpečnostní problémy windows platformy jsou jen škaredá pomluva. Bylo až komické jak naprosto jim unikal fakt že pravděpodobně velká část přítomných se zrovna v nedávné době tím méně příjemným způsobem seznámila s novou generací virů a malwaru zneužívajícího nepřiznanou, nezáplatovanou a měsíce známou chybou v mshtml rendereru a že takovou zkušenost nelze zamluvit ani těmi nejhezčími čísly a nejbarevnějšími grafy. Ze z prstu vycucaná čísla srovnávající počty chyb v různých systémech možná ohromí manžery pro které ty systémy jsou jen účetní položkou ale nejsou žadným argumentem pro lidi kteří dané systémy a chyby znají mnohem důvěrněji než jako z kontextu vytržený součet ve statistice.
Zkrátka a dobře, lidé kteří v microsoftu řídí tuhle kampan vůbec neznají a nechápou svoji - marketingově řečeno - "cílovou skupinu" a nabíjejí svojí marketingovou artilerii municí určenou pro laiky - přeháněním něčeho, zamlčování jiného i vysloveným lhaním.
Ne, nechystám se na další tirádu na téma jak je microsoft prolhaný a widle děravé. I když si to dost často myslím musím Microsoftu přiznat že na bezpečnosti v redmondu zapracovali a mají svým uživatelům rozhodně co říci. Na technetu a podobných konferencích se o to snad snaží (doufám, na českém technetu jsem byl naposledy v době kdy byly windows 2000 novinka tak žhavá že bylo lepší počkat až ji zchladí nějaký servicepack
Je proto zvláštní že v situaci kdy měli jistě ne poprvé perfektní příležitost vysvětlit dobře zacílené skupině odborných uživatelů jak si s problémy které je na windows trápí co nejlépe poradit a tím odstranit co nejvíce důvodů k přechodu na chov tučnáků se raději uchýlili k průhlednému zatloukání.
Stejná historie se opakovala když se na rootovi začaly objevovat microsoftí reklamy - místo aby se snažili zaujmout odbornou veřejnost jaká se na tematicky zaměřeném webu dá čekat něčím konkrétním a technickým co by stálo za přečtení, raději servírovali nejstupidnější pamflet o tom jak jsou windows skvělé a linux hloupý. Na různých zahraničních serverech jsem v podobných situacích - ovšm na opačné straně barikády - vídal návody na migraci, speciální nástroje, faq pro přeběhlíky a podobné věci které měly přesvědčit že k zakoupení/provozu/migraci na věc XXX existuje dostatečné "technické zázemí".
A stejný přístup vídám téměř pokaždé když se Microsoft snaží "marketingově" zachytit FOSS komunitu. Výsledkem je laps, bud k smíchu nebo k vzteku, podle situace a charakteru. Ale v každém případě laps. Protože marketingovému oddělení microsoftu uniká pár jednoduchých faktů :
Resume je takové že z marketingového působení Microsoftu na FOSS komunitu nemám nejmenší obavy. To neznamená že by nepřímé metody jako jsou patenty, ovlivnování laické veřejnosti nebo tlak na státní správu byly méně nebezpečné, ale při přímém kontaktu je snažení Microsoftu zatím odsouzeno k neůspechu z důvodu jejich vlastního nepochopení situace. Tohle by byl prostor pro zajímavou filozofickou debatu ale protože noc už pokročila a já stejně nevymyslím nic co by RMS, ESR a jim podobní nezpracovali už lépe, půjdu raději na kutě. Doboru noc.
Tiskni
Sdílej:
Uplne rovnako sa sprava Dan Brown so svojimi knihami a zatial by som povedal, ze mu todost dobre funguje. Pricom nevadi, ze 10% vie, ze o tom, co pise vobec nic netusi.To mu všichni tak závidí? Nebo on snad někde řekl, že to co píše, je pravda? Cílem tenhle knížek (nejen Browna) je přece čtenáře pobavit, ne podávat mu nějaké pravdivé a seriózní informace o světě či historii... To že se např. počítače ve filmech chovají naprosto nereálně neznamená, že scénarista či režisér jsou zavrženíhodní a odsouzeníhodní lháři a podvodníci... Hm?
Ve FOSS komunitě je extrémní množství počítačově velmi zdatných lidí. I lidem kteří se v této komunitě nepohybují by mělo být jasné pokud si alespon přečtou Katedrálu a Bazar že vývojový model FOSS je na profesionalitě založen.
A ještě větší počet pitomců, kteří si myslí, že když umí napsal skript a zkompilovat program ze zdrojáků, tak jsou bůhvíjací experti. Pak takový pitomec přijde, řekne Windows sux a 14 dnů si bude hrát "s linuxem". Za 14 dnů k němu někdo přijde a řekne, tak co už funguje ta síťová tiskárna? Proč ne? Aha je to "firma", no ale jinde (na Win) to funguje. Tak už jsi tam nainstalovat ten CAD? Hmm, cože není pro linux? Aha a k čemu ten linux vlastně je, jen na síť a serverové služby? Hmm, aha má XGL, tak to je mi opravdu hodně užitečné.
Trochu přehnané, vím, ale takhle nějak vypadá typický (-náctiletý) člověk, který "umí" linux v očích ostatních - znám to z praxe .